Ana Sayfa Ekonomi ABD’de Yıllık Enflasyon Artıyor

ABD’de Yıllık Enflasyon Artıyor

0
ABD’de Yıllık Enflasyon Artıyor

Dün volatilite beklendiği gibi arttı. Amerika Birleşik Devletleri’nde yıllık enflasyon %5’e hızlanarak ve %4,7’lik piyasa tahmininin üzerine çıktı. Enflasyon oranı hızla artıyor ve Federal Rezerv’e faiz oranlarını artırmaktan başka seçenek bırakmıyor. Ne piyasalar ne de ABD ekonomisi buna hazır değil.

ABD Enflasyonu

Bütün bunlar Euro’nun güçlenmesine yol açmalıydı. Bunun yerine, para birimi dalgalandı ve ardından biraz büyüdü. Avrupa Merkez Bankası, Euro fiyat artışını engelledi. İlginç bir şekilde Christine Lagarde’ın basın toplantısı başlar başlamaz Euro hızla düşmeye başladı. Bunun nedeni ECB başkanının yeni bir şey söylememesiydi.

Düzenleyici, artan enflasyonu geçici olarak gördü ve durumun kısa sürede normale dönmesini bekledi. Aynı zamanda, merkez bankası Euro bölgesi ekonomik büyüme tahminini yükseltti. Christine Lagarde, ekonomik büyümeyi sürdürmek için ECB’nin tahvil alımlarının hızını artırmaya hazır olduğunu da vurguladı. Birçoklarını yoldan çıkaran da buydu. İlk bakışta, her şeyin niceliksel genişleme programını genişletmekle ilgili olduğu görünebilir. Ama durum böyle değildi. Programın toplam boyutu değişmeden kalmalıdır.

Regülatör bunu planladığından daha erken tamamlayabilirdi. Üstelik, ECB bunu ancak ekonomik büyüme yavaşlarsa yapacaktı. Sonunda, tek Avrupa para birimini geride tutan şey buydu. Böylece düzenleyici, bu yıl Euro bölgesi ekonomik büyüme tahminini %4,6’ya ve gelecek yıl için %4,7’ye yükseltti ki bu oldukça yüksek bir rakam.

Gerçek büyüme hızının belirgin şekilde daha düşük olması muhtemeldir. Yani belli bir süre içinde niceliksel genişleme programının boyutu artırılacak. Her ne kadar toplam boyutu değişmeden kalsa da her şey kısa vadede QE programının genişletilmesiyle ilgilidir. Euro fiyatlarındaki dalgalanmaların nedeni buydu.

Yatırımcılar Christine Lagarde’ın gerçekte ne anlama geldiğini anlamaya çalıştı. Sonunda hiçbir şeyin değişmeyeceğini anladıklarında ve ECB belirsiz yorumlar yapmaya devam ettiğinde, Euro’nun toplu alımına olan ilgilerini kaybettiler. Temel olarak, ECB’nin Yönetim Konseyi toplantısının sonucu avronun daha fazla yükselmesini engelledi.

Euro Bölgesi Faiz Oranı

EUR/USD paritesi dün son derece oynaktı. Sonuç olarak, teklif 1.2160 destek seviyesini kırmaya çalıştı. 4 saatlik zaman dilimine göre, 1.2160’lık bir kırılma doğrulanmadı: ayılar sadece seviyeyi deldi ve parite başlangıç ​​pozisyonuna döndü.

Basitçe söylemek gerekirse, teklif 1.2160/1.2200 aralığında hareket etmeye devam ediyor.

Spekülatörlerin fiyatı yukarı ve aşağı yönlendirirken özel bir rol oynamasıyla piyasa dinamikleri hala artıyor.

Fiyatın mevcut konumu göz önüne alındığında, pazar hala 1.2160/1.2200 aralığında.

Bu koşullar altında, fiyatın 1.2160/1.2200 aralığının herhangi bir sınırını aşması muhtemeldir. Özellikle, 4 saatlik zaman diliminde bu seviyelerden birinin ötesindeki konsolidasyon, bir kopuşu teyit edecektir.

Karmaşık gösterge analizi açısından bakıldığında fiyat 1.2200 seviyesine döndüğü için teknik göstergeler M1 ve H1 grafiklerinde al sinyali veriyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz