Ana Sayfa Kripto BITCOIN Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash Nedir?

0
Bitcoin Cash Nedir?

Bitcoin Cash, epeyce coin içerecek şekilde büyüyen Bitcoin ailesinin bir üyesidir. İnsanların asla BCH yaratmayı amaçlamadığını ve bunun nispeten kendiliğinden olduğunu anlamak önemlidir.

Basitçe söylemek gerekirse 2017’de bir grup Bitcoin geliştiricisi, Bitcoin’in blok boyutunu değiştirecek bir güncelleme yapmak istedi. Bunun işlem yapmayı hızlandırabileceğine veya en azından madencilerin aynı anda daha fazla işlem yapmasına izin verebileceğine inanılıyordu. Bununla birlikte başka bir geliştirici grubu bunun sadece birkaçına fayda sağlayacağını fark etti.

Bitcoin’i icat ettiği şey olan işlemsel bir para birimi olarak görmek yerine yatırımlardan kar elde etmek için kullanmak isteyenler sonunda çatışma bir hard fork’a yol açtı.

Bitcoin’in blok zincirinde yeni ayrılan iki zincirden birinin Bitcoin Cash olduğu ve diğerinin ana Bitcoin olarak kaldığı bir bölünme. Bitcoin’e sahip olan yatırımcılardan bazıları, Bitcoin Cash ile sonuçlandı, bu da çok fazla kafa karışıklığına neden oldu ve birçoğu tüm Bitcoin ekosisteminin olay tarafından mahvedilmesinden endişelendi. Neyse ki olmadı.

Bunun yerine Bitcoin Cash artan bir blok boyutu ile sonuçlandı ve bu da işlemlerin işlenmesinde Bitcoin’in kendisinden daha hızlı olmasını sağladı. Bununla birlikte, coin asla Bitcoin’in fiyatına ulaşmadı ancak BTC topluluğunun bir kısmını alıp BCH topluluğuna dönüştürdü.

Bitcoin Cash neden yaratıldı?

Belirtildiği gibi Bitcoin topluluğundaki birçok kişi Bitcoin’in bir değer deposu olmak yerine işlemlerde kullanılması gerektiğine inanıyordu. Bir değer deposu olmak, fiyatını artıracak ve altının gerçek bir dijital versiyonu haline gelmesini sağlayacaktı ancak bunun için icat edilmedi.

2008/2009’da Bitcoin yaratıldığında yaratıcısının amacı, insanların bankalara güvenmek zorunda kalmadan birbirlerine para göndermelerine, mal ve hizmetler için ödeme yapmalarına izin vermekti. 2017’de Bitcoin’in fiyatı keskin bir şekilde yükselmeye başladı ve birçoğu onda farklı bir potansiyel gördü.

Sadece bu değil ölçeklenebilirlik sorunu da bu zamanlarda büyük bir sorun olmaya başladı. 2017’de kripto para birimleri gölgelerden çıktı ve yüz binlerce yatırımcı kripto alanına akmaya başladı. Bu arada BTC hala blok başına yalnızca birkaç işlemi gerçekleştirebiliyordu ve her bloğun işlenmesi 10 dakika sürüyordu, bu da yeterince hızlı değildi.

Sonuç olarak Bitcoin Cash, insanlara bir değer deposu olmaktan ziyade ödemeleri teşvik edecek parayı vermek ve daha yüksek işlem sayısının zorluğunu karşılayabilecek daha hızlı bir ödeme yöntemi oluşturmak için yaratıldı.

Fiat paraya kıyasla Bitcoin Cash’in avantajları ve dezavantajları

Neredeyse diğer tüm kripto para birimleri gibi Bitcoin Cash de özellikle geleneksel (fiat) para birimleriyle karşılaştırıldığında artıları ve eksileri denk gelir. Daha önce de belirttiğimiz gibi Bitcoin Cash, Bitcoin’in insanların bankalara, kredi kartlarına ve diğer aracılara bağımlı olmadan çevrimiçi işlem yapmasına izin verecek bir dijital para birimi haline gelme misyonunu sürdürmek için yaratıldı. Bunu akılda tutarak, BCH’nin bazı avantajları ve dezavantajlarını sıraladık.

Bitcoin Cash profesyonelleri:

 • İşlem yaparken aracıyı ortadan kaldırır
 • Daha düşük işlem ücretleri
 • Daha hızlı işlem işleme
 • Sınırsız
 • Çifte harcama ve silmelere karşı bağışıklık
 • Çoğu borsada listelenir
 • Adında ‘Bitcoin’ var
 • Piyasa değerine göre en büyük kripto para birimlerinden biri
 • Merkezi olmayan
 • Geleneksel paradan daha güvenli
 • Takma adla işlemler sunar
 • Kendi paranızın tek sahibi ve yöneticisi olmanızı sağlar

Bitcoin Cash eksileri:

 • Yatırımcının coine olan inancı düşüktür
 • Benimseme oranı azdır
 • Daha genç kripto para birimleriyle karşılaştırıldığında hala yavaş kabul ediliyor
 • Düzenleyiciler tarafından düzenlenmemiştir veya onaylanmamıştır
 • Fonlarınızın güvenliğinden siz sorumlusunuz

Bitcoin Cash (BCH) gerçekte nasıl çalışır?

Diğer çoğu kripto para birimi gibi Bitcoin Cash de çalışmak için blok zinciri teknolojisine güveniyor. Merkezi olmayan bir dijital para birimidir ve bu nedenle daha önce tartıştığımız gibi Bitcoin’in ana zincirinden ayrılarak elde ettiği merkezi olmayan, halka açık bir blok zincirine güvenmek zorundadır.

Kısacası, tüm BCH işlemleri bloklar halinde gruplandırılır ve kripto madencileri tarafından çözüldükten sonra bu bloklar zincirin bir parçası haline gelir. Başka bir deyişle BCH blok zinciri, yaratıldığı andan itibaren yapılan her Bitcoin Cash işlemini detaylandıran kayıtlardan oluşur.

Özet

Sonunda Bitcoin Cash, en azından bazılarına göre Bitcoin’in olması gereken şeydi. Yine de BCH BTC değil ve muhtemelen onun yerini asla alamayacak. Adında ‘Bitcoin’ olsa da birçok kişi onu bir kopya ve net bir kullanım durumu olmayan bir coin olarak görüyor. Bitcoin bir değer deposu haline gelse ve insanlar ödeme yapmak için kullanmayı bıraksa bile çoğu kişi günlük işlemler için BCH’den daha iyi coinler olmasını bekliyor.

Diğerleri elbette aynı fikirde değil. BCH’nin işlemsel bir kripto para birimi olarak Bitcoin’in benzeri olacağına inanan birçok kişi var. Bu iki senaryodan hangisinin (eğer varsa) gerçeğe dönüşeceğini söylemenin bir yolu yok çünkü kripto alanıyla ilgili herhangi bir kesinlik her zamanki gibi kıt kalıyor. Kesin olarak söyleyebileceğimiz şey Bitcoin Cash’in Eylül 2019 itibariyle dördüncü en büyük coin olduğu ve onu destekleyecek güçlü bir topluluğa sahip olmasaydı durum kesinlikle böyle olmazdı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz