Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaEkonomiEĞİTİM“Yeşil vergi” vergileri iyi anlama geliyorsa, neden bazıları amaçlarını eleştiriyor?

“Yeşil vergi” vergileri iyi anlama geliyorsa, neden bazıları amaçlarını eleştiriyor?

Yeşil vergi nedir?

Hükümet kirlilik konusunda farklı çabalar sarf ediyor. Ne yazık ki, birçok şirket ve işletme kirlilik ve karbon emisyonları ile ilgilenmektedir. Bu nedenle, kirliliğe katkıda bulunanlardan alınan yeşil vergi olarak adlandırılan bu vergiye sahipler. Örneğin yakıtı verimsiz araçlarda karşılaştığımız vergiler var. Fark ettiyseniz, bununla ilgili işletmelerden bahsederken yeşil vergi sıklıkla duyulur. Hükümet ve yeşil vergi, kuruluşları verimsiz enerji kaynakları yerine çevre dostu alternatifler kullanmaya teşvik ediyor.

Diğerleri yeşil vergileri eko-vergiler olarak adlandırır. Bunları destekleyenler, hükümetlerin piyasa başarısızlıkları üzerinde nasıl hareket ettiğine dair birkaç yol olduğunu söylüyorlar. Yenilenemeyen kaynakların kullanımı ve enerji verimsiz uygulamaları ile ilgili çevresel maliyetleri göz önünde bulundurmalıdır. Pigov vergilerini duydunuz mu? Eğer öyleyse, bunun nedeni yeşil vergilerin değiştirilmiş versiyonları olmasıdır. Amaç, özel işletmeleri ticari faaliyetleri ve uygulamaları nedeniyle yarattıkları sosyal yük ile buluşturmaktır.

Yeşil vergilerin ana hedefi

Bilmeyenler için petrol ve kömür gibi enerji kaynakları çevreye çok zararlıdır. Ama rüzgâr, jeotermal, güneş ve hidro kaynaklar gibi başka alternatifler varken neden onları kullanalım? Amaç, çevreyi daha da bozacak olanlar yerine ikincisini kullanmaktır. Kirlilik bir şeydir ve buna katkıda bulunan şirketler başka bir şeydir. Bir süredir var olan iş uygulamalarını ortadan kaldırmak kolay değil. Ne de olsa, devasa karbon ayak izleri yaratan bazı şirket devleri şimdiden kendilerine bir isim yaptı. Bazıları o kadar büyüktür ki olağan işlemlerini değiştirmek zaman alır. Örneğin, bazılarının yenilenemeyen kaynaklardan yenilenebilir kaynaklara dönüşmesi biraz zaman alabilir.

Hükümet ne yapabilir?

Bahsettiğimiz her şey göz önüne alındığında, hükümet karbon vergilerine yeşil vergiler uygulamayı düşündü. Özel kuruluşların ne kadar karbon ayak izi çıkardıklarına bağlı olarak ücret ödemek zorunda oldukları bir sistemdir. Bu planların savunucuları, bu vergilerin kurumlar, bordro, emlak ve arazi değeri vergileri gibi mevcut vergilerin yerini alabileceğini savunuyorlar.

Bazı insanlar şüphelidir

Bu vergiler çevre için iyiyse, neden onlara karşı çıkan insanlar var? İlk olarak, insanların farklı görüş ve inançlara sahip olduğunu vurguluyoruz. Bazıları hemfikir olabilir ve bazıları bu vergilerin en iyisi mi yoksa daha kötüsü için mi olacağından emin olmadıkları için katılmayabilir. Ama herhangi bir şeye veya herhangi birine nasıl zarar verebilirler? Aslında, yeşil vergi vergileri iyi anlama gelir, ancak aslında yoksullara zarar verebilirler. Bu insanlar daha fazla tüketirken gelirlerinden daha az paraya sahip olacaklar. Bunun yanı sıra, yağ vergileri de yoksullar üzerinde büyük bir olumsuz etki yaratabilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım