Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Kazanan Yatırım Yöntemlerinde Sizin Kaybetmenizin 5 Nedeni

Kazanan Yatırım Yöntemlerinde Sizin Kaybetmenizin 5 Nedeni

0
Kazanan Yatırım Yöntemlerinde Sizin Kaybetmenizin 5 Nedeni

Bazı yatırımcılar için, bir ticareti kaybetmekten daha kötü olan tek şey, fark ettikleri ancak almadıkları kazanan bir kurulumu kaçırmak.

Eminim daha önce kendinizi bu durumda bulmuşsunuzdur:

Bir ticaret kurulumu gözünüze çarpar, bu yüzden ödevinizi yaparsınız.

Varlığın temellerini okursunuz, önceki fiyat hareketini gözden geçirirsiniz ve temel teknik seviyelerine bakarsınız. Hatta girişleriniz ve çıkışlarınız için genel bir ticaret planı çiziyorsunuz!

Ancak siparişlerinizi verme zamanı geldiğinde, aniden tüm fikirden şüphe duyarsınız. Daha sonra beklemeye karar verirsiniz.

Girişlerinizi gerçekçi olmayan seviyelere yerleştirirsiniz veya birdenbire, atlamadan önce karşılanması gereken ek “piyasa koşulları”nı düşünürsünüz.

Maalesef piyasa kimseyi beklemiyor. Fiyat siz olmadan hareket eder ve baştan beri kazanan bir ticaret fikriniz olduğunu öğrenirsiniz.

Ardından, geçerli kurulumları almamanın gerçek (ancak gizli) maliyetleri olduğunu hatırlarsınız.

Yukarıdaki senaryo, istediğinizden daha sık başınıza geliyorsa, muhtemelen aşağıdaki nedenlerden biri (veya daha fazlası) yüzündendir:

1. Bir ticareti kaybettiniz

Belki hesabınız büyük bir darbe aldı veya belki bir ticaret çöküşü içindesiniz. Kaybetmenin acısı hala taze olduğundan, bir sonraki uygun ticaret fırsatını beklemeye tamamen hazırsınız.

Bir kayıp yaşadıktan sonra başka bir kurulum yapma konusunda endişelenmek normaldir. Anahtar, bir sonraki ticaretinizi kaybetseniz bile hala iyi olmanız için risklerinizi yönetmektir.

Kısa vadeli kazançlarınızı veya kayıplarınızı değil, uzun vadeli istatistiklerinizi görmek için büyük resme odaklanmayı unutmayın.

2. Para kaybetmekten çok korkuyorsunuz

Yatırımcıların gerçek parayı kaybetmekten korkmalarının en yaygın nedeni, tek bir işlemde kaybetmeyi göze alabileceklerinden daha fazlasını riske atmalarıdır.

Bu gruptaysanız, daha küçük birimleri riske atmayı veya demo ticaretine geri dönmeyi düşünmelisiniz.

Para konusunda endişeniz olmadığında, ticaret becerilerinizi geliştirmeye odaklanabilirsiniz ve uzun vadede daha istikrarlı bir şekilde karlı bir yatırımcı olma şansınız artar.

3. Analizlerinizden emin değilsiniz

Yeni bir varlık etrafında yollarını hisseden acemi yatırımcılar, işaretlemeleri gereken kutular hakkında bunalmış hissedebilir ve geçerli bir ticaret düzeniyle karşı karşıya kaldıklarında genellikle analiz felci ile sonuçlanabilir.

Deneyimli yatırımcıların işi daha kolay değil. Sonsuz piyasa güncellemeleri, ücretsiz ve ücretli alım satım sinyalleri ve FinTwit hakkında bir tekne dolusu tutkulu “uzman” görüşü arasında gezinmek zorundalar.

Bir kurulum yapmaktan emin değilseniz ancak bunun biraz para riske atacak kadar geçerli olduğuna inanıyorsanız, girişlerinizin ortalamasını almayı veya daha sıkı bir risk yönetim planına sahip olmayı düşünün.

4. Kaybetmekten nefret ediyorsun

Y kuşağının Kablo TV için ödeme yapmaktan nefret ettiği kadar kaybetmekten nefret ediyorsanız, o zaman size dört sözüm var:

Neden buradasın?

Unutmayın, kaybeden bir yatırım sizi kötü bir yatırımcı yapmaz. Kötü ticaret alışkanlıkları sizi kötü bir yatırımcı yapar.

Kaybetme korkusu sizi geçerli kurulumlardan alıkoymak için yeterliyse veya galibiyet serisini sürdürmek sizin için bir fırsatı en üst düzeye çıkarmaktan daha önemliyse, tüm ticaret işini yeniden düşünmek isteyebilirsiniz.

Endişelenme, yatırım kesinlikle herkes için değil. Kayıplarınızı erken keserseniz banka hesabınıza bir iyilik bile yapabilirsiniz!

5. Kenarda kalmanın daha mantıklı olduğunu düşündünüz

Yatırımcıların geçerli bir kurulumdan vazgeçmelerinin bir başka nedeni de, ilk etapta böyle bir kazanç olacağını düşünmemeleridir.

Kârlı yatırımcıların tüm geçerli kurulumları almaları gerekmediğini, sadece en iyi risk-ödül oranlarına ve en iyi oranlara sahip olanları almaları gerektiğini unutmayın.

Bazen, yatırımcıların yaptığı “umut verici” kurulumlar bekledikleri kadar iyi sonuçlanmayabilir. Benzer şekilde yatırımcıların “riske veya çabaya değmez” diyerek savuşturduğu kurulumlar en büyük kazananlar olabilir.

Denenmiş ve test edilmiş kriterlerinize uyduğunuz ve işlem planınıza bağlı kaldığınız sürece, kazanan bir işlemi kaçırmak kalbinizi kırmamalıdır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz