Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Yatırım Beklentilerinizi Neden Yönetmelisiniz?

Yatırım Beklentilerinizi Neden Yönetmelisiniz?

0
Yatırım Beklentilerinizi Neden Yönetmelisiniz?

Zihinlerimiz, fiziksel ve duygusal ıstırapla başa çıkmamıza yardımcı olan acıdan kaçınma mekanizmalarıyla donatılmıştır.

Bunu düşünün. Hepimiz ellerimizi sıcak bir yüzeyden anında çekmez miyiz?

Yatırımda acıdan kaçınma, yalnızca duygusal acıyla ilgilenmesi anlamında farklıdır. Yanlış beklentilere sahip olmanın acısını önlemek için, fikrinizi geçersiz kılacak her türlü bilgiyi bilinçaltında engellersiniz.

Genellikle rasyonalize eder, mazeret uydurursunuz, çelişen bilgilerin önemini küçümsüyorsunuz ve hatta bazen sadece iyi hissetmek için kendinize yalan söylüyorsunuz.

Yanlış yönetilen beklentilerin tehlikeleri

Beklentilere sahip olmakta yanlış bir şey yoktur ancak gerçekçi olmayan beklentiler belirlediğinizde sorunlar ortaya çıkabilir.

Bunlar, kârlı olabilecek ancak son derece olanaksız senaryolardan oluşuyor.

Bu beklentiler nadiren gerçeğe dönüştüğü için, işler pek iyi gitmediğinde genellikle hayal kırıklığına ve hüsrana uğrarsınız.

Daha da kötüsü, bu durumun tekrar tekrar yaşanmasıdır. Hayal kırıklığı duyguları, kendinize ve hatta piyasaya karşı öfke ve kızgınlığa dönüşebilir ve gelişebilir. Cesaretiniz kırıldığından, sonunda vazgeçebilir ve yatırımı tamamen durdurabilirsiniz!

Yatırımda yerine getirilmemiş beklentilere sahip olmanın klasik durumu, kaybedilen bir yatırıma bağlı kalmaktır.

Fiyat hareketi, konumunuzun tersi yönünde bir eğilim gösterebilir ancak tüm bu bariz sinyalleri görmezden gelir ve fikrinizi hala destekleyen önemsiz ayrıntılara odaklanırsınız. Kabullenemeyecek kadar acı verici bulduğunuz için net kalıp sizde kaybolur.

Kendinizi gerçekçi olmayan beklentilerden korumak

Yatırımda ve muhtemelen hayatta da beklediğimizi yönetmek son derece önemlidir.

Seçtiğim kelimelere dikkat edin.

Beklentileri kaldır demedim; Beklentileri yönetmekten özellikle bahsettim. Beklentileri ortadan kaldırırsanız, bir şeyin tehlikede olduğunu hissetmeme riskiyle karşı karşıya kalırsınız bu da dikkatinizi yatırımdan başka şeylere çekebilir.

Öte yandan, beklentilerinizi yönetebiliyorsanız, fiyat hareketinin size ne söylediğine bağlı olarak piyasa görüşünüzü kolayca değiştirebilirsiniz.

Piyasanın belirli bir seviyeye hareket etmesini beklemekte yanlış bir şey yok, ölümcül olan şey, fiyat hareketi size aksini söylese bile görüşünüzü korumak için çok inatçı olmanızdır.

Kontrol edemediğiniz şeyleri (piyasa) bırakmayı ve yapabileceğiniz şeyleri (beklentileriniz) yönetmeyi öğrenin.

Bunu yaparak, umarız kayıplardan daha fazla kazanç sağlayacak rasyonel yatırım kararları alabilirsiniz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz