Ana Sayfa BORSA FİNANS Paraguay Kripto Madenciliğini Düzenleyecek

Paraguay Kripto Madenciliğini Düzenleyecek

0
Paraguay Kripto Madenciliğini Düzenleyecek

Bitcoin’in cazibesi Latin Amerika’daki sınırları aşıyor. Bu kez, Bitcoin madenciliği için bir lisanslama süreci öneren başka bir yasa ilerliyor. Paraguay Kongresi’nin Milletvekilleri Odası şu anda kripto para birimi düzenlemeleri oluşturacak bir tasarıyı değerlendiriyor. Bu yönergeler, ülkedeki dijital varlıkların kullanımını ve madenciliğini resmi olarak tanıyacak ve yetki verecektir. Kongre üyeleri Silva Facetti ve Carlitos Rejala, öneriyi birlikte hazırladılar ve çevrilmiş bir versiyonu burada görülebilir.

Kongre üyesi Rejala, 15 Temmuz’da yasa tasarısını diğer milletvekillerine sunduktan sonra Twitter takipçilerine bir mesaj yayınladı. Tweet şöyle: “Daha önce de duyurduğumuz gibi, dün ‘Bitcoin Yasası’ projesini sunduk. Bu tasarı, Paraguay’a yabancı yatırım çeken kripto para üretim endüstrisi için net bir düzenleyici çerçeve sağlıyor.” Bu eylem, El Salvador’un geçen ay Bitcoin’i bu ülkede resmi para birimi olarak kabul edişinin ardından gerçekleşti.

Bu girişime, ülke nüfusunun %70’i için ekonomik seçenekleri artırmak isteyen El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele öncülük etti. İki ülkenin kripto para birimlerine karşı yasama yaklaşımları arasında çeşitli farklılıklar bulunuyor:

  • Paraguay’daki tasarı, 22 maddeyle daha uzun ve El Salvador yasasından daha ayrıntılıdır.
  • Paraguay’ın önerisi, Bitcoin madenciliği için bir lisans süreci oluşturmayı amaçlamaktadır.
  • Ayrıca, başka bir yerde daha büyük olmayan kripto para yatırımcılarını korumak için düzenleyici önlemler getirecektir.
  • En önemli fark, Paraguay tasarısının Bitcoin veya herhangi bir kripto para birimine yasal ihale statüsü vermemesidir; onay bekleyen dijital varlıklar mülk olarak sınıflandırılacaktır.

Kongre üyesi Rejala, Twitter üzerinden yaptığı paylaşımda, “Bu tasarı geçtikten sonra Paraguay, kendisini bu rekabetçi sektörde konumlandıracak ve sürdürülebilir Bitcoin madenciliğinde liderlik etmeyi planlıyor.” dedi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz