Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaKriptoThai SEC'in Şikâyet Etmesiyle Binance'e Karşı Küresel Düzenleyici Eylem Kızışıyor

Thai SEC’in Şikâyet Etmesiyle Binance’e Karşı Küresel Düzenleyici Eylem Kızışıyor

Dünyanın dört bir yanındaki düzenleyici makamlar, gözlerini dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’e çeviriyorlar. 

Thai SEC   bugün, Binance’e lisanssız bir dijital varlık işletmesi yürüttüğü için suç duyurusunda bulunduğunu duyurdu. Şikâyet, Kraliyet Tayland Polisinin (ECD) Ekonomik Suçları Önleme Bölümü’ne sunuldu. 

Thai SEC şikayetine göre: 

“Binance’in, emirleri eşleştirerek veya karşı taraflar için düzenleme yaparak veya sistemi sağlayarak veya dijital ticaret veya takas yapmak isteyen kişiler için bir anlaşmaya girmeyi veya siparişi eşleştirmeyi kolaylaştırarak web sitesi aracılığıyla dijital varlıkların alım satımı veya takası için platform hizmetleri sağladığı tespit edildi. Bunu yaparken Binance, Tayland halkını ve yatırımcıları web sitesi veya Facebook Sayfası aracılığıyla hizmetlerini kullanmaya çağırdı.

Tayland SEC, Nisan ayında gönderilen bir mektupta Binance’i uyardığını belirtti. Ancak düzenleyici otoriteye göre Binance zamanında yanıt vermemişti. Tayland SEC açıklaması, aşağıdaki yaptırımlara atıfta bulunarak düzenlemelerine uyulmaması konusunda uyardı:

“İhlalin devam ettiği her gün için iki yıldan beş yıla kadar hapis ve 200.000 ila 500.000 baht para cezası ve 10.000 baht’ı geçmemek üzere günlük para cezası. Bu nedenle SEC, daha fazla soruşturma ve yasal takibat için Binance aleyhindeki suç duyurusunu ECD’ye sundu.”

Binance’in uyumluluk hatalarına ilişkin düzenleyici açıklamalar yoğun ve hızlı bir şekilde geliyor. Cayman’ın CIMA’sı daha dün Binance ve yan kuruluşlarının “Kayman Adaları’ndan veya içinde” bir kripto borsası işletmek için “kayıtlı, lisanslı, düzenlemeli veya başka şekilde yetkilendirilmediğini” duyurdu. 

Binance’i endişeler konusunda uyaran diğer ülkelerin büyüyen bir listesi arasında İngiltere, Japonya, Kanada, ABD ve Malta yer alıyor. Binance’in küresel incelemesiyle ilgilenen Singapur, şu anda   Binance Asia Services’in lisans başvurusunu inceliyor. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım