Ana Sayfa Ekonomi Biden’ın vergi planlarını anlamak

Biden’ın vergi planlarını anlamak

0
Biden’ın vergi planlarını anlamak

Biden’ın Amerika için deposunda ne var?

Amerika Birleşik Devletleri’nin şimdiki başkanı Joe Biden başkanlık seçimleri için kampanya yürütürken bir vergi planı hazırladı. Bu Vergi planı , bundan farklı politikalara sahip olduğu için birçok Trump taraftarının tepkisini gördü. Bu plan, Trump’ın başkanlığı sırasında uygulanan vergi muafiyetlerine de saldırdı. 

Joe Biden, 400.000 dolardan fazla kazananların daha büyük bir vergiye tabi olacağını öne sürdü. Bu, Biden kazandığından beri şu anda benzer politikalara konu olan firmalar için de geçerliydi.   

 Joe Biden, ekonomik bir teşvik duyurusu yaparken, daha sonra uygulanan vergi uygulamalarında büyük değişiklikler yapmak üzere olduğunu da belirtti. Yeni politikaların orta gelirli ailelerin yanı sıra yoksulluk sınırının çok altında kalan aileler üzerinde de olumlu etkisi olduğu düşünülmektedir. 

Örneğin, sosyal menkul kıymetler vergisi, daha yüksek gelire sahip insanlara verilecektir. Emlak üzerindeki vergi muafiyeti de %45’in üzerinde azaltılacak. 

Başkan Joe Biden tarafından önerilen vergi planının unsurları aşağıda verilmiştir. Bunların sadece teklifler olduğu ve uygulanabilmesi için önce kongre tarafından seçilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Bu durumda, fikir yasalaşmadan önce birçok hüküm silinebilir veya değiştirilebilir. 

Yasama faaliyetine muhtemelen COVID salgınının aşıladığı ekonomik düşüşler hâkim olacak. Vergi hükümlerine büyük bir odaklanma öngörülüyor. Para birimi kongresinin, marjinal de olsa, tek parti ve her iki evin birleşik kontrolü ile ilgili olarak pratik bir anlaşma yapmak için teşvik paketinin ötesine geçmesi bekleniyor.

Daha Yüksek Vergi Oranlarını Yeniden Canlandırmak ve minimum Verginin yerine geçmek

Başkan Joe Biden tarafından getirilen vergi planı, 2017’de geçirilen birçok vergi indirimini ortadan kaldıracak gibi görünüyor. Bu hareketin, federal bir birey için gelir vergisi oranını %39,6’ya çıkarması bekleniyor. Aynı oran, Donald Trump Beyaz Saray’ı devralmadan önce %37 idi. Kurumsal oranın da %21 eşiğinin aksine %28’e ulaşması bekleniyor. 400.000 $ ‘dan fazla kazananlar, %28 vergi avantajı sağlayacak olan slabın altına düşecek. Bu, daha yüksek bir gelir dilimine giren kişilere uygulanan oran değildir. Bu, 400.000 dolardan az kazananların artan oranlardan etkilenmemesi için yapılıyor. 

Bu hareketin taşınan faiz açığını ortadan kaldıracağı tahmin ediliyor ve bir milyon dolardan fazla kazanan bireyler, gelirleri üzerinden alışılagelmiş vergi oranlarını yatırımlarla ödemek zorunda kalacaklar. 

Yeni planın Amerikan halkının farklı kesimleri için neler içerdiğini görelim

Zengin bireyler:

Ücretli ve varlıklı yatırımcılara vergi ödeme koşullarında aynı muamele edilmesini sağlamak için, bir milyon dolardan fazla kazananlar, ücretli çalışanlara uygulanan verginin aynısını ödemek zorunda kalacak. Bunun da ötesinde, birçok özel hedge fonunun var olduğunu iddia ettiği sözde ‘taşınan faiz boşluğu ortadan kalkacak. Bu tür özel koruma fonları, sermaye kazançları üzerinden %20 vergi ödemekle yükümlüdür. Yükümlü olmadıkları şey, taşıdıkları faizin normal oranlarıdır. Bu vergiler yüksektir ve fonlardan elde edilen karlara göre sabit bir katılım oranına sahiptir, ancak sermayeyi içeren çok az yatırım yaparlar veya hiç yatırım yapmazlar. 

Şirketler:

Bu hamle, kurumlara uygulanan vergi oranını %21’den %28’e çıkaracak. Kârlı şirketler bazen hiç vergi ödemiyorlar ve bunun olmasını önlemek için tüm şirketler yüz milyondan fazla veya daha fazla kar ayırdıklarında alternatif asgari verginin kısaltması olan %15 AMT’ye tabi olacaklar. 

Bu hamle, emeğini denizaşırı ülkelerden dışarıya yaptıran işleri engelleyecek ve aynı zamanda yeşil enerji ve infra için yapılan yatırımları sınırlayacaktır. Bu da vergi tahsilatını koz idaresi için eşik olan %11’in altından %20’nin üzerine çıkaracak. Bunun %26’ya çıkması bekleniyor. Bu levhanın kapsamına giren işletmeler, küçük işletme teşviklerinden emeklilik parasının ödenmesine ve işgücüyle başa çıkmada serbest bir yardıma kadar çeşitli kredilere sahip olacak.

Bu vergi teklifleri kanun haline gelirse hisse senetlerine ne olacağını anlamak zor. Şirketlerin bu hisse senetlerinden ne ölçüde yararlanacakları, ilgili firmaların bireysel hisse senetlerine ne olacağına karar verecektir. Kitap geliri için önerilen AMT dışında, önerilen gelir etkinliğini şekillendirecek bir başka faktör de şirketlerin raporu olacaktır. Bu, bu şirketlerin dosyalayacakları kurumlar vergisi beyannameleri ile karşılaştırılacaktır. 

Bireyler ve aileler:

Plan, orta gelir için nitelikli harcamalar ve bundan daha az kazanan aileler için en az 8000 $ ‘a izin verecek şekilde ayarlandı. Bu, karşılığında, ailelere mevcut maksimum 3000$ tutarından 8000$ kredi sağlayacaktır. Birden fazla bakmakla yükümlü olunan kişi olması durumunda, bu miktar 16.000$’a kadar eklenebilir.

Bu vergi kredisi ayrıca tamamen iade edilebilir hale getirilecek ve altı ila on yedi yaş arasındaki çocuklar için, önceki 2000$ eşiğinden 3000$’lık bir artış görecek. Altı yaşın altındaki her çocuğun 3500 dolardan fazla kredisi olacak. Başkan, halihazırda gerçekleşmiş olan ekonomik canlandırma paketi açıklandıktan sonra tüm değişikliklerin devreye gireceğini duyurdu. Birkaç gün önce, başkan 1 trilyon doların üzerinde bir teşvik paketi açıkladı.

Borçlu öğrencilere yardım:

Yeni vergi planının, eğitimlerini tamamlamak için banka kredisi kullanan öğrencilere biraz rahatlama sağladığı söyleniyor. Bu aynı zamanda hükümetin kendisi tarafından açılan bir boşluk olarak görülüyor. Bu kanunda, tahsil edilmekte olan herhangi bir borç parası yakın gelecekte vergilendirilebilir gelir olarak görülecektir. Bu da kişinin borcunu ödemek zorunda olduğu süreyi artıracaktır. Borç hala sağlam olacak.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz