Ana Sayfa Kripto Kripto platformu Çinli yatırımcıların türev işlemlerini askıya aldı

Kripto platformu Çinli yatırımcıların türev işlemlerini askıya aldı

0
Kripto platformu Çinli yatırımcıların türev işlemlerini askıya aldı

Kripto para borsası platformu Huobi, Pekin’in kripto para ticaretine karşı artan baskısı nedeniyle daha önce diğer kripto işletmelerinden yasaklanan Çinli yatırımcılar için kripto para birimi türev ticaretini pazartesi günü askıya aldı.

Çin’de kurulan ilk üç borsadan biri olan Huobi, kripto para türevlerinin ticaretini yasaklayan kullanıcılar listesine Çinli yatırımcıların da dahil olduğu kullanıcı sözleşmesini pazartesi gecesi güncelledi. 

Diğer iki kripto değişim platformu, aynı zamanda geniş Çinli kullanıcı tabanlarına sahip Binance ve OKEx’tir. Kripto para türevi, üç borsanın ana faaliyet alanlarından biri ve diğer iki borsanın da bu hareketi izleyip izleyeceği bilinmiyor.

Geçen hafta, Huobi’nin Çin anakarasındaki yeni kullanıcılar için hizmetlerini askıya aldığı bildirildi. Ayrıca haziran ayında Çin anakarasında Bitcoin madencilik hizmetlerini ve madencilik ekipmanlarının satışını askıya aldı. Şirket, yurtdışındaki faaliyetlerini genişletmeye odaklanacağını söyledi.

haziran ayının başından itibaren, Çin’in Weibo dahil olmak üzere sosyal medya platformlarında büyük kripto para borsalarıyla ilgili aramalar engellendi. Çin hükümeti, ülkenin finansal sistemine yönelik yıkıcı riskleri ve kara para aklama dahil yasa dışı faaliyetleri en aza indirmek için dijital para ticareti ve madenciliği üzerindeki incelemeyi sıkılaştırıyor. 

Ülkenin Bitcoin madencilik kapasitesinin yaklaşık yüzde 90’ının şu anda askıya alındığı tahmin ediliyor.

Bazı endüstri gözlemcileri Global Times’a, Çin anakarasında 2 milyondan fazla Bitcoin madencilik makinesinin şu anda boşta olduğunu ve ABD ve Kazakistan gibi gelişmekte olan denizaşırı pazarların kapasitenin yalnızca yüzde 5’ini karşılayabildiğini söyledi. 

Çin’in toplamın yaklaşık üçte birini oluşturduğu küresel kripto ağının işlem gücünün normal seviyelere yaklaşmasının yaklaşık yarım yıl alabileceği tahmin ediliyor. 

Çin dışında, kripto para borsaları da küresel bir düzenleyici sıkılaştırmanın ortasında artan zorluklarla karşı karşıya.

İngiltere’nin Mali Davranış Otoritesi cumartesi günü yaptığı açıklamada, Binance’in Birleşik Krallık bölümü olan Binance Markets Limited’in “İngiltere’de herhangi bir düzenlenmiş faaliyet yürütmesine izin verilmediğini” söyledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz