Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaKripto2021'de Kripto: Yılın İlk Yarısına Bakmak

2021’de Kripto: Yılın İlk Yarısına Bakmak

Şimdiye kadar 2021, kripto para birimi endüstrisi için son derece hareketli bir yıl oldu

Eski bir atasözü “Yağmur yağdığında yağar” der.

Bu, 2021’de kripto para birimi için kesinlikle böyle oldu. 2020’de başlayan artan kripto fiyat hareketleri ve benimseme dalgası, yılın ilk altı ayına taşındı ve Mart’tan Mayıs’a kadar süren bir ateş dalgasına yol açtı.

Şimdi, kripto endüstrisinde işler biraz daha sakin görünüyor. Yine de dünya dönmeyi asla bırakmaz ve 2021’in geri kalanı kesinlikle büyüme, başarı, başarısızlık ve birçok olay örgüsü getirecektir. Şimdi yılın yarısına geldiğimize göre, biraz durup düşünelim. İşte 2021’in şimdiye kadarki en önemli trendlerinden ve olaylarından bazıları.

1. NFT’lerin Patlayıcı Popülaritesi

Sir Tim Berners-Lee, internetin orijinal kaynak kodunu temsil eden bir NFT’yi Sotheby’s’de 5,4 milyon dolara başarıyla sattı; bu, bazı analistlerin “pazarlık” olduğunu söylediği bir fiyat.

Müzayede bu yılın başlarında yapılmış olsaydı, Sir Berners-Lee token (‘Bu Her Şeyi Değiştirdi’ başlıklı) için biraz daha fazla almış olabilir: Mart ayı boyunca ve Nisan ayına kadar bir dizi takas edilemez token satıldı. Milyonlar üstüne milyonlar. ‘Beeple’ olarak da bilinen Mark Winkleman, eserlerinden birini 69 milyon dolara sattı.

Ancak haftalar geçtikçe, takas edilemez token piyasalarının aşırı ısındığı ortaya çıktı. Mayıs ayında kripto para piyasaları çöktüğü için NFT fiyatları daha da düştü. 15 Haziran’da, yedi günlük ortalama NFT işlem hacmi sadece 8,7 milyon dolara düştü. Pazarın mayıs ayı başındaki 170 milyon dolarlık zirvesiyle karşılaştırıldığında, bu rakam yaklaşık yüzde 95’lik bir düşüşü temsil ediyor.

İşlem hacmindeki düşüş, bazı analistlerin NFT pazarının ‘sonunu’ ilan etmesine neden oldu. Bununla birlikte, diğerleri NFT ‘balonunun’ sonunun gerçek inovasyonun başlayabileceği anlamına geldiğine inanıyor: Waves’in Baş Strateji Sorumlusu ve ünlü bir NFT toplayıcısı Les Borsai, geçen hafta belirteçlerin artan sayıda kullanım vakasına sahip olduğuna dikkat çekti .

“Benim için temel NFT gelişmeleri, 2014 yılında Ethereum lansmanının ardından başlatılan altcoinlerden farklı olarak daha derin bir seviyede gerçekleşiyor. Bir NFT, duvarımda asılı duran bir sanat eserinin aksine pek çok şey olabilir” dedi Finance Magnates.

Örneğin, “Bir yıllık gelir gibi ödeyen bir finansal araç olabilir; anında ödünç alıp ödünç verdiğim bir şey olabilir. Nadirliğe dayalı verim çiftçiliği için kullanılabilir. Artırılmış gerçeklikte bir eser veya VR’de bir avatar olabilir. Kimliğimi bir CryptoPunk’ın sahip olduğum bir profil resmi olabileceği şekilde temsil edebilir.”

2. Bitcoin’in Büyük Patlaması ve Düşüşü

Yılın altı ayı geçti ve BTC fiyatı 1 Ocak’ta olduğundan yüzde 13 daha yüksek. Ancak, bu büyüme doğrusal olmaktan başka bir şey olmadı. Nisan ayındaki zirvesinde, Bitcoin fiyatı yaklaşık 60.000 dolara ulaştı. Haziran ortasına kadar, fiyat kısa bir süreliğine 30 bin doların altına düştü ve bu yıl şimdiye kadar kaydettiği tüm ilerlemeyi esasen sildi.

Ne oldu? Bir dizi analist, yükseliş ve düşüş döngüsünü olumlu ve olumsuz haberlere bağlıyor. 60 bin dolara çıkan yolda BTC, kurumsal ve kurumsal benimseme raporlarıyla yükseldi: Tesla, bilançosuna Bitcoin ekleyeceğini ve BTC ödemelerini kabul edeceğini duyurdu ve Elon Musk, Crypto Twitter ile oldukça halka açık bir aşk ilişkisi yaşıyordu.

Ne yazık ki bazı yatırımcılar için iyi günler uzun sürmedi. Tesla, çevresel kaygılar nedeniyle artık Bitcoin ödemelerini kabul etmeyeceği haberiyle BTC’yi kucaklamaktan geri adım attı. Aynı zamanda, bir dizi rapor, Çin hükümetinin kripto para birimi endüstrisi üzerindeki baskısını ortaya çıkardı.

Birçok analist, bu olayların her ikisinin de neden olduğu fiyat düşüşlerinin BTC piyasalarındaki aşırı kaldıraç nedeniyle daha da kötüleştiğine dikkat çekti.

Ayrıca ‘Tüm Streets Kurt’ olarak bilinen Scott Melker, bir Maliye patronları BTC’nin fiyat düşüşü açıkladı Mayıs ayında mülakat: 60.000 $ ile 50.000 BTC fiyatları itibaren ”Biz, borsalarda tasfiye neredeyse 10  milyar $ gördü zamanda önceki tasfiyelerden yaklaşık üç kat daha büyüktü” dedi.

“Sonra, 40.000 dolardan 30.000 dolara, bu büyük hamlede yaklaşık 40.000 dolara geri dönmeden önce 10 milyar dolar [tasfiyelerde] daha gördük.” Hepsi, “bu, tüm hesaplarını tasfiye eden yaklaşık 800.000 tüccarı temsil ediyordu” dedi.

“Yani, bu sadece bunun yeni bir pazar olduğunu söylüyor. Kaldıraçlı tasfiye kademesini tetiklemeye başladıklarında fiyatları çok kolay hareket ettirme yeteneğine sahip devasa oyuncular var. Bu piyasada gördüğünüz şey bu. Düştüğünde çok daha dramatik hareketlere sahip olmamızın nedeni bu.”

3. Dogecoin’in Yükselişi

DOGE, bu yıla kadar her zaman kriptonun mazlumu oldu. Cryptocurrency, bu yılın başlarında GameStop rallisine neden olan aynı r/WallStreetBets tüccarlarından bazılarının dikkatlerini ona çevirmesiyle gündeme geldi; Birkaç gün içinde, tüccarlar Dogecoin fiyatını token başına 0,007 dolardan pop başına 0,07 dolara yükseltti, bu da kabaca %1000’lik bir artış.

Aynı zamanlarda, Elon Musk, Dogecoin hakkında tekrar tekrar tweet atarak biraz büyüleniyor gibiydi. Bazı analistler, Musk’ın kripto parayla ilgili tweet’lerinin artan popülaritesi (ve fiyatı) için çok önemli olduğuna inanıyor. Gene Simmons ve Snoop Dogg, Elon’un ilgisini göstermesinden kısa bir süre sonra DOGE’ye atladı.

Yakında, DOGE her yerdeydi. İki ikonik Amerikan gıda markası Snickers ve Slim Jim, ‘DOGE Günü’nde Dogecoin’e desteklerini dile getirdiler; Mark Cuban bile basketbol kulübü Dallas Mavericks’in dünyanın en büyük Dogecoin tüccarı olduğuyla övünüyordu. Daha önce kripto para birimine hiç ilgi göstermeyen teyzeler, amcalar, kuzenler ve iş arkadaşları ‘halkın kriptosunu’ satın alıyordu.

Nihayetinde bu, büyük bir yükseliş ve düşüş döngüsüne yol açtı. Yine de DOGE’yi doğru zamanda satın alanlar için, coin’in bu yılki fiyat performansı oldukça olumlu oldu: Dogecoin, yılın başından bu yana yüzde 5000’den fazla arttı. Zirvede, DOGE 1 Ocak’tan bu yana yüzde 15.700’den fazla arttı.

Yine de kripto alanındaki bazı önde gelen sesler yatırımcıları DOGE’ye karşı uyarmaya devam ediyor. Nisan ayında, Milyarder kripto savunucusu ve Galaxy Digital Kurucusu Mike Novogratz şunları söyledi: “[Dogecoin] bir memecoin…gerçekten bir amacı yok.”

Novogratz, bu yılın başlarında GameStop hisselerine (NYSE: GME) ve diğer birkaç ‘meme hissesine’ milyonlar pompalayan WallStreetBets (WSB) yatırımcılarına atıfta bulunarak “GameStop’u andırıyor” diye devam etti. “Arkadaşlarımdan biri bu fiyatlarla Dogecoin’e yatırım yapsaydı çok ama çok endişelenirdim.”

4. Ethereum’un Eth2.0’a Doğru İlerlemesi

Ek olarak, Ethereum ağı Eth2.0 yükseltmesine daha da yaklaştıkça ETH’nin fiyatı bu yıl önemli ölçüde arttı. Son haliyle, yükseltme, ağı çok daha hızlı, çok yönlü ve daha ucuz hale getirecek şekilde ayarlanmıştır.

Bu cephede yılın en önemli gelişmelerinden biri, Berlin hard forkunun başarıyla tamamlanmasıydı. Yükseltme, ücretleri düşürmeyi ve yeni işlem türleri eklemeyi hedefleyen dört Ethereum İyileştirme Önerisini (EIP) içeriyor.

Ufukta sıradaki Londra hard forku, Ethereum’un ücret yapısında önemli değişiklikler getirecek olan EIP 1559’u etkinleştirecek. Etkili bir şekilde bu, işlem ücretlerinin bir kısmını ‘yanan’ bir deflasyon mekanizması getirecektir. Zamanla, bu mekanizma toplam dolaşımdaki Ether arzını sınırlayarak ETH’yi ‘zor’ bir varlığa dönüştürür.

Ethereum meraklıları, Ether’e kıtlığın bu girişinin ETH fiyatını çatıdan gönderebileceğine inanıyor. Melker, Finance Magnates’e mayıs ayında verdiği demeçte, “Köktenciler, EIP-1559’un yakında uygulanması nedeniyle arz yönlü bir şoka hazırlanıyorlar ve medya kırıntıları daha yeni toplamaya başlıyor” dedi 

5. El Salvador’da Ulusal Bitcoin Kabulü

2021, Bitcoin’in bir ülke tarafından benimsendiği ilk yıldı. Haziran ayında, El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, ulusal bir konuşmada, bitcoin’in 7 Eylül’de ülkede resmi olarak yasal ihale haline geleceğini söyledi. Bazı analistler, El Salvador’un BTC’yi yasal ihale olarak sınıflandıran birçok gelişmekte olan ülkenin ilki olabileceğine inanıyor: Paraguay’da önerilen bir yasa tasarısı, Bitcoin’i yasal ihale olarak benimseyen ikinci ülke haline getirecek. Tasarının ardından Amerikan Paraguay Üniversitesi, bitcoin öğrenim ödemelerini kabul edeceğini duyurdu.

Ayrıca Tanzanya Devlet Başkanı Suluhu Hassan, ülkenin finans şeflerine kripto para birimine hazırlanmalarını söyledi: “İnternet üzerinden yeni bir yolculuğun ortaya çıkmasına tanık olduk” dedi. Tanzanya da dahil olmak üzere ülke genelinde bu yolları kabul etmediklerini veya kullanmaya başlamadıklarını biliyorum. Ancak Merkez Bankası’na çağrım, bu gelişme üzerinde çalışmaya başlamanızdır.”

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım