Ana Sayfa Teknoloji Yapay zekâ, ayrıntılı diyabet pazar araştırmasına izin veriyor

Yapay zekâ, ayrıntılı diyabet pazar araştırmasına izin veriyor

0
Yapay zekâ, ayrıntılı diyabet pazar araştırmasına izin veriyor

Healthcare Veri tabanı bize diyabet pazarı hakkında ne söylüyor? 

ABD nüfusunun üçte birini kapsayan Credit Suisse Healthcare Veri tabanı, anonimleştirilmiş tıbbi ve reçeteli talepler (hem ofis/hastane ortamlarında hem de ayakta tedavi ortamlarında verilenler) içerir. Diyabet tedavisinde temsili hasta yolculukları oluşturmayı mümkün kılar. Bir terapide kalıcılığı, bir terapiye uyumu, yaygın tedavi kokteyllerini ve belirli ilaçlara geçiş ve geçişleri izler. 


Bu önemli bir büyüme alanı olduğundan ve farklı ilaç sınıflarının göreli güçleri üzerinde çok fazla tartışmanın olduğu bir alan olduğundan, Credit Suisse Sağlık Veri Tabanı’nı tip 2 diyabet pazarına bakarak başlattık.
Bu veriler en çok uzun vadeli eğilimlere bakıldığında yararlıdır ve bize diyabet tedavisiyle ilgili hasta memnuniyeti hakkında bir fikir verebilir ve her ikisi de satışları modellemek için önemli olan diyabet pazarına girişin tanımlanmasına yardımcı olabilir.

Diyabet tedavisinin karmaşıklığı

Diyabet, kan şekeri düzeylerini uygun şekilde yönetememeye neden olan kronik bir hastalıktır. Tip 2 diyabet (bir hastanın kan şekeri varlığına yanıt olarak insülin üretmesi, ancak vücudun üretilen insüline dirençli hale gelmesi) hastalığın ortaya çıkışlarının yaklaşık %95’ini oluşturur. Dünya Sağlık Örgütü’ne göre bugün dünya çapında 400 milyondan fazla yetişkin diyabet hastası ve bu rakamın 2024 yılına kadar 700 milyona (+%51) çıkması bekleniyor. Tedavinin karmaşıklığı ve kapsamlı süresi nedeniyle, hastalıktan etkilenen pek çok kişinin eğilimlerini takip etmek, sonuçlar çıkarmak, maliyetleri tahmin etmek veya tedavide iyileştirmeler planlamak oldukça zordur. Bununla birlikte Credit Suisse Healthcare Veri tabanı, hastaları zaman içinde izlememize ve böylece tedavi seçeneklerini, tedavinin kalıcılığını, uyuşturucu kokteyllerinin kullanımını ve olası takip seçeneklerini değerlendirmemize olanak tanır.

Günümüzde birkaç etkili tedavi mevcut olmasına rağmen, birçok hastanın hastalık yönetimi zamanla bozulmakta ve glisemiyi uygun şekilde kontrol etmek için daha fazla tedavi eklemeleri veya yeni tedavilere geçmeleri gerekmektedir. Zamanla, hem daha iyi kan-glikoz kontrolü hem de kilonun ve hastalığın diğer komorbiditelerinin daha iyi yönetimini sunan yeni ilaç sınıflarının piyasaya çıktığını gördük.

Tip 2 diyabet tedavi yolculuğu

Tip 2 diyabet teşhisi konduğunda hastalara diyet ve egzersiz reçete edilir. Bu başarısız olduğunda, hastalara önce metformin reçete edilir. Daha sonra alternatif ve oral antidiyabetik ilaçlara (çeşitli ilaç sınıfları, SU (sülfonil üreler), DPP-4 (Dipeptidil-peptidaz 4 inhibitörleri), SGTL2 (Sodyum-glukoz kotransporter 2) ve son olarak ilk oral GLP-1’e (Glukagon benzeri peptit-1)). Bu yeni ilaçlar tek başına veya daha yaygın olarak metformin ile kombinasyon halinde verilebilir. Diyabet bu ilaçla kontrol edilir- ancak tedavi edilmez- ve ilerledikçe ve hastalar kan şekeri seviyelerini kontrol edemezler, genellikle enjekte edilebilir bir GLP-1 tedavisi seçeneği de dahil olmak üzere daha yoğun tedaviye geçerler.

Healthcare Database diyabetle ilgili temel bilgiler

Gelişmiş büyük veri analizi sayesinde aşağıdaki sonuçlara ulaşabildik:

  • ABD’de daha genç kohortlarda artan metformin kullanımı, hastalığa daha erken müdahale edilmesini veya daha genç hastalarda tip 2 diyabet insidansının bu kohort yaşlandıkça devam edeceğini düşündürmektedir. 
  • İlk tedaviye daha erken yaşta başlayan daha fazla hastayla, hastaların çoğu hastanın hala tipik olarak markalı ilaçlara karşı daha yüksek oranda jenerik ilaçlar kullanmaya çalışan Medicare planlarına geçtiği 65 yaşından önce daha yoğun tedaviye ihtiyaç duymasını bekliyoruz.
  • Komorbiditelerin, markalı diyabet ilaçlarının alımını etkilemesi olası görünmemektedir. Şaşırtıcı bir şekilde, diyabet kohortumuzda kalp hastalığı ilacı alan hastaların insidansının diyabetik olmayan hastalardan oluşan aynı yaş grubuna göre daha yüksek olmadığını gördük. 
  • Çoğu hasta diyabetleri için birden fazla ilaç alır ve bu da maliyetleri artırır.
  • Tek bir iddiadan sonra terk edilme oranları yüksektir. Gerçek dünya ortamında, hastalığın kronik doğasına rağmen, 13-16 ayda tedavide %50’lik bir düşüş görüyoruz.
  • Veritabanı, Dipeptidil-peptidaz 4 inhibitörlerine (DPP-4’ler) karşı Glukagon benzeri peptit-1 (GLP-1) ilaçlarının yanı sıra Sodyum-glikoz ortak taşıyıcı 2’nin (SGLT-2) artan kullanımını vurgulamaktadır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz