Ana Sayfa Kripto Stablecoin’lerin Geleceği

Stablecoin’lerin Geleceği

0
Stablecoin’lerin Geleceği

Stablecoin’ler, mevcut kripto para ortamında vazgeçilmez hale geldi ve faydaları, günlük işlem hacimlerinin milyarlara ulaşmasıyla birlikte piyasa değerinin 100 milyar doları aşmasıyla ortaya çıktı. Faydalarına rağmen, stablecoin’ler, desteklenmedikleri sürece SEC’den artan düzenleyici baskı nedeniyle belirsiz bir gelecekle karşı karşıya kalmaktadır.

SEC Başkanı Gary Gensler, stablecoin’ler üzerindeki denetimi artırma planlarını açıklarken, Tether, uzun zamandır beklenen denetimini yayınlamayı planladığını duyurarak ekosistem üzerinde şok dalgaları yarattı. Bu haber, rakibi USDC’nin başarılı bir denetimi tamamlamasından sonra geldi.

Önümüzdeki Karamsar Zamanlar?

Karamsarlar, stablecoin’ler için mevcut duruma bakarak, güçlü bir görüş oluşturan kasvetli bir tablo çizebilir. Bu duruş, Merkez Bankası Dijital Para Birimlerinin dünya çapında hızla geliştirilmesinin bir sonucudur.

Dijital yuan son aşamalarında ve diğerlerinin hemen arkasında olduğu için stablecoin’ler belirsiz bir gelecekle karşı karşıya kalıyor. Ayrıca, fırsat ortaya çıktığında stablecoin’leri eleştiren düzenleyici kurumlar ve eleştirmenlerden de artan bir baskı bulunmaktadır.

Son zamanlarda, SEC Başkanı Gary Gensler, Amerikan Barolar Birliği’ne, fiyatları geleneksel varlıklara dayanan stablecoin’lerin menkul kıymet olarak değerlendirilebileceğini söyledi. SEC patronu, isimlere değinmeden, “hisse senedi belirteci, menkul kıymetler tarafından desteklenen istikrarlı bir değer belirteci veya temel menkul kıymetlere sentetik bir maruz kalma sağlayan başka herhangi bir sanal ürün” olup olmadığının önemsiz olduğunu belirtti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen da benzer şekilde stablecoin’leri finansal sistem için bir güvenlik riski olarak nitelendirdi ve düzenlemeleri için çağrıda bulundu. Jim Cramer ise dünyanın önde gelen stablecoin’i Tether’i “Aşil topuğu” olarak nitelendirdi.

Stablecoin’lerin Geleceği Kendi Ellerinde

Mevcut kabul oranları ve sabit para hacmi, düzenleyici baskıya rağmen parlak bir geleceğin göstergesi olarak yorumlanabilir. Bununla birlikte, stablecoin’lerin geleceği, iddia ettikleri gibi desteklenmelerine bağlıdır.

USDC topluluğu, muhasebe firması Grant Thornton’un rezerv hesabı raporunu onaylamasından sonra büyük bir memnuniyetle karşılandı. Rapor, şirketin varlıklarının şu anda dolaşımda olan yaklaşık 22 milyar USDC’yi gerçekten yansıttığını ortaya koydu.

Benzer bir hamlede, Tether, topluluğun heyecanını artırmak için denetimini birkaç ay içinde açıklayacağını duyurdu.

Tether, New York Başsavcılığı ile bazı yasal sorunlara karıştı ve bu da stablecoin’in tam olarak desteklenmediğini ortaya koydu. Tether’in ve diğer stablecoin’lerin denetimleri, bunların tamamen desteklendiğini gösterirse, gelecek hiç de karanlık olmayabilir.

Diğer taraftan:

  • Derecelendirme kuruluşu Fitch, stablecoin ihracının büyümesinin “kısa vadeli kredi piyasalarının işleyişi” üzerinde etkileri olabileceğini belirtti.
  • Ajans ayrıca, dijital varlıkların arkasındaki büyük rezervlerin, düzenleyici kurumların düzenlemelerini artırmaları için teşvik sağlayabileceğini belirtti.

Tether ve USDC Düzenleniyor mu?

Paxos Baş Hukuk Müşaviri ve Baş Uyum Görevlisi Dan Burstein’a göre ne Tether ne de USDC düzenlenmiştir. Tether, “düzenlenmiş” olduğunu iddia ederken, USDC “en güvenilir ve iyi düzenlenmiş dolar dijital para birimi” olduğunu iddia ediyor.

Burstein’a göre, bu iddialar yanlış çünkü bu stablecoin’lerin bir düzenleyicisi yok. Bununla birlikte, Paxos Standard (PAX), Binance Dollar (BUSD) ve Gemini Dollar (GUSD) olmak üzere dünyada yalnızca üç düzenlenmiş dolar destekli stablecoin olduğunu belirtiyor.

Burstein, New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı tarafından denetlendikleri için düzenlendiklerini belirtiyor, çünkü tüm doğru şartları sağlamaktadırlar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz