Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaEĞİTİMDemo ve Gerçek Yatırım Arasındaki Farkı Bilin

Demo ve Gerçek Yatırım Arasındaki Farkı Bilin

Acemi bir yatırımcı olarak gerçek hesaba geçmeden önce demo yatırımı uygulamanız için sürekli olarak teşvik edildiniz.

Demo yatırımı sayesinde, zor kazanılmış paranızı tehlikeye atmadan temel yatırım becerilerini geliştirebildiniz, bir yatırım planı geliştirdiniz, uygun risk yönetimi yürütebildiniz ve yatırım psikolojisini anlayabildiniz (en azından öyle umuyoruz!).

Tutarlı bir kârlılık gösterdikten ve alım satım yapma konusundaki güveninizi artırdıktan sonra, ayaklarınızı ıslatmanın ve gerçek bir alım satım hesabı açmanın zamanının geldiğine karar verdiniz. Zaten demoda art arda kazançlar elde ettiğiniz için, risk altında gerçek parayla büyük karlar elde etmek o kadar zor olmamalı, değil mi?

YANLIŞ!

Çoğu acemi demodan gerçek hesaba geçtiğinde, genellikle demo alım satım sonuçlarının gerçek bir hesapta kolayca kopyalanabileceğine inanırlar. Bu nedenle, bazıları bunun her zaman böyle olmadığını anladıklarında çok hüsrana uğrarlar. İşte bunun birkaç nedeni:

1. Gerçek para, gerçek duygular demektir

Yatırımcılar olarak, yatırım kararları verirken Kristen Stewart kadar duygusuz olmaya çalışıyoruz.

Bununla birlikte, kişinin duygularını tamamen ortadan kaldırması insani olarak mümkün değildir ve gerçek para risk altındayken duygulara karşı kırılganlığın artması engellenemez.

Örnek vermek gerekirse, bir demo hesapta ilk işlem yaptığınızda ne hissettiğinizi ve ilk canlı işleminizi yaptığınızda nasıl hissettiğinizi karşılaştırın.

Kalbiniz daha mı hızlı atıyordu? Karnınızda kelebekler hissettiniz mi? Ellerin biraz titriyor muydu? Eğer öyleyse, o zaman ya delice aşıktınız ya da gerçek yatırıma başladığınızda fazladan bir gerginlik hissediyorsunuz!

2. Demoda gerçek bir risk yoktur

Demo hesabınıza gerçekmiş gibi davranmaya çalışsanız bile, gerçek şu ki demoda gerçek bir parasal risk yoktur. Burada ve orada birkaç kayıp yaşayabilirsiniz, ancak aklınızın bir köşesinde, istediğiniz zaman demo hesabınızı sahte parayla yeniden doldurabileceğinizi bilirsiniz.

Demoda bir sürü hata yaparsanız, kolayca baştan başlayabileceğiniz gerçeği sizi rahatlatabilir ve bu, omuzlarınızdan çok fazla baskı alır. Buna karşılık, gerçek parayla işlem yaparken kendinizi bir çöküşte bulmak, yatırım güveninizi zedeleyebilir ve daha sonra yatırım kararlarınızı bulanıklaştırabilir.

3. Gerçek yatırımda yatırım günahları işlemenin cazibesi daha güçlüdür

Gerçek parasal riskle uğraştığınız için, alım satımlarınızın sonucuna duygusal olarak daha fazla yatırım yapacaksınız. Sonuç olarak, kötü yatırım alışkanlıklarınıza geri dönme isteğiniz çok daha güçlü olacaktır.

Tam da sonunda bu alışkanlıkların üstesinden geldiğinizi düşündüğünüzde, kendinizi zarar durdur işlemlerinizi hareket ettirmek, kazanan işlemleri erkenden kesmek ve intikam yatırımı yapmak gibi ortak işlem günahlarını işlerken bulabilirsiniz.

Bazı yatırımcılar için, gerçek hesaplarının demo hesapları kadar karlı olabileceğini kanıtlama istekleri, aşırı alım satım yapma ve alım satım planlarını tamamen görmezden gelme gibi yeni sorunlara yol açar.

Bu farklılıklarla nasıl başa çıkabilirsiniz?

Demo ve gerçek yatırım arasındaki boşluğu kapatmanın iyi bir yolu, demoda uyguladığınız duygusuz yatırımın zihinsel durumunu kopyalamaktır.

Bunu, kârlara değil sürece odaklanarak yapabilirsiniz. Her seferinde bir işlem yapın ve planınıza bağlı kalmaya ve uygun risk yönetimini uygulamaya odaklanın. Kaybetmeyi göze alabileceğiniz para yatırımı yaptığınızdan emin olun. Bu, baskının bir kısmını ortadan kaldıracak ve alım satımlarınıza daha iyi konsantre olmanıza yardımcı olacaktır.

Demo yatırım başarınızı tekrarlamanın bir başka iyi yolu, yatırım günlüğü yazmak gibi iyi yatırım alışkanlıklarını sürdürmektir.

Gerçek alım satımlarınızda neler olduğunu yazın. Her zamanki demo işlemlerinizden nasıl farklıdırlar? Gerçek parayla yatırım yaptığınızda tepkileriniz ve yatırım kararlarınız farklılık gösteriyor mu? Neyi daha iyi yapabilirdin? Gerçek bir hesapta yaptığınız ve genellikle demoda yapmadığınız hataları not ederek, üzerinde çalışmanız gereken tam sorunlar hakkında bir fikriniz olacaktır.

Demodan gerçek yatırıma geçmek zordur ve çoğu zaman ilk başta kayıplara yol açar, ancak bu sizi geri sıçramaktan alıkoymamalıdır. Sadece hafif adımlar atmanız ve gerçek alım satım için gereken duygusal bağlılığın farkında olduğunuzdan ve hazır olduğunuzdan emin olmanız gerekir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım