Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Birden Fazla Zaman Çerçevesi Analizinin İşinize Yaramasını Sağlayabileceğiniz 2 Yol

Birden Fazla Zaman Çerçevesi Analizinin İşinize Yaramasını Sağlayabileceğiniz 2 Yol

0
Birden Fazla Zaman Çerçevesi Analizinin İşinize Yaramasını Sağlayabileceğiniz 2 Yol

Herhangi bir yüksek performanslı girişim gibi, yatırımcıların bilgiyi nasıl işlediği, uzmanlık edinmede önemlidir.

Scalperlar, bir karar vermeden önce bir sürü faktörünü değerlendirme lüksüne sahip değildir. Sahip oldukları bilgileri işlemek (ve buna göre hareket etmek), kalıpları tanımak ve anında karar vermek zorundadırlar.

Pozisyon tüccarları ise bir karara varmadan önce daha fazla bilgiyi işlemek için zamana sahiptir. Piyasa eğilimlerine bakabilir, daha fazla teknik göstergeye danışabilir ve genellikle bir ticarete girmeden önce daha fazla senaryoya hazırlanabilirler.

Daha uzun zaman dilimleri daha fazla müzakere ve planlama gerektirirken, kısa vadeli işlemler daha hızlı bilgi işleme sistemlerine ve yürütmeye ihtiyaç duyar. Birincisi planlamaya, ikincisi “içgüdüye” dayanır.

Tüccarlar iki bilgi işleme sistemini karıştırdığında sorunlar ortaya çıkar. Yani, bir dizi parametre kullanarak ticarete girerler, ancak diğer bilgi işleme biçimi için daha uygun olan bilgileri kullanarak yönetirler.

Sıklıkla bu zorlukla karşı karşıya kalanlar, scalping ve pozisyon ticareti arasında bir yerde olan zaman dilimlerini kullanan yatırımcılardır. Sonuçta, sadece gerçek zamanlı olarak piyasa değişikliklerine tepki vermek zorunda değiller, aynı zamanda değişikliklerin büyük resme nasıl uyduğunu da anlamaları gerekiyor.

Bu nedenle, bazı yatırımcılar giriş seviyelerini bulamadıkları için iyi bir trendi kaçırırken, diğerleri mümkün olan en kötü fırsatta bir trende atlıyor.

Neyse ki, zaman çerçevesi analizlerinizi karıştırmaktan kaçınmanın en az iki yolu vardır:

1. Nihai kararlarınızı tek bir zaman dilimine göre verin

Analizlerinizi karıştırmaktan kaçınmanın bir yolu, yatırım fikrini kilitlemek için kullanılan aynı düşünce sürecini kullanarak yatırımı yönetmektir.

İşleminiz bir saatlik grafikte bir yükseliş trendine dayanıyorsa, formasyon bozulursa (çiftin sonunda tekrar yükseleceğini düşünseniz bile) buna bağlı kalmamalısınız.

Benzer şekilde, tek bir piyasa olayı, söz konusu olay ezber bozan bir olay olmadığı sürece, sizi salıncak trendi ticaretinizden korkutmamalıdır.

2. Daha detaylı bir ticaret planınız olsun

Yatırımcıların planlarından vazgeçmelerinin bir nedeni, orijinal yatırım önyargılarını zayıflatan yeni bilgiler edinmiş olmalarıdır.

Farklı zaman dilimlerinden ipuçları alan yatırımcılar genellikle ilk planlarına olan güvenlerini kaybederler ve ardından riski en aza indirmek için çarkı kendi ellerine alırlar.

Daha fazla araştırmanız ve daha ayrıntılı bir yatırım planınız varsa, uygulamanızdan daha emin olursunuz.

Elbette her senaryo için strateji oluşturamazsınız, ancak en azından ilk zaman diliminizde ticaretinizle ilgili olay türlerini listeleyebilirsiniz.

Birden çok zaman dilimi kullanmak, hala bir yatırımın en iyi yollarından biridir. Analizlerinizi karıştırmamaya dikkat etmeniz gereken uygulama kısmıdır.

Aldığınız bilgilere karşı dikkatli olun ve bunların amaçlanan bekletme süresi için geçerli olduğundan emin olun.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz