Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Gerçek getiri oranının nominal orandan farkı

Gerçek getiri oranının nominal orandan farkı

0
Gerçek getiri oranının nominal orandan farkı

Satın alma gücü, belirli bir miktar para ile ne kadar mal veya hizmet satın alabileceğinizdir. Belirli bir zaman diliminde belirli bir miktar paranın satın alma gücünü bize doğru bir şekilde söyleyebilen “gerçek getiri oranı” adı verilen bir terim vardır. Enflasyon göz önüne alındığında her yıl bir yatırımdan elde edilen kâr yüzdesidir.

Hangi ayarlara ihtiyaç var?

Yatırımlarda da nominal getiri var. Enflasyonu dikkate alacak şekilde ayarlanmalıdır. Böylece yatırımcı, nominal getirinin ne kadarının gerçek getiri olduğunu bilecektir. Ayarlamaların bir nedeni olarak enflasyonun üzerine bir yatırımcı burada durmaz. Ayrıca gerçek getirileri hesaplarken veya diğer yatırım seçeneklerini ararken vergileri ve yatırım ücretlerini de düşünmesi gerekir.

Nominal getiri oranına da sahibiz

Faiz oranları hakkında konuştuğumuzda bunlar nominal veya reel oranlar olabilir. Nominal oranlar, henüz enflasyona göre ayarlanmadıkları için her zaman daha yüksektir. Her zaman daha yüksek olduğunu söylediğimizde deflasyon veya sıfır enflasyon gibi durumları hariç tuttuğumuzu unutmayın ancak bunlar çok nadir durumlardır. Öte yandan, zaten ayarlanmış oldukları için reel oranlar her zaman daha düşüktür.

Bir yatırımcı olarak fikirlerinizi nominal oranlara dayandırmamak akıllıca olabilir. Gerçek oranlar bir yatırımın gerçek performansını en iyi şekilde temsil edebilir. Ancak pazarlama ve reklamlar daha sonra açıklayacağımız şey nedeniyle her zaman gerçek oranları değil nominal oranları gösterecektir.
 

Nasıl hesaplıyoruz?

Matematik açısından bu formülle gerçek getiri oranını elde edebiliriz:

Reel getiri oranı= (1 + Nominal getiri oranı / 1 + Reel getiri oranı)-1

Basitçe söylemek gerekirse nominal faiz oranı ile enflasyon oranı arasındaki farktır. Gerçek oran bize yatırımın iyi performans gösterip göstermediğini söyleyecektir. Özellikle enflasyon olduğunda nominal orandan daha iyi bir temeldir. Enflasyon olduğunda nominal ve reel oranlar arasındaki fark oldukça yüksektir.

Gerçek getiriler ve gerçeklik

Çoğu zaman gerçekleşene kadar gerçekte ne olduğunun farkında olmayacaksınız. Bahsettiğimiz bu hesaplamalar ancak tüm durum meydana geldikten hemen sonra yapılabilir. Ayrıca gerçek oranı doğru bir şekilde elde etmek için maliyetler, vergiler, ücretler ve benzerleri gibi diğer faktörleri de göz önünde bulundurmak en iyisidir.

Özet

Reel getiri oranı, enflasyon nedeniyle karı ayarlar ve nominal orandan daha doğrudur. Sıfır enflasyon deflasyonu olmadıkça, nominal oranlar her zaman gerçek oranlardan daha yüksektir. Gerçek getiri büyük olasılıkla gerçekleşene kadar tanınmaz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz