Ana Sayfa Ekonomi ABD Beklemedeki En Büyük Boru Hattı: Petrol Fiyatlarına Neler Oluyor?

ABD Beklemedeki En Büyük Boru Hattı: Petrol Fiyatlarına Neler Oluyor?

0
ABD Beklemedeki En Büyük Boru Hattı: Petrol Fiyatlarına Neler Oluyor?

Bu hafta yayınınızın petrol, Brent ve WTI fiyatları ile ilgili haberlerle dolu olduğunu fark etmiş olmalısınız. Dünya petrol piyasasında neler olup bittiğini, yaygaranın neyle ilgili olduğunu ve ne gibi sonuçlar beklememiz gerektiğini anlatmayı görevim olarak görüyorum.

Colonial Pipeline çalışması bir siber saldırı nedeniyle duraklatıldı

7 Mayıs’ta Colonial Pipeline bir siber saldırı bildirdi. Sorunu çözmek için, ABD’nin en büyük boru hattının çalışmasını durduran bazı elektronik kontrol sistemlerini kapatmak zorunda kaldılar.

Bloomberg’e göre, bilgisayar korsanları (muhtemelen DarkSide grubuna ait) şirketin bilgi sistemini hacklediler, dahili verilerinin neredeyse bir terabaytını çaldılar ve bir fidye talep ettiler.

Bu makaleyi yazarken, boru hattı henüz normal çalışmıyordu. Resmi kaynaklar, hafta sonunda her şeyin normale döneceğine söz veriyor.

Boru hattıyla ilgili önemli ayrıntılar

  • 1964 yılında inşa edilmiştir.
  • 8.850 km uzunluğundadır.
  • Günde 2,5 milyon varil petrol taşıyor.
  • Ve Doğu Kıyısındaki petrol ürünlerinin %45’ini sağlıyor.
  • Atlanta’dan New York’a kadar büyük havalimanlarına doğrudan bağlıdır.

Petrol fiyat değişikliklerini analiz etmek

7-12 Mayıs tarihleri ​​arasında bu makaleyi yayına hazırlarken Temmuz Brent vadeli işlemlerinin fiyatı %1,54 artarak 68.09 $’dan 69.14 $’a yükseldi. Aynı zamanda, Haziran WTI vadeli işlemlerinin fiyatı %1,8 artarak varil başına 64.71 $ ‘dan 65.88 $’a yükseldi.

İşte analistler Maksim Artyomov’un siyah altın fiyatlarının geleceği hakkında düşündükleri:

D1’de Brent, 200 günlük Hareketli Ortalamanın üzerinde işlem görüyor. Bu, yükseliş trendinin devam ettiği anlamına geliyor. Teknik olarak, fiyat direnç seviyesini test ediyor; eğer onu aşarsa, büyüme devam edecektir. Şu anda büyümenin amacı varil başına 76 dolar; alıntılar bunun üstesinden gelirse, daha da yükseleceklerdir. Uzun vadede, bir dizi geri çekilmenin ardından, Brent 93 $ ‘a ulaşabilir.

WTI fiyatına gelince, grafik benzer görünüyor: kotasyonlar kanalın alt sınırı boyunca ilerliyor ve yükseliş trendini geliştiriyor. Şu anda yatay direnç seviyesini test ediyorlar ve eğer bu kırılırsa, bu daha fazla büyüme anlamına gelebilir. 200 günlük MA grafiğin altında kalıyor, bu da alıcıların piyasada hâkim olduğu anlamına geliyor. Orta vadede, büyümenin amacı 75 dolar olabilir ve gelecekte 90 dolara büyüme imkânsız değil.

Petrol arzındaki kesintilerin sonuçları

11 Mayıs’ta Florida eyalet valisi Ron DeSantis, Colonial Pipeline ile ilgili problemin yol açtığı petrol ürünleri arzındaki kesintiler nedeniyle olağanüstü hâl ilan etti. Olağanüstü hâl 30 gün süreyle uygulanır ve uzatılabilir.

Aynı gün ABD havayolları yakıt sıkıntısı bildirdi. Birçok havayolu uzun mesafeli uçuşları iptal etmek veya değiştirmek zorunda kaldı. Durum hemen sektörün hisse senedi fiyatlarına yansıdı.

Örneğin, American Airlines Group’un (NASDAQ: AAL) hisseleri %1,95 düşüşle 21,57 dolara; Southwest Airlines’ın (NYSE: LUV) hisseleri- 2,56 dolardan 59,78 dolara; Delta Hava Yolları (NYSE: DAL) -%2’den 44,52 ABD dolarına; United Airlines Holdings (NASDAQ: UAL) -%2.46 ile 52.7 $’a yükseldi.

Nisan OPEC raporu

  • Petrol üretimi günde 26.000 varil artarak 25.08 milyona ulaştı.
  • 2. çeyrek için tahmini talep- günde 94,79 milyon varil.
  • 3. çeyrek için tahmini talep- günde 97,90 milyon varil.
  • 4. çeyrek için tahmini talep- günde 99,74 milyon varil.

Özetle

ABD’nin en büyük boru hattı, bir hacker saldırısı nedeniyle çalışmalarını durdurdu. Bu, Doğu Kıyısı’nda yakıt sıkıntısına neden oldu ve Brent ve WTI vadeli işlemlerini yükseltti.

Colonial Pipeline’ın çalışmalarındaki bir duraklama, petrol ürünleri tedarikinde ciddi kesintilere neden oldu. Bu, birçok havalimanında ve havayolunda sorunlara ve Florida’da olağanüstü hâl ile sonuçlandı. Havayollarının hisseleri düşüyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz