Ana Sayfa Ekonomi Karşı Ticaret

Karşı Ticaret

0
Karşı Ticaret

Karşı Ticaret Nedir?

Karşılıklı ticaret mal veya hizmetlerin başka mal veya hizmetler için yerine takas edildiği uluslararası ticaretin karşılıklı şeklidir döviz. Bu tür uluslararası ticaret, sınırlı döviz veya kredi olanaklarına sahip gelişmekte olan ülkelerde daha yaygındır. Karşı ticaret üç geniş kategoride sınıflandırılabilir: takas, karşı satın alma ve denkleştirme.

Karşı Ticaret Açıklaması

Herhangi bir biçimde, karşı ticaret, diğer ülkelerle mal ve hizmet alışverişi yapmak için likit fonlara sınırlı erişimi olan ülkeler için bir mekanizma sağlar. Karşı ticaret, sınırlı yerel kaynaklara sahip bir ülkenin ihtiyaç duyulan maddelere ve hammaddelere erişimini sağlayan genel bir ithalat ve ihracat stratejisinin bir parçasıdır. Ek olarak, ihracatçı ülkeye daha geniş bir uluslararası pazarda mal ve hizmet sunma fırsatı vererek endüstrilerinde büyümeyi teşvik eder.

Takas

Takas, en eski karşı ticaret düzenlemesidir. Eşdeğer değerde ancak nakit ödeme olmaksızın mal ve hizmetlerin doğrudan değişimidir. Takas işlemine ticaret denir. Örneğin, bir torba fındık, kahve çekirdekleri veya et ile değiştirilebilir.

Karşı satın alma

Karşı satın alma düzenlemesi kapsamında, ihracatçı bir ithalatçıya mal veya hizmet satar ve belirli bir süre içinde ithalatçıdan başka malları da satın almayı kabul eder. Takastan farklı olarak, karşı alım düzenlemesine giren ihracatçılar, satın aldıkları malları satmak için bir ticaret firması kullanmak zorundadır ve malları kendileri kullanmayacaktır.

Ofset

Bir denkleştirme düzenlemesinde, satıcı, alıcı ülke tarafından üretilen ürünlerin pazarlanmasına yardımcı olur veya ihraç edilen ürünün montajının bir kısmının alıcı ülkedeki üreticiler tarafından gerçekleştirilmesine izin verir. Bu uygulama havacılık, savunma ve bazı altyapı endüstrilerinde yaygındır. Dengeleme ayrıca daha büyük, daha pahalı ürünler için daha yaygındır. Bir denkleştirme düzenlemesi, endüstriyel katılım veya endüstriyel iş birliği olarak da ifade edilebilir.

Diğer Karşı Ticaret Örnekleri

  • Karşı satın alma o ülkede aynı şirketten belirli bir ürünün gelecekte satın almaya bir şirket tarafından yabancı bir ülkede bir şirkete mal ve hizmet satışı anlamına gelmektedir.
  • Geri alma, firma bir ülkede üretim, eğitim, stok ya da teknoloji üretimi yaptığı bir tesis kurduğunda ve o üretimin bir bölümünü ödeme olarak almasına denir.
  • Denkleştirme, bir şirketin gelecekte o ülkeden belirtilmemiş bir ürünün sabit para biriminde satın alınmasını mahsup ettiği bir karşı ticaret anlaşmasıdır.
  • Tazminat ticareti, akışlardan birinin kısmen mal, kısmen de döviz cinsinden olduğu bir takas şeklidir.

Yararlar ve zararlar

Karşı ticaretin önemli bir yararı, nakit sıkıntısı çeken ülkeler için en önemli husus olan dövizin korunmasını kolaylaştırması ve gelişmekte olan ülkelerde bulunmayabilecek geleneksel finansmana bir alternatif sağlamasıdır. Diğer faydalar arasında daha düşük işsizlik, daha yüksek satışlar, daha iyi kapasite kullanımı ve zorlu pazarlara giriş kolaylığı sayılabilir.

Karşı ticaretin önemli bir dezavantajı, özellikle değiş tokuş edilen malların önemli fiyat oynaklığına sahip olduğu durumlarda, değer teklifinin belirsiz olabilmesidir. Karşı ticaretin diğer dezavantajları arasında karmaşık müzakereler, potansiyel olarak daha yüksek maliyetler ve lojistik konular yer alır.

Ek olarak, faaliyetlerin çeşitli ticaret politikalarıyla nasıl etkileşime girdiği de açık piyasa işlemleri için bir endişe noktası olabilir. Gelişmekte olan ülkeler tarafından tesis edilen ticaretin ilerlemesi, değişen şartlar ve koşullar için fırsatlar piyasada ayrımcılığa yol açabilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz