Cuma, Nisan 19, 2024
Google search engine
Ana SayfaEnerjiElektrikli araçlar: sürdürülebilir taşımacılığın geleceği

Elektrikli araçlar: sürdürülebilir taşımacılığın geleceği

Uluslararası Enerji Ajansı (IEA), küresel ısınmayı sınırlamak için küresel karbon emisyonlarının 2050 yılına kadar net sıfıra ulaşması gerektiğini öngörüyor. Endüstriler, bu hedefe ulaşmak için yenilenebilir enerji kaynaklarına geçerek ve karbon yakalama teknolojilerini kullanarak harekete geçebilir.

Supertrends raporumuz, hükümetlerin ve işletmelerin altyapı projelerinde çevre dostu inşaat malzemeleri ve ulaşım için elektrikli araçlar kullanmak gibi yeni teknolojileri tanıtma çabalarını artıracağını öngörüyor.

Sürdürülebilir ulaşıma giden yol

Ulaşım sektörü, büyük bir fosil yakıt tüketicisi olarak küresel sera gazı emisyonlarına önemli ölçüde katkıda bulunmaktadır. ABD ve Avrupa’daki hükümetler, enerji geçişi, ulaşım ve iletişim altyapısına yönelik harcamaları artırmaya hazırlanıyor. Örneğin, inşaatta kullanılan malzemelerin yerini yeni yenilenebilir ve sürdürülebilir çimento ve karbon emisyonlarını emmeye yardımcı olan beton alıyor. Ek olarak, elektrikli araçların (EV’ler) popülaritesi giderek artıyor. Elektrikli otomobillerin 2030 yılına kadar küresel yıllık otomobil satışlarının %45’ini temsil edeceğini tahmin ediyoruz.

Elektrikli araçlar ne kadar yeşil?

Elektrikli bir otomobilin çevre dostu olup olmadığını belirleyen faktörlerden biri de kullandığı güç kaynağı. İçten yanmalı motorlu araçlar fosil yakıtlar kullanır ve yüksek düzeyde sera gazı emisyonu üretir. Buna karşılık, EV’ler yenilenebilir elektrik kaynakları ve şarj edilebilir lityum iyon piller kullanabilir; karbon ayak izi böylece ömürleri boyunca daha düşük olacaktır.

Bir EV’nin karbon ayak izini en aza indirmesi için, araca güç sağlayan yenilenebilir enerji kaynağı önemli olan tek faktör değildir. Araçların üretiminde kullanılan hammaddeler ve piller de bir o kadar önemlidir. Çoğu otomobil şirketi sağlam adımlar atıyor ve bu on yıl veya sonraki yıllarda tamamen elektrikli olmayı hedefliyor. Sonuç olarak, yarı iletkenler, piller, lityum, nikel, grafit, katot ve ayırıcıların tedarik zincirleri etkilenir.

2021’de küresel EV satışları 6,7 milyona ulaştı, bunun 4,8 milyonu pilli elektrikli araçlar (BEV’ler) ve 1,9 milyonu plug-in hibrit elektrikli araçlar (PHEV’ler) oldu. Elektrikli otomobillere olan artan talep, şarj istasyonlarına olan ihtiyacı da beraberinde getirecek. Bloomberg New Energy Finance (BNEF), 2040 yılına kadar küresel olarak yaklaşık 300 milyon şarj istasyonuna ihtiyaç duyulacağını tahmin ediyor.

Elektrik üretimi için yenilenebilir enerji

Elektrik, EV’lerin üretimi, üretimi ve kullanımının her adımında rol oynar. Bu nedenle, emisyonları sınırlamak için sürdürülebilir ve yenilenebilir kaynaklardan üretilmelidir. IEA’ya göre, 2021’de küresel elektrik talebinde %6’lık bir artış oldu. Yenilenebilir ve çevre dostu kaynaklardan elektrik üretimi artmasına rağmen, kömür yakıtlı elektrik üretimi hala yükseliyor. IEA’nın sözde “2050’ye Kadar Net Sıfır Emisyon” senaryosu (NZE) tüm sanayi sektörlerinin çok daha hızlı elektrifikasyonunu gerektirdiği göz önüne alındığında, elektrik talebinin 2040 yılına kadar iki katından fazla artmasını bekliyor.

Avrupa Birliği, önümüzdeki otuz yılda iklim nötrlüğünün sağlanmasına yardımcı olacak faaliyetlerde özel yatırımları yönlendirmeye yardımcı olacak yeni bir yeşil etiketleme sistemi önerdi. Avrupa Parlamentosu ve Konseyi tarafından gözden geçirilmesi gereken öneri, 1 Ocak 2023 tarihinden itibaren hem nükleer enerjiyi hem de doğal gazı geçiş yakıtları olarak sınıflandırmayı amaçlıyor. Etiketleme sistemi, yeni gaz santrallerinin standartlarını tanımlıyor ve belirli doğal gaz biçimlerini kategorize ediyor. Gaz “yeşil”. Bunun, her iki enerji kaynağına da yeni yatırımlar için küresel sonuçları olacaktır. Ancak, onay alınması ve yeni nükleer santrallerin inşası için gereken süre nedeniyle ilave nükleer enerjinin üretilmesi yıllar alacaktır. Ayrıca, rüzgâr ve güneş enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynakları hala daha az güvenilir elektrik kaynaklarıdır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım