Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaBORSAENDEKSABD Vadeli İşlemleri Karışık; Tesla, Enflasyon Verileri

ABD Vadeli İşlemleri Karışık; Tesla, Enflasyon Verileri

ABD hisse senetleri pazartesi günü karışık açılıyor, rekor seviyelerin hemen altında dar aralıklarda işlem görüyor ve yatırımcıların cuma günkü maaş bordrolarını bu hafta yayınlanacak önemli enflasyon raporu öncesinde sindirmeleri bekleniyor.

Geçen haftaki istihdam raporunun mayıs ayında 559.000 tarım dışı işin eklendiğini göstermesinin ardından, ana endeksler cuma gününü yüksek kapattı. Bu beklenenden biraz daha az olsa da Federal Rezerv üzerindeki kolay para politikalarını dizginleme baskısını hafifletirken, hala iyileşen bir ekonomiye işaret edecek.

Geniş tabanlı S&P 500 endeksi, mayıs ayındaki gün içi rekor seviyesinden sadece %0,2 yükseldi ve geçen hafta %0,6 artarak 7 Mayıs’tan bu yana en yüksek seviyesine çıkarak 2021 kazançlarını %12’nin üzerine çıkardı. Dow Jones Sanayi Endeksi ve NASDAQ Kompozit sırasıyla ayrıca geçen hafta değer kazandı ve %13 ve %7 kadar da bu yıl.

Ekonomik veri listesi pazartesi günü büyük ölçüde boş ve ana odak noktası, özellikle Nisan ayındaki %4,2 şokundan sonra, Federal Rezerv düşüncesinin ipuçları için perşembe günkü TÜFE açıklaması olacak. 

NASDAQ bir kurumlar vergisi anlaşma imzalandığını yedi büyük sanayileşmiş ülkelerin denemek ve Amazon gibi çok uluslu şirketlere daha fazla para kazanabilmek için sonra kurumsal yandan büyük teknoloji devleri gündemde olacak AMZN) ve Google (NASDAQ: GOOGL).

CEO Elon Musk’ın Twitter üzerinden elektrikli otomobil üreticisinin amiral gemisi sedanının en pahalı çeşidi olan Model S Plaid Plus’ın planlanan üretimini sonlandırdığını açıklamasının ardından Tesla (NASDAQ: TSLA) da odak noktası olacak. 

Ek olarak, GameStop (NYSE: GME), AMC Entertainment (NYSE: AMC) ve BlackBerry (NYSE: BB) gibi sözde mim hisse senetleri, geçen haftaki yüksek kazançların ardından büyük olasılıkla oynak kalacaktır.

Ham petrol fiyatları pazartesi günü zayıfladı ve trader’ların İran ile dünya güçleri arasında nükleer anlaşma konulu haftanın ilerleyen günlerinde yeniden başlaması öncesinde kar elde etmesiyle birlikte birkaç yılın taze zirvelerinden geriledi.

Pazartesi günü erken saatlerde açıklanan mayıs ayında Çin’in ham petrol ithalatında yıllık %14,6’lık bir düşüş fiyatlar üzerinde baskı yarattı, ancak çoğu piyasa katılımcısı İran ile Viyana’da başlayan nükleer anlaşma konusunda Viyana’daki yeni müzakerelere odaklanıyor.

Başarılı bir sonuç, Washington’un İran petrol ihracatı üzerindeki ekonomik yaptırımları kaldırmasını ve potansiyel olarak günde 500.000 ila 1 milyon varil ham petrolün küresel pazara yeniden girmesini içerebilir.

Diğer yerlerde altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle 1,888,35$/ons’a düşerken, EUR/USD %0,1 düşüşle 1,2157’den işlem gördü.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım