Ana Sayfa Ekonomi İngiltere’de enflasyonun 2022’nin başında %3,9’a ulaşacağını tahmin ediyor

İngiltere’de enflasyonun 2022’nin başında %3,9’a ulaşacağını tahmin ediyor

0
İngiltere’de enflasyonun 2022’nin başında %3,9’a ulaşacağını tahmin ediyor

Tahminlere göre, eğer BoE faiz oranlarını yükseltmeye başlarsa, enflasyon bir sonraki yıl %2’ye düşecek. Ulusal Ekonomik ve Sosyal Araştırmalar Enstitüsü (NIESR), 2021 büyüme tahminini 1,1 puan artırarak %6,8’e revize etti.

2020’de yaşanan koronavirüs pandemisi nedeniyle büyük ekonomik çöküşün ardından İngiltere ekonomisi bu yıl hızla toparlanıyor. Ancak, petrol fiyatlarındaki keskin artış ve tedarik zincirlerindeki darboğazlar, İngiltere ve diğer Batılı ekonomilerde enflasyonun artmasına neden oluyor. NIESR’nin tahminleri, İngiliz enflasyonunun 2011 sonundan bu yana en yüksek seviyeye ulaşacağını gösteriyor.

NIESR Direktör Yardımcısı Hande Küçük, enflasyon beklentilerinin yerinden oynamaması için, Para Politikası Komitesi’nin (PPK) para politikası duruşunu normalleştirmek için zemin hazırlaması ve Banka Faizi ve varlık alımlarının yüksek enflasyona tepki olarak nasıl ayarlanacağını açıklaması gerektiğini belirtti.

Ayrıca, işsizliğin hükümetin izin programının Eylül sonunda sona ermesinin ardından işgücünün %5,4’ü oranında 150.000 kişi artacağı tahmin ediliyor. BoE’nin perşembe günü yeni büyüme ve enflasyon tahminlerini açıklaması ve parasal genişleme tahvil alımlarını ne zaman tersine çevirmeyi düşünebileceğine dair rehberliği güncellemesi bekleniyor.

Finansal piyasalar, BoE’nin önümüzdeki yılın Ağustos ayında faiz oranlarını %0,25’e çıkararak ilk 15 baz puanlık artışı gerçekleştireceğini düşünüyor. BoE’nin Mayıs ayındaki son tam tahmin seti, enflasyonun bu yılın sonunda %2,5 ile zirve yapacağını öngördü, ancak Haziran ayında bunu %3’ün üzerinde bir zirve görecek şekilde revize etti.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz