Ana Sayfa Kripto Kripto Para Birimi Ticareti

Kripto Para Birimi Ticareti

0
Kripto Para Birimi Ticareti

Ne zaman girileceğini ve ne zaman çıkacağını bilin

Teknik analizin önemi, bir tüccarın doğru zamanı belirlemesi için hazırlaması gerçeğinde yatmaktadır.

Geçmiş kalıpları incelemek ve gelecek için bunları ima etmek

Tarihsel veriler ve grafikler, piyasa tepkilerini anlamak ve bunları daha uzun vadede ima etmek için kullanılabilir. 

Trendlerin momentumunu yakalayın

Destek ve direnç

Destek ve direnç, belirli fiyat noktalarına ulaştığında durma ve ters yönde hareket etme eğiliminde olan bir grafikteki fiyat noktalarını belirlemek için en çok takip edilen teknik analiz tekniklerinden biridir.

Riskleri en aza indirin

Teknik analiz, tüccarların zihniyetini anlamanızı ve riskleri en aza indirmenizi sağlayabilir.

Teknik Analiz Yaklaşımı

Teknik analizin temelleri üç yaklaşıma dayanmaktadır:

Piyasa hareketi her şeyi indirime sokar

Belli bir süre boyunca piyasaya fiyatlanan ve sürekli olarak fiyatlarına yansıyan birçok faktör vardır. Hisse senetlerive indeksler. Arz ve talep denklemindeki değişiklikler ekonomik, politik, sosyal ve psikolojik her şeyden belirli bir süre boyunca etkilenir, olanların olması beklenir ve olabilir. 

Bu faktörler, yatırımcıların enflasyona karşı duyguları, tüccarların faiz oranı verilerine tepkileri, çalışanların önemli maaşlara veya bekleyen kazanç duyurularına karşı duyarlılığı olabilir. Bu, fiyatların aynı zamanda beklentileri, belirsizlikleri, varsayımları ve kriterleri de yansıttığı anlamına gelir, oradaki birçok yatırımcının hem rasyonel hem de irrasyonel olduğunu unutmayın.

Pazar değiştikçe, bu yeni verileri yansıtan fiyatlara göre ayarlanır. Dahil edilmeyen tek veri, büyük depremler, orman yangınları vb. gibi doğal afetlerdir. 

Bu faktörler için istatistiksel bir sonuç çıkarmak mümkün değildir; bu nedenle analiz edilirler ve son olarak bir işlemin kapatıldığı kapanış fiyatı olarak ifade edilirler. Özetle, fiyatın mevcut tüm temel bilgileri ve aynı zamanda eşit veya daha büyük öneme sahip diğer birçok yönü içerdiği söylenebilir.

Fiyatlar Trendlere Göre Hareket Ediyor

Fiyat hareketleri günler, haftalar, aylar ve yıllar boyunca gerçekleşebilir ve bir boğa piyasası yaratabilir. Aynı şekilde fiyatlar da aynı dönemler için aşağı doğru hareket ederek bir fiyatların düştüğü piyasa. Bir fiyat hareketinin yönü (yukarı veya aşağı) birkaç dakika kadar kısa veya birlikte yıllar kadar uzun olsa bile, teknik yaklaşımın en önemli kavramlarından biri olan trend olarak adlandırılır.

Piyasalar trendlere göre hareket eder ve yatırımcılar trendleri belirleyip takip etmeye çalışır; Bir piyasanın fiyat hareketinin grafiğini çıkarma fikri, eğilimlerin gelişiminin ilk aşamalarında kolayca tespit etmektir. Arz ve talep denkleminde farklılıklara neden olabilecek değişiklikler üretilene kadar eğilimler tek yönde devam eder. Bu, ters yönde bir hareketle sonuçlanır.

Bir teknik analist, yönünü takip etmek amacıyla bir trendi yalnızca erken aşamalarında tespit etmekle kalmamalı, aynı zamanda trendin ne zaman ters yönde hareket etmeye başladığını ve pozisyonu ne zaman kapatacağını da tespit etmelidir.

Tarih tekerrür eder

Teknik analiz ve insan psikoloji el ele gider. Geçmiş yıllardaki grafik kalıpları, piyasanın yükseliş veya düşüş psikolojisini ortaya koyuyor. Bu kalıpların geçmişte iyi işlemesiyle aynı nedenle, gelecekte de iyi çalışmaya devam edecekleri varsayılmaktadır. İnsan psikolojisi çok fazla değişmez ve finansal piyasalarda geçmişte kataloglanmış, şimdi tekrar etmeye devam eden ve gelecekte tekrar edecek belirli insan davranış kalıpları vardır. Bu, piyasanın gelecekteki hareketlerinin geçmişte meydana gelenlere çok benzer olacağını belirlemeyi mümkün kılar.

Fiyat hareketlerinin insan psikolojisinden oldukça etkilenmesi gibi basit bir nedenden dolayı, amaçlı olarak kabul edilebilir. Piyasalar tahmin edilemez ve fiyat hareketleri tamamen rastgele olabilir, ancak teknik analistler her zaman geçmiş piyasaları inceleyerek insan davranış kalıplarını belirlediler. Yatırımcılar, nadiren bozulan belirli alışkanlıklara bağlı kalırlar. Bir tüccar olarak, piyasanın nihai öngörülemezliğine karşı üstünlük sağlamak için bu bilgilerden yararlanmanız gerekir.

Teknik Göstergeler

  • Trendler: Trendler, finansal piyasalardaki trendleri tespit etmek ve fiyat hareketinin yönünü belirtmek için kullanılır.
  • Momentum: Momentum, bir varlığın gücünü ve zayıflığını veya yükselişini ve düşüşünü belirlemek için kullanılır. Fiyatların trendini ve belirli bir süre içinde geçirdiği değişiklikleri gösterir. Momentum, trend değişikliklerini tahmin etmek için kullanılır.
  • Oynaklık: Oynaklık, fiyat değişiminin ölçüsüdür. Bu, belirli bir süre veya bir ortalama boyunca düşük ve yüksek arasındaki toplam hareket olabilir. Oynaklık, eğilimleri belirlemenin yanı sıra tarihsel fiyatlar temelinde ölçülebilir ve hesaplanabilir. Ayrıca, bir piyasanın aşırı alınıp satılmadığını gösterir ve bir trendin tersine döndüğünü gösterebilir.
  • Hacim: Hacim, bir piyasanın hacmini incelemek için kullanılır ve hacmin gelişiminin fiyattaki değişikliklerle ilişkilendirilmesine izin verir.

Tüccarlara yardımcı olabilecek birkaç göstergeye bir göz atalım

Şamdan çizelgeleri: Şamdan çizelgeleri, teknik analiz yapmak için en etkili çizelgelerden biridir. Şamdan grafikleri, fiyat hareketlerinin boyutunu, pozitif bir mum için yeşil ve negatif bir mum için kırmızı olmak üzere farklı renklerde gösterir. Her mum çubuğu, okunması kolay ve özlü bir biçimde yararlı bilgiler sağlamak için kullanılan dört kritik bileşeni görüntüler. Onlar:

  • Açık fiyat
  • Yüksek fiyat
  • Düşük fiyat
  • Fiyatı kapat

Destek ve direnç: Teknik analiz yapmanın bir başka basit ve etkili yöntemi, destek ve direnç alanlarını belirlemektir. Başka bir deyişle, fiyatın düşerken destek bulma eğiliminde olduğu ve fiyatın yükselirken direnç bulma eğiliminde olduğu seviyeyi belirlemek. 

Piyasanın belirli bir fiyattan alıp satma konusunda bir çıkarı vardır, bu da atılımı zor olan seviyeler yaratır.

Trend çizgileri: Bir diğer temel teknik analiz aracı da trend çizgisidir. Adından da anlaşılacağı gibi, fikir bir trendi temsil eden bir çizgi belirlemektir. 

Teknik analistler, bir kripto para biriminin fiyatı için net bir yükseliş veya düşüş eğilimi belirlemek için şamdan kalıplarının tepelerini veya diplerini izlerler.

Hareketli ortalamalar: Teknik analistlere yardımcı olan bir başka gösterge, bir dizi ortalama hareketli ortalama oluşturan veri noktalarını analiz etmektir. İki tür hareketli ortalama vardır:

  • Basit hareketli ortalamalar
  • Üstel hareketli ortalamalar

Basit hareketli ortalamalar, son fiyat setinin eklenmesiyle hesaplanırken, üstel hareketli ortalamalar zaman içinde fiyatı izler.

Göreceli Güç Endeksi: Göreceli Güç Endeksi (RSI), son fiyat değişikliklerinin büyüklüğünü, yani bir kripto para biriminin aşırı alınıp satılmadığını belirlemek için kullanılan bir momentum göstergesidir.

Bollinger bantları: Bu teknik analiz aracı, aşırı satılan ve aşırı alınan varlıkları ve fiyatların göreceli olarak yüksek mi yoksa düşük mü olduğunu belirlemeye yardımcı olur.

Standart sapma: Yaygın olarak kullanılan bir risk göstergesi olan standart sapma, bir varlığın fiyatlarının veya getirilerinin ortalama olarak ne kadar yayıldığının bir ölçüsüdür. 

Teknik Analizin Dezavantajları

Bazen teknik göstergeler karışık sinyaller verir

Bir veya daha fazla teknik göstergenin alış sinyali gösterdiği ve başka bir göstergenin satış sinyali gösterdiği zamanlar vardır. Bu, yaptığınız ticaret kararlarında çok fazla karışıklığa neden olabilir. Daha fazla karışıklığı önlemek için giriş ve çıkış noktasını belirlemek için teknik göstergeler, modeller, hacim ve hareketli ortalamaların bir kombinasyonunu kullanmalısınız.

Her Zaman Doğru Olmaz

Koparma güçlü olsa da teknik analiz her zaman doğru değildir. Bununla birlikte, hiçbir teknik gösterge mükemmel değildir. Acemi, yapabileceğiniz en büyük hata, teknik yöntemlere çok fazla güvenilirlik ve doğruluk atfetmektir.

Bir hisse senedi için olası bir giriş veya çıkış noktası önerildiğinde, bunun başarılı bir ticareti garanti etmemesi ihtimali vardır. Girişten sonra stok düşebilir. Hisse çıkıştan sonra da yükselebilir. 

Çelişkili görüşler

Bir teknik analistin görüşünün, aynı hisse senedi için başka bir analistin görüşüyle ​​çelişme olasılığı vardır. Hisse senetlerini analiz etmek için kullanılan teknik yöntemler bir analistten diğerine değişebilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz