Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEkonomiAvustralya merkez bankası, tahvil alım programını sona erdirmek için 'erken' dedi

Avustralya merkez bankası, tahvil alım programını sona erdirmek için ‘erken’ dedi

Avustralya merkez bankası salı günü tahvil alım programını gelecek ay uzatmaya istekli olduğunun sinyallerini verdi ve istihdam ve enflasyonu artırma hedeflerine ulaşmak amacıyla plan için çeşitli seçenekler ortaya koydu.

Avustralya Merkez Bankası’nın (RBA) haziran ayı politika toplantısının tutanakları, üyelerin mevcut 100 milyar A$’lık (77 milyar $) tur Eylül ayında sona erdiğinde devasa niceliksel genişleme kampanyasını azaltmayı ve hatta durdurmayı tartıştığını gösterdi.

Avustralya Merkez Bankası (RBA), tahvil alım kampanyasını nasıl revize edebileceğini ilk kez açıkladı. Nihai karar 6 Temmuz’daki toplantısında verilecek. RBA tahvil alım programı hakkında ne karar verirse versin, analistler politika nakit oranını uzun süre %0,1 gibi rekor düşük bir seviyede tutmasını bekliyor.

Haziran ayı politika toplantısının tutanakları, “Tahvil alım programının, ekonomik toparlanma için gerekli olan uyum koşullarını destekleyen faktörlerden biri olduğunu gözlemleyen üyeler, programı durdurmayı düşünmenin erken olacağını düşündüler” dedi.

Tartışılan diğer seçenekler arasında, altı ay boyunca üçüncü tur 100 milyar A$’lık tahvil alımı, satın alınan miktarın azaltılması ve alımların daha uzun bir süreye yayılması yer aldı.

Alımların hızının veri akışına ve ekonomik görünüme göre daha sık gözden geçirildiği bir yaklaşıma geçilmesi de tartışıldı.

RBA herhangi bir tercih göstergesi sağlamadı. Ekonomistler, merkez bankasının benimseyebileceği yaklaşım konusunda ikiye bölünmüş durumda. Bazıları 100 milyar A$’lık başka bir tur tahmin ederken, diğerleri esnek bir program tahmin ediyor.

Tutanaklarda, “Temmuz ayında alınacak kararın temel hususları, Kurul’un istihdam ve enflasyon hedeflerine yönelik kaydedilen ilerleme ve farklı seçeneklerin genel finansal koşullar üzerindeki olası etkisi olacaktır” dedi.

RBA, şu anda %0,1’de sabitlenmiş olan 6 Temmuz’daki üç yıllık getiri hedefinin kaderini de dikkate alacağını söyledi. Analistler, RBA’nın hedefi Nisan 2024 tahvilinin ötesine uzatmayacağına kuvvetle inanıyor. Merkez bankası piyasa ile anlaşıp anlaşmadığına dair herhangi bir bilgi vermedi.

Yatırımcılar, perşembe günü Vali Philip Lowe’un konuşmasıyla başlayarak önümüzdeki haftalarda RBA’dan gelen iletişimi izleyecekler. Vali Yardımcısı Luci Ellis, 23 Haziran’da bir konferansta konuşuyor, ardından 30 Haziran’da Lowe’un katıldığı bir panelde.

RBC ekonomisti Su-Lin Ong, “Kurul, 6 Temmuz’a kadar olan süreçte piyasa fiyatlandırmasını ve spekülasyonları geri itmek istiyorsa… önümüzdeki haftalarda bunu yapmak için bolca fırsat olacak” dedi.

Dakikalar güvercin gibi görüldüğü için Avustralya doları 0,7711 dolardan biraz daha yumuşaktı.

AZALTILMIŞ ÜCRET ARTIŞI

RBA, kolay para politikasına duyulan ihtiyacı açıklarken, %2 ila %3’lük enflasyon hedefine ulaşmasına yardımcı olmak için ücret artışının “sürdürülebilir olarak %3’ün üzerinde” olması gerektiğini söyledi.

Çekirdek enflasyon şu anda %1,2 ile tüm zamanların en düşük seviyesindeydi. Ücret artışı, Avrupa’da %2 ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık %3 ile karşılaştırıldığında, yalnızca %1,5 oranında ilerliyor.

RBA, istihdamdaki güçlü büyümeye rağmen ücret baskılarının en erken 2024 yılına kadar hafif kalmasını bekliyor. Açık iş pozisyonları gibi işgücü talebinin önde gelen göstergeleri, önümüzdeki aylarda istihdamda daha da sağlam artışlara işaret ediyor.

Yine de işgücü sıkıntısı çeken firmalar, bir kerelik ikramiyeler ve daha esnek çalışma düzenlemeleri gibi personeli çekmek ve elde tutmak için ücret dışı teşvikler teklif ediyor, RBA, işletmelerle olan irtibat programına atıfta bulundu.

Bazı firmalar, yeni işçileri çekmek için daha yüksek ücretler ödemek yerine, işgücü kıtlığı nedeniyle çıktıyı paylaştırmayı tercih ediyorlardı.

NAB ekonomisti Taylor Nugent, Yeni Zelanda ve Kanada merkez bankalarına atıfta bulunarak, tutanaklar “RBA’nın enflasyon ve ücretler konusundaki süregelen güvercin görüşlerinin altını çiziyor, bu da RBA’nın RBNZ ve BoC’yi 2022’de daha yüksek oranlara işaret etmek için acele etmediğini gösteriyor” dedi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım