Ana Sayfa Forex Sterlin Hareketi Kazançları Sınırlayabilir

Sterlin Hareketi Kazançları Sınırlayabilir

0
Sterlin Hareketi Kazançları Sınırlayabilir

Sterline ve gelecekteki görünümüne genel bakış


ABD Doları şu anda 4 haftalık düşüş eğilimine devam ederken , daha önce USDIndex ölçüsüyle 90.42 ile 2 ayın en düşük seviyesine inerken, Sterling Euro ve Yen karşısında sırasıyla 2 ve 9 günlük en yüksek seviyelerine vururken, ABD Doları’na karşı 9 günlük bir düşüş kaydetti.

Fed’in en azından bizim görüşümüz olmayan bir sivriltme ima etmiş olabileceğine dair spekülasyonlar engellendi ve daha uzun vadeli Hazine getirileri ve AMERIKAN Doları usulüne uygun olarak daha düşük bir dönüş aldı. 10 yıllık T-note getirisi dün Fed’in duyurusu öncesinde %1,65’in üzerine çıktıktan sonra %1,62’nin altına geri bastırıldı. Hareketin sınırlı büyüklüğü, piyasa katılımcılarının çoğunun FOMC’yi olaysız olarak gördüğünü ve Fed’in enflasyon baskılarını “geçici” olarak tanımlamasının şaşırtıcı olmadığını gösteriyor.

Küresel piyasalarda risk iştahı ile pozitif korelasyona yönelik pandemi dönemi eğilimi geliştiren Sterlin, bugün küresel piyasalarda risk iştahının patlamasıyla eş zamanlı olarak yükseldi. Geçen ay boyunca para birimi, ABD Doları’na karşı açılan davanın yanı sıra, takip ettiğimiz para birimlerini (G10 birimleri artı birkaç diğer) düşük performans gösterdi, ancak yine de bugüne kadar bir performans olarak kayıtlara geçti, sadece petrolle ilişkili Kanada Doları ve Norveç kronu İngiltere para biriminden daha büyük ölçüde yükseldi.

Genel olarak Sterlin’in Euro karşısındaki boğa görünümü korundu ve daha da önemlisi, küresel salgın toparlanma ticaretinin 2022’ye kadar devam edeceği beklentisine bağlı olan Japonyave İsviçre gibi fazla ekonomilerin düşük getirili para birimleri. JGB verimlerinin köklülüğü GBPJPY, USDJPY ve hatta EURJPY’yi spekülatörlerin değişen verim farklarını oynamaları için cazip hedefler haline getirir. Kur farkları, Japon verimleriyle karşılaştırırsak USD, GBP ve EUR lehinedir, bu nedenle bu, JPY’yi bu büyüklere karşı baskı altında tutabilecek önemli bir faktördür.

Bu arada, İngiltere’nin ana hisse senedi endeksleri, büyük ekonomilerin toparlanmasıyla fayda sağlaması gereken küresel odaklı döngüsel hisse senetleriyle doludur. Sterlin‘in geniş ticaret ağırlıklı değeri hala tarihsel olarak zayıf seviyelerin yakınında kalmaya devam ediyor. Bu faktörler, Brexit’in bir sonucu olarak ortaya çıkabilecek İngiltere üretkenliği ve yatırımındaki herhangi bir erozyonu dengelemek zorunda kalacaktır.

Mayıs ayı başlarında yapılacak birleşik krallık yerel seçimleri, özellikle bağımsızlık yanlısı partilerin nasıl bir yol izlediği ve İskoç parlamentosunda bir üst yönetime ulaşıp ulaşamayacağı konusunda izlenmesini gerektirecek. Bu, anketler son zamanlarda lehlerine olmasına rağmen, yeni bir bağımsızlık referandumu çağrılarını meşrulaştıracak. Bu yakın bir çağrı: Politico’nun anket izleyicisi şu anda %46’yı İngiltere’de kalmaktan yana gösteriyor, %45’i bir çıkıştan yana, geri kalan %9’u kararsız.

Bununla birlikte, seçimlerle birlikte BoE toplantısı da önümüzdeki hafta ve genel olarak Mayıs ayı için riskli olaylardan biri. BoE yetkilileri toparlanma konusunda giderek daha iyimser görünüyorlar ve geçen yıl düşük performans gördükten sonra, İngiltere ekonomisinin 2021’de Euro Bölgesi büyümesinin üzerinde bir artış yayınlaması muhtemel. Aşıların hızla devam etmesi ve ekonominin önümüzdeki aylarda tamamen yeniden açılmasıyla, bazıları merkez bankasının varlık alımlarını yakında ölçeklendirmeye başlamasını bekliyor. BoE vali yardımcısı Broadbent geçen hafta bir gazeteye verdiği demeçte, ekonominin “en azından önümüzdeki birkaç çeyrekte çok hızlı bir büyüme” göreceğini söyledi. Bu, Mayıs BoE toplantısı için bazı olay riski bırakıyor ve BoE’nin Fed’den önce hareket etmekte isteksiz olabileceğinden şüphelensek de piyasalar yıl sonuna kadar 15 puan daha yüksek oranlarda fiyatlama yaparsa, gelecek hafta şahin bir eğilim sinyali olmazsa, sterlin en azından kısa vadede zorlanabilir.

GBPUSD – GÜNLÜK GRAFIK


GBPUSD 1.3900 alanına geri döndü; ancak pozitif momentum şu ana kadar zayıf ve şu anda 1.4010 Direnç seviyesini kırmak için iktidarsız görünüyor. Bu, Şubat’ın aşağı bacağından bu yana 4 yukarı doğru fraktal ve önemli %61,8 Fibonacci seviyesini yansıtan önemli bir Direnç seviyesidir. Varlık 20, 50 ve 200 günlük SMA’nın üzerinde kaldığından uzun vadeli görünüm pozitif olmaya devam etmektedir. Ancak sadece 1.4010’un belirleyici bir kırılması Mayıs ayı için fiyat yönünü tanımlayabilir.

GBPJPY – HAFTALIK GRAFIK


GBPJPY, 2020-2021 kazançlarını sağlam tuttuğu için nötrden pozitife bir görünüm sürdürerek, olumlu duyarlılığın sıfırlansa da 50 günlük SMA’da güçlü bir zemine dürtmeye devam ediyor. Şu anda 153.40’taki 2 yıllık zirveye kadar mesafenin %60’ından fazlasını kapsayan 152.00’nin üzerine döndü. Dovish FED’den sonra görülen taze alım, momentum göstergelerinin günlük RSI ile 61’de daha da yükselmeye başlamasıyla ikincisini yeniden test edebilir. Ancak sadece 153.40’ın üzerinde teyit edilmiş bir mola 8 aylık rallinin devamını önerebilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz