Ana Sayfa Kripto BITCOIN Bitcoin ve Piyasaları Hareket Ettiren Ne?

Bitcoin ve Piyasaları Hareket Ettiren Ne?

0
Bitcoin ve Piyasaları Hareket Ettiren Ne?

Capitol Hill’de altyapı harcamaları, toparlanan bir Avrupa ekonomisi, Bitcoin hala gündemde ve ikinci yarı talep toparlanma iyimserliği ile ham puanlar hala yükseliyor. İşte 11 Haziran Cuma günü piyasaları hareketlendiren şeyler.

Altyapı uzlaşması

Perşembe günü geç saatlerde iki partili 10 ABD senatöründen oluşan bir grubun önerilen bir altyapı harcama faturası için bir çerçeve üzerinde anlaşmaya vardığı haberlerinin ardından uzlaşma kavramı hala canlı görünüyor.

Demokratlar ve Cumhuriyetçilerin bir karışımını içeren senatörler grubu, Reuters’e göre beş yılda 974 milyar dolara ve sekiz yılda 1,2 trilyon dolara mal olacak ve yine Reuters’e göre 579 milyar dolarlık yeni harcamayı içeren ve tamamen ödenecek bir yasa tasarısı üzerinde anlaştılar.

Demokrat Başkan Joe Biden Biden’ın Kongre’de yolları ve köprüleri yenilemek ve eğitim ve evde sağlık hizmetleri gibi diğer sorunları çözmek için 1,7 trilyon dolarlık kapsamlı bir paket önermesinin ardından iki taraf arasında anlaşmazlık yaşandı.

Bu çerçevenin herhangi bir yere gidip gitmeyeceği görülecektir, ancak böyle bir öneri, bugünlerde ABD siyasetinin biraz kırılgan doğası göz önüne alındığında, iki tarafın birlikte çalışabileceğinin hoş bir hatırlatmasıdır.

Ne de olsa, perşembe günü erken saatlerde bir ABD Temsilciler Meclisi komitesi, kara taşımacılığına beş yıl boyunca 547 milyar dolarlık ek harcama yapılmasına izin vermek için oy kullandı; bu, çoğunlukla mevcut ABD yollarını ve köprülerini tamir etmeye ve yolcu demiryolu ve toplu taşıma için finansmanı artırmaya yönelik bir plan.

Hisse senetleri büyük ölçüde yatay seyrediyor; Michigan duyarlılığı nedeniyle

ABD hisse senetleri, yatırımcıların ekonomik toparlanma devam ederken yüksek enflasyon verilerini görmezden gelmesiyle rekor seviyelerden cuma günü büyük ölçüde yatay açılış yapıyor.

6:30 AM ET itibariyle, Dow Jones vadeli işlemleri 35 puan veya %0,1 arttı, S&P 500 vadeli işlemleri %0,1’den az yükseldi, Nasdaq 100 vadeli işlemleri ise %0,1’den az düştü.

Geniş tabanlı S&P 500 %0,5 daha yüksek kapanarak normal ticaret sırasında yeni bir rekor kırdı, mavi çipli Dow Jones Endüstriyel Ortalama %0,1 arttı ve teknoloji ağırlıklı Nasdaq Composite %0,8 yükseldi.

Bu kazanımlar, ABD tüketici fiyatlarının mayıs ayında yaklaşık 13 yılın en büyük artışı olan yıllık %5 artmasına rağmen gerçekleşti. Bu beklenenden daha büyük bir sıçrama olmasına rağmen, endeks, uçak bileti fiyatlarındaki ve kullanılmış arabalardaki kısa vadeli artışlardan gelen ağır katkıları içerdiğinden ve Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell’ın yüksek enflasyonun geçici olacağı yönündeki tekrarlanan iddiasını desteklediğinden tepki nispeten sessiz kaldı.

Aynı zamanda, işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısı geçen hafta yaklaşık 15 ayın en düşük seviyesine düşerken, işgücü piyasasındaki toparlanma devam etti.

Cuma günkü ekonomik veri listesi, büyük ölçüde Michigan Üniversitesi tüketici duyarlılığı okuması ile saat 10:00 ET’de (1400 GMT) sınırlı. İlk Haziran baskısının, mayıs ayındaki 82.9’dan bir gelişme olan 84.2’de gelmesi bekleniyor. 

Kurumsal haberlerde, sözde mem hisse senetleri, bir önceki seansta duvar gibi bir şeye rastladıktan sonra cuma günü spot ışığında kalmaya devam edecek.

AMC Entertainment (NYSE: AMC), GameStop (NYSE: GME) ve Clover Health (NASDAQ: CLOV) perşembe günü çift haneli kayıplar yaşadılar, son patlayıcı rallilerinden geri çekildiler ve potansiyel olarak bu hafta için kayıp verebilirler.

Chewy (NYSE: CHWY) evcil hayvan ürünleri perakendecisi ilk çeyrekte sürpriz bir kâr bildirdikten sonra da odakta olabilir, ancak aynı zamanda işgücü kıtlığı ve tedarik kesintileri konusunda uyardı.

Avrupa toparlanıyor

Covid-19 pandemisinin getirdiği zorluklardan toparlanma belirtileri gösteren sadece ABD ekonomisi değil, Avrupa’daki rakamlar da gelişiyor.

İngiltere’nin toparlanması, karantina önlemlerinin hafifletilmesiyle Nisan ayında hızlandı ve ekonomik üretim Nisan ayında aylık bazda %2,3 artarak Temmuz’dan bu yana en hızlı büyümeyi kaydetti. Kazanç, pandemi vurmadan önce geçen yıl şubat ayında üretimi seviyesinin sadece %3,7 altında bıraktı.

Başbakan Boris Johnson, 21 Haziran’da İngiltere’deki tecrit kısıtlamalarını tamamen kaldırmak istiyor, ancak Hindistan’da ilk kez tespit edilen Covid-19’un Delta varyantı hızla yayıldığı için bu ertelenebilir.

Bundesbank cuma günü bu yıl ve gelecek yıl için büyüme ve enflasyon tahminlerini yükseltirken, Almanya üretimi de pandemi kaynaklı düşüşten toparlanıyor.

Ülkenin merkez bankası şimdi, Avrupa’nın en büyüğü olan Alman ekonomisinin, bu yıl %3,7, gelecek yıl %5,2 ve 2023’te %1,7 oranında büyüyerek önümüzdeki çeyrekte salgın öncesi seviyelere ulaşmasını bekliyor.

Alman merkez bankası da bu yıl ve gelecek yıl için enflasyon tahminlerini yükseltti, ancak artışın önemini esas olarak enerji fiyatları ve vergi etkilerine bağlayarak küçümsedi.

Aynı zamanda, Avrupa Merkez Bankası perşembe günkü toplantısında tahvil alımlarını yüksek seviyelerde tuttu ve henüz oluşmaya başlayan toparlanmayı sürdürmek için cömert bir teşvik akışını sürdürdü.

Belki de bu iyileşen görünüm, bu hafta başlarında BlackRock’un Avrupa piyasalarını takip eden fonlarından birine olan büyük akışın arkasındaydı.

Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, iShares MSCI Eurozone ETF pazartesi günü (NASDAQ: MNDY) yaklaşık 1,1 milyar dolarlık yeni para çekerek varlıklarını 8,1 milyar dolara çıkardı. 

AXS Investments CEO’su Greg Bassuk, bir Bloomberg raporunda, “Beklenenden daha yüksek rakamlar ve Avrupa’da beklenenden daha iyimser görünümler görmeye başlıyoruz” dedi. “Yatırımcıları bunun önüne geçmeye çağırıyoruz.”

Basel tarafından sınıflandırılan Bitcoin

Piyasa değerine göre dünyanın en büyük kripto para birimi olan Bitcoin, Basel Bankacılık Denetleme Komitesi’nin dijital para birimini çok riskli bir varlık olarak sınıflandırma kararının ardından sıcak bir konuşma konusu olmaya devam ediyor.

Temelde uluslararası bankacılık düzenleyicisi olan komite, bir bankanın Bitcoin ve diğer bazı kripto para birimlerine maruz kalmasına %1,250 risk ağırlığı uygulanmasını önerdi.  

Karar, kripto para birimlerini ana akım finans dünyasına daha da ileri götürmesine rağmen, bankaların bilançolarında tutmalarını son derece maliyetli hale getirdiği ve potansiyel olarak daha geniş bir benimsemeyi geciktirdiği için iki ucu keskin bir kılıç olarak görülebilir.

Bitcoin perşembe günü El Salvador’un dijital para birimini yasal ihale olarak kabul etme kararıyla destek aldı ve bunu yapan ilk ülke oldu. Ancak, Uluslararası Para Fonu’nun hareketin yasal ve mali endişeleri artırabileceğini söylemesinin ardından, bu hareketle ilgili şüpheler şimdiden ortaya çıktı.

IMF sözcüsü Gerry Rice, ajansın geçen yıl pandemi ile ilgili acil durum fonlarını onaylamasının ardından, bir IMF ekibinin cuma günü daha sonra Başkan Nayib Bukele ile görüşeceğini söyledi. 

06:30 AM ET’de, Bitcoin, Nisan ayında neredeyse 65.000 dolarlık rekor bir düşüşten bu yana geçerli olan 30.000 ila 40.000 dolar aralığından çıkmak için mücadele eden 36.816,00 dolarda büyük ölçüde değişmedi. Bununla birlikte, Cuma gününün ilerleyen saatlerinde volatilite olabilir ve toplam 565 milyon dolarlık Bitcoin opsiyonunun süresi dolacak. 

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu perşembe günü yatırımcıları Bitcoin vadeli işlemlerinin riskleri konusunda uyardı – piyasa oynaklığı, düzenleme eksikliği ve dolandırıcılık gibi birkaç konuyu sıraladı.

Ham petrol daha yükseğe çıkıyor; IEA daha yüksek çıktı görüyor

Ham petrol fiyatları cuma günü yükseldi ve küresel ekonomi pandemiden toparlanırken yakıt talebindeki toparlanma beklentileriyle üçüncü haftalık yükselişini gerçekleştirdi.

ABD ham petrolü, perşembe günü Ekim 2018’den bu yana en yüksek kapanışına ulaştıktan sonra 06:30 ET’ye kadar varil başına 70.44 $’a yükseldi. Brent, perşembe günü Mayıs 2019’dan bu yana en yüksek seviyesinde kapattıktan sonra %0,2 artışla 72.69 $’a yükseldi. 

Her iki sözleşme de haftalık %1’in üzerinde artışlar için ayarlandı.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün 2021’de talebin bir önceki yıla göre %6,6 artarak günde 5,95 milyon varil artacağı tahminine bağlı kalmasıyla ham petrol piyasasındaki genel ton olumlu olmaya devam ediyor.

OPEC perşembe günkü aylık raporunda, “Genel olarak, küresel ekonomik büyümedeki toparlanmanın ve dolayısıyla petrol talebinin ikinci yarıda ivme kazanması bekleniyor” dedi.

Goldman Sachs (NYSE: GS) olumlu görüşe katılıyor, etkili ABD yatırım bankası, aşılamaların küresel ekonomik aktiviteyi ve emtia talebini artırmasıyla Brent ham petrol fiyatlarının bu yaz varil başına 80 dolara ulaşmasını bekliyor.

Banka geç yayınladığı bir notta, “Yükselen aşılama oranları ABD ve Avrupa’da daha yüksek hareketliliğe yol açıyor ve küresel talebin geçen ay 1,5 mb/d (günde milyon varil) artarak 96,5 mb/d’ye ulaştığı tahmin ediliyor” dedi. Perşembe.

Uluslararası Enerji Ajansı cuma günü yaptığı açıklamada, dünyanın en büyük petrol üreticilerinin 2022 yılı sonuna kadar pandemi öncesi seviyelere toparlanması için belirlenen talebi karşılamak için üretimlerini artırmaları gerekeceğini söyledi.

Paris merkezli enerji gözlemcisi aylık raporunda, “OPEC+’ın dünya petrol piyasalarının yeterli düzeyde beslenmesini sağlamak için muslukları açması gerekiyor” dedi. 

“2022’de Suudi Arabistan ve Rusya liderliğindeki 24 üyeli OPEC+ grubunun ham petrol arzını Temmuz 2021-Mart 2022 hedefinin üzerinde günde 1,4 milyon varil (bpd) artırması için bir alan var.”

Cuma günü ilerleyen saatlerde tüccarlar, Baker Hughes’un petrol kulesi sayısıyla ilgili en son haftalık güncellemesine odaklanacak , CFTC ise haftalık tüccar taahhütleri raporunu yayınlayacak. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz