Çarşamba, Nisan 17, 2024
Google search engine
Ana SayfaEĞİTİMNFT'ler nedir? Takas Edilemez Jetonlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

NFT’ler nedir? Takas Edilemez Jetonlar Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şey

Bunlar esasen benzersiz tanımlama kodları ve meta verilere sahip blok zincirindeki kriptografik varlıklardır. Bu kodlar ve meta veriler onları bireysel ve benzersiz kılar. Bu nedenle bir NFT’nin bir özelliği kopyalanamaması veya çoğaltılamamasıdır.

Gerçek dünyadan bir NFT örneği Mona Lisa gibi bir sanat eseri olabilir. Leonardo Da Vinci sayısız sanat eseriyle tanınırken, sadece bir Mona Lisa vardır. Bir Litecoin’i bir başkasıyla takas edebilirken, bir Mona Lisa’yı başka bir Mona Lisa ile değiştiremezsiniz.

Blok zinciri dünyası için NFT’lerin önemli bir avantajı, kopyalanamaz olmalarıdır. Ve böylece, Mona Lisa’nın aksine NFT’ler dolandırıcılık olasılığı olmadan alınıp satılabilir.

Sanat dünyasında satılmadan önce iş parçalarını doğrulamak için çok para harcanır. Bir NFT, orijinalliği sağlamak için aracılara ihtiyaç duymaz.

Füzyonlu ve mantarsız nedir?

Karşılanabilir veya mantar gibi türeme aracı basitçe değiştirilebilir. Bu çoğu finansal aracın ve piyasa varlıklarının bir özelliğidir. Buna karşılık, karşılığı olmayan mülk/varlıklar/fonların değiştirilmesi veya diğer benzer mal veya varlıklarla karıştırılması kolay değildir.

Başka bir deyişle, hisse senetleri, Mevduat Sertifikaları, Kriptolar vb. değiştirilebilir varlıklardır.

Maddi olmayan bir varlığa örnek olarak arazi ve hatta elmaslar verilebilir. Arazi sınıflandırması basit olsa da her bir pırlanta aynı zamanda benzersizdir. Her pırlantanın farklı bir kesimi, boyutu, derecesi vb. vardır ve bu nedenle başka bir pırlanta ile değiştirilemez.

NFT’ler Nasıl Oluşturulur?

NFT’lerin oluşturulması blok zincirlerin ve kripto para birimlerinin aksine çok basittir.

Bir dizi NFT pazar yeri, kullanıcıların bir NFT’yi özgürce oluşturmasına izin verir ve hiçbir programlama bilgisi gerekmez.

 

NFT’ler nasıl çalışır?

NFT’ler, bir blok zinciri defterinde bulunan dijital belirteçlerdir. Piyasa oluşturulduktan sonra NFT’leri pazar yerleri arasında takas eder. Bir NFT oluşturulduktan sonra bir NFT cüzdanında güvenli bir şekilde saklanması gereken bir sahiplik kanıtı vardır.

Nihai olarak takas edilebilir ve nakde çevrilemez varlık olan mülkiyet kanıtıdır. Blok zinciri defteri oluşturulduktan sonra NFT’leri ve benzersiz tanımlayıcı kodlarını kaydeder. Blok zinciri defteri daha sonra her satışı, yeniden satışı ve mülkiyeti de kaydeder.

Bu yalnızca bir NFT’nin kopyalanmasını engellemekle kalmaz aynı zamanda sahte sahiplik iddialarını ve hatta oluşturma üzerindeki iddiaları da ortadan kaldırır.

 

NFT’lerin neden değeri var?

Bu sadece arz ve talep meselesidir. Buradaki anahtar, NFT’lerin değerini artıran arz tarafıdır. Yalnızca tek bir varlık olduğundan yüksek talep, değerde önemli artışlara yol açabilir.

NFT pazarı genişledikçe, NFT’lerin sayısının önemli ölçüde artması muhtemeldir. Bu aşamada talep muhtemelen kilit fiyat diktatörü olacaktır.

Piyasa iştahı değeri dikte etmeye devam edecek. Koleksiyonerler ve yatırımcılar için çok az ilgi çeken benzersiz bir NFT fiyat açısından önemli ölçüde değişecektir.

 

NFT’leri nasıl satın alır veya takas ederim?

NFT satın almak veya takas etmek isteyenler için doğru pazar yerini belirlemek ilk adımdır. Şu anda koleksiyon dünyasının farklı alanlarına hitap eden çok sayıda pazar yeri var. Örneğin, NBA Top Shot öne çıkan videoları satın almak isteyenler için bir pazar yeridir.  NFT alanına girmek isteyenler için satış hacmine göre en büyük pazar yerlerini listeleyen bir sitedir.

Sanal takımları yönetebileceğiniz ve satın alıp satabileceğiniz bir fantezi futbol pazarı olan Sorare de var. Sorare, bu yazının yazıldığı sırada, toplam satışlarda 24,41 milyon dolar ile tüm zamanların satış listesinde beşinci sırada yer aldı.

CryptoPunks, 10.000 benzersiz oluşturulmuş karaktere sahip tüm zamanların satış hacmi listesinde 2. sırada yer alıyor. Her biri resmi olarak sahip olunabilir ve sahiplik kanıtı Ethereum blok zincirine kaydedilir.

Pek çok pazar yeri olmasına rağmen bir NFT satın almak isteyenler satın aldıkları herhangi bir NFT’yi saklamak için bir NFT cüzdanına ihtiyaç duyacaktır. Piyasada çok sayıda NFT cüzdan sağlayıcısı vardır. Kriptolarda olduğu gibi NFT sahipleri satın alınan NFT’leri güvenli bir şekilde saklamalıdır. 

NFT satın almak söz konusu olduğunda bazı pazar yerleri kredi kartıyla yapılan satın alımları destekler. Ancak diğerleri Ethereum ile satın almayı gerektirir. Ethereum alımlarında devam etmek için NFT pazaryeri hesabınıza Ethereum ile para yatırmanız gerekecektir.

NFT’nizi satın almak için çoğu pazar yeri bir açık artırmada NFT satar. Sadece teklifinizi vermeniz ve açık artırmanın sonuçlanmasını beklemeniz yeterlidir. Teklifiniz başarılı olursa hesabınız borçlandırılır ve yeni satın aldığınız NFT’niz cüzdanınıza yatırılır.

 

En pahalı NFT’ler nelerdir?

Pazara ilk giren olmak isteyen teknoloji meraklısı yatırımcılarla birlikte, NFT’ler için çok sayıda göz sulandıran teklif oldu.

Yazma sırasında satış hacmine (tüm zamanlar) göre sıralanan en büyük NFT pazar yerleri şunları içerir:

  • NBA Top Shot: Toplam satış 386,55 milyon dolar.
  • CryptoPunks: Toplam satış 161,32 milyon dolar.
  • Hashmark’lar: Toplam satış 43,71 milyon dolar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım