Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Metaverse’e Yatırım Yapmak İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Metaverse’e Yatırım Yapmak İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

0
Metaverse’e Yatırım Yapmak İçin Eksiksiz Bir Kılavuz

Temel bilgiler:

  • Ekim 2021’de metaverse’in popülaritesinde büyük bir patlama yaşandı. 
  • Meta veri tabanından elde edilen küresel gelir fırsatı, 2024 yılına kadar 800 milyar dolara yaklaşabilir. 
  • NFT’ler, metaverse belirteçleri ve sanal arazi, kripto alanına yatırım yapmanın yollarıdır. 

Metaverse ve NFT’ler, her iki sektör de piyasa değerinde ve genel ilgide büyük bir artış gördüğü için 2021’in moda sözcükleriydi.

Ekim 2021’de metaverse’in popülaritesinde büyük bir patlama yaşandı. Facebook adını Meta olarak değiştirerek büyük haber yaptı. Ancak metaverse için Mark Zuckerberg veya sosyal medyadan çok daha fazlası var.

Son yıllarda, meta veri tabanındaki yatırım fırsatlarıyla ilgili merak, genellikle tüccarların ve yatırımcıların aklından geçti. Bununla birlikte, meta veriye yatırım yapmadan önce, yatırımcıların ve kurumların bu kadar heyecanlandığı sanal dünya hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak çok önemlidir.

Metaverse ve Büyümesi

Pek çok kişiye göre, metaverse teknolojisi, sosyal ağları, çevrimiçi oyun yapımcılarını ve çeşitli teknoloji liderlerini küresel olarak çekmeyi başardığı için bir sonraki büyük teknolojidir.

Daha genel bir anlamda, metaveren, var olmaya devam eden, genellikle amaçlı sanal dünyalarla karakterize edilen sanal gerçekliği içerebilir. Ayrıca, dijital ve fiziksel dünyaların özelliklerini birleştiren artırılmış gerçekliğe sahiptir.

Meta veri deposu teknolojisini tanımlamak için sosyal, paylaşılan, sanal ve kalıcı olarak 3B gibi terimler kullanılır. Birçoğuna göre, metaverse teknolojisi, internet ve sosyal ağların evrimi içinde dijital ve fiziksel dünyaların yakınsamasıdır. Ek olarak, meta veri deposu da gerçek zamanlı 3B yazılımdan yararlanır.

Son birkaç yılda, ana akım kuruluşlar, teknolojiye yönelik müşteri talebi arttıkça metaverse çoğunluğa atlamaya başladı. Meta veri deposu fikri, insanların birbirleriyle bağlantı kurdukları ve etkileşimde bulundukları çevrimiçi bir alan etrafında döner.

Aslında, metaverse çılgınlığı o kadar büyük ki, bu yılın ocak ayında Tennis Australia, metaverse’deki ilk resmi tenis grand slamı olan Avustralya Açık’a (AO) ev sahipliği yapmak için Decentraland ile ortaklık kurdu.

Benzer şekilde, Mart 2022’de Grammy’deki sunucular, sanatçılar ve adaylar CEEK aracılığıyla metaverse’de bir sanal gerçeklik deneyimi yaşadılar.

Decentraland, Meta, The gibi metaverse merkezli kuruluşlar Kum havuzu ve diğerleri de umut verici metaverse platformları ve projeleri inşa ediyor. Prophecy Market Insights, Küresel Metaverse Pazarının 2020’de 337,23 milyon dolar olduğunu ve 2030 yılına kadar 1003,06 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Sektörün yıllar içinde %11,50’lik bir CAGR kaydetmesi bekleniyor.

Bir Citibank raporu, metaverse ekonomisinin 2030 yılına kadar 8 trilyon dolar ile 13 trilyon dolar arasında bir değere sahip olabileceğini vurguladı.

Peki, bu kadar hızlı büyüyen bir pazar için alana yatırım yapmanın yolları nelerdir? Bu makale, meta veri deposuna doğrudan ve dolaylı olarak nasıl yatırım yapılabileceğini vurgulayacaktır.

Yeni Başlayanlar için Metaverse’e Yatırım Yapmak

Bir Bloomberg raporu, meta veri deposundan elde edilen küresel gelir fırsatının 2024 yılına kadar 800 milyar dolara yaklaşabileceğini sundu. Meta veri deposundaki yatırım fırsatlarının artmasıyla, yeni başlayanlar için keşfetmek için iyi bir alan olabilir. Bununla birlikte, kripto ve metaverse piyasası, genellikle yeni yatırımcıları bunaltan zor bir sektördür.

Kripto para birimlerine çok benzeyen metaverse, neredeyse herkesin alandan yatırım yapmasına ve kazanmasına izin verir. Metaverse’e yatırım yapmanın, kripto varlıkları satın almakla sınırlı olmadığını, aynı zamanda metaverse firmalarının hisse senetlerine yatırım yapabileceğini veya takas edebileceğini not etmek önemlidir.

Meta veri deposu alanından halka açık birkaç şirket var. Ayrıca, yeni başlayanlar meta veri deposu alanındaki emlak, video oyunları ve eğlence gibi farklı endüstriler arasından seçim yapabilir.

Decentraland, kullanıcılara metaverse’de sanal arazi satın alma fırsatları sunan bir firmadır. Öte yandan Meta, büyüyen alana yatırımlar sunan geleneksel bir finans firmasıdır.

Bununla birlikte, yeni gelen birinin meta veri deposuna yatırım yapmasının bazı yolları arasında sanal arazi satın alma ve prefabrik meta veri deposu özellikleri sayılabilir. Yatırımcılar, özellikle yeni başlayanlar için iyi bir pozlama sunan metaverse kripto satın almaya da bakabilirler.

Daha deneyimli yatırımcılar, genellikle çok daha güvenli ve daha az değişken olduğu düşünülen bir metaverse ETF’ye yatırım yapmaya da bakabilirler. Ayrıca, metaverse hisse senetleri satın almaya ve NFT’leri oluşturmaya ve çevirmeye bakılabilir.

Doğrudan Metaverse’e Yatırım Yapmak

Metaverse’e yatırım dolaylı olarak da yapılabilirken, metaverse projelerine doğrudan yatırım yapmak birçok yatırımcıyı cezbetmiştir. Geçen bir buçuk yılda, kripto para birimlerine ve metaverse’e yatırım yapmak, finans alanındaki en heyecan verici alanlardan biri oldu.

Aslında, çeşitli yaklaşımlar alarak kripto para birimlerine ve meta veriye yatırım yapılabilir.

Meta veri deposuna doğrudan yatırım yapmanın bir yolu, kripto para birimleri ve meta veri deposu alanındaki NFT’ler gibi dijital varlıklar aracılığıyla olabilir. Başka bir yol, Decentraland (MANA), The Sandbox (SAND) gibi metaverse kripto para birimlerine yatırım yapmak veya ticaret yapmak olabilir.

Bu metaverse kripto para birimleri, Binance veya Coinbase gibi herhangi bir büyük kripto borsasından doğrudan satın alınabilir veya alınıp satılabilir. Meta veri deposunda birden çok varlık, ürün ve hizmet satın almak için kullanılabilir.

Piyasa raporları, metaverse’deki emlak satışlarının 2022 yılında ikiye katlanabileceğini tahmin ediyor. Yeni yatırımcılar ve tüccarlar, metaverse’de gayrimenkul satın almak için milyonlarca dolar ödeyerek metaverse alanını pompalamada büyük rol oynuyor.

Meta veri deposu teknolojisi daha fazla çekiş kazandıkça, girişimciler ve iş liderleri, alana bakarak ve sanal gayrimenkullere yatırım yaparak kazanmaya devam ediyor. Decentraland ve Otherside gibi platformlar, sanal emlak piyasasında heyecan verici fırsatlar sunuyor.

Güvende Kalmak Anahtardır

Kripto para birimlerine ve metaverse yatırımı genellikle göz alıcı, hızlı bir şekilde zengin olma planı olarak görülse de projelere değerleri, ekosistemi, piyasa değeri ve makro büyümesi için yatırım yapmak akılda tutulması gereken bir şeydir.

Bununla birlikte, uzaydaki en önemli şeylerden biri güvende kalmak ve bilinçli kararlar vermektir. En önemlisi, pazarda araştırma yapmak ve bu büyüyen alanın oynaklığını iyi değerlendirmek hayati önem taşıyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz