Ana Sayfa BORSA ENDEKS Japonya tahvil ticareti yirmi yılın en düşük seviyesine geriledi, BOJ piyasayı canlandırma umudunu kırdı

Japonya tahvil ticareti yirmi yılın en düşük seviyesine geriledi, BOJ piyasayı canlandırma umudunu kırdı

0
Japonya tahvil ticareti yirmi yılın en düşük seviyesine geriledi, BOJ piyasayı canlandırma umudunu kırdı

Japonya’nın devlet tahvili piyasası, mayıs ayında işlem hacminin neredeyse yirmi yılın en düşük seviyesine gerilediğini gördü ve merkez bankasının mart ayında politika niyetlerini netleştirmesinin, devasa varlığı nedeniyle hareketsiz hale gelen bir piyasayı canlandıracağına dair umutlarını boşa çıkardı.

Uzun süreli parasal gevşemenin yan etkilerini ele almak için mart ayında yaptığı bir politika incelemesinde BOJ, 10 yıllık getirilerin %0 hedefi etrafında 50 baz puan hareket etmesine izin vereceğini açıkladı.

Merkez bankası aynı zamanda, piyasa operasyonlarında tahvil alımını da azalttı, bu da elden çıkarma yaklaşımının yatırımcıları tahvil ticaretini daha özgürce yapmaya teşvik edeceği umuduyla.

Ancak, Refinitiv verilerine göre, mayıs ayında yeni ihraç edilen 10 yıllık Japon devlet tahvillerinin (JGB) işlem hacmi 339 milyar yen (3,10 milyar $) seviyesinde gerçekleşti ve Mayıs 2002’den bu yana aylık bazda en düşük seviyeye ulaştı.

Morgan Stanley MUFG Securities stratejisti Koichi Sugisaki, JGB piyasalarının neden hareket etmediği konusunda, “Piyasalar, BOJ’un para politikasını ne sıkılaştırmaya ne de gevşetmeye yönelemeyeceğine inanıyor” dedi.

Enflasyonun hızla yükseldiği Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa’nın aksine, Japonya’nın tüketici fiyatları aşının yavaş piyasaya sürülmesi ve COVID-19 enfeksiyonlarında yeniden canlanma harcamaları ve ekonomik büyümeyi yavaşlattığı için son aylarda düştü.

Bu durum, BOJ’un %2 enflasyon hedefine ulaşmak için diğer merkez bankalarından daha uzun süre ultra gevşek politikasını sürdüreceği piyasa beklentilerini güçlendirdi.

Getiri eğrisi kontrolü altında, BOJ kısa vadeli faiz oranlarını %-0,1 ve 10 yıllık getirileri %0 civarında yönlendiriyor. Ayrıca, piyasaları nakite çevirmek için büyük miktarda JGB ve riskli varlık satın alır.

BOJ, ekonomiyi desteklemek için oranları düşük tutma ihtiyacı ile tahvil piyasasında azalan likidite gibi uzun süreli gevşemenin yan etkilerini hafifletme ihtiyacı arasında sıkışmış durumda.

Politika yapıcılar, ABD Merkez Bankası’nın politika normalleştirme beklentileri gibi dış faktörlerin piyasa ticaretini artırması durumunda getirilerin daha fazla hareket etmeye başlayacağını umuyorlar.

BOJ yönetim kurulu üyesi Hitoshi Suzuki, Mart incelemesinden sonra JGB hamleleri hakkında soru sorulduğunda 31 Mayıs’ta düzenlediği basın toplantısında, “Tahvil getirilerinin fazla hareket etmemesi beni biraz hayal kırıklığına uğrattı” dedi. 

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz