Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM CFO’lar Koleksiyonların Otomasyon ve Kişisel Dokunuş Dengesine İhtiyaç Duyduğunu Söylüyor

CFO’lar Koleksiyonların Otomasyon ve Kişisel Dokunuş Dengesine İhtiyaç Duyduğunu Söylüyor

0
CFO’lar Koleksiyonların Otomasyon ve Kişisel Dokunuş Dengesine İhtiyaç Duyduğunu Söylüyor

Bryan Hasegawa, Ağustos ayında LightRiver’da CFO rolünü üstlendiğinde, ilk birkaç haftayı şirketin mevcut finans fonksiyonlarının işleyişini öğrenerek neyin yerinde olduğunu, neyin iyi çalıştığını ve şirketin ihtiyaçlarına ayak uydurmak ve büyüme planları için neyin iyileştirilmesi gerektiğini görmek için harcadığını söyledi.

 Hasegawa, boşlukları belirlemeye ve şirketin finans işlevlerini izlemeye yardımcı olması için derhal bir kontrolör tuttuktan sonra, PYMNTS’e eylem planının yerine oturmaya başlamasının çok uzun sürmediğini söyledi.

Hasegawa, “Tek başına insan gücü, bir sonraki adıma geçmemize gerçekten izin vermeyecek” dedi Hasegawa, daha fazla yerde daha fazla müşteri tahakkuk ettikçe işin yanında ölçeklenen gelişmiş ve daha basit finans ve faturalama işlevlerine duyulan ihtiyacın altını çizdi.

Aynı zamanda, Hasegawa genişleyen CFO rolü trendini de takip etti ve sipariş alımından fatura oluşturmaya kadar operasyon ekibinin verimliliğini değerlendirmek için zaman ayırdı ve bunların çoğu bir dereceye kadar manuel işleme içerdiğini söyledi – bu kadar basit olsa bile bir faturayı e-postayla göndermek için bir hatırlatıcı ayarlama. Bu alanlar, bir CFO’nun iş tanımının geleneksel kapsamını aşabilirken, Hasegawa, operasyonların “finansal sistemle bağlantıları” olduğuna inanıyor.

Manuel ve Otomatik

Görevindeki çoğu kişi gibi, Hasegawa da kusurlu bir sistemi düzeltmek için “manuel girişler yapmak için daha fazla ceset atmaktan veya yara bandı kullanmaktan” kaçınmak için otomasyonu kullanmak istiyor.

Bu noktaya kadar, bazı manuel süreçlerin yerinde kalması gerektiğini söylüyor. Örneğin, ödeme yapmalarını hatırlatmak için kusurlu bir müşteriye ulaşmak.

“Nerede olduğumuz, insanların koleksiyonlarının nerede olduğu, tartışmaların ne olduğu gibi tüm iletişimleri takip edebilmek güzel olurdu” dedi. “Şu anda tüm bunlar rastgele bir Excel belgesinde izleniyor,” diye ekledi ve müşterilere ulaşmaya yönelik manuel görevin kayıtlarını AR kayıtlarına bağlamanın süreçleri daha verimli ve üretken hale getireceğini belirtti.

Dağıtılmış Bir Ekibi Yönetmek

Bazı finans işlevlerini otomatikleştirme hedefi, LightRiver’ın dağıtılmış ekibiyle daha da alakalı hale getirildi. Hasegawa, ofis içi çalışmanın işlerin çatlaklardan kaymasını zorlaştırdığını söyledi. “İnsanlar sadece masanızın yanından geçiyorlar ve hey, bu sorum var ya da bu satıcım var ya da bu şey var” dedi.

Çalışanların farklı yerlerde ve hatta bazen farklı zaman dilimlerinde olması, AP ve AR fonksiyonlarını yöneten kişiler arasında çok daha fazla yapılandırılmış iletişimi zorunlu kılıyor.

Uzaktan çalışma düzeni, etrafta dolaşan insanlarla uğraşmayı kolaylaştırmadı. Hasegawa, çalışanların taşındıklarını finans ekibine bildirmeyi unuttukları birkaç durumu hatırladı. Şirket, uygun vergileri alıkoyamadı ve olaydan sonra sorunu çözmek zorunda kaldı.

“İnsanların nasıl hareket ettiğini veya iletişim akışının orada olmadığını gerçekten aktif olarak görmediğinizde, arka uçta sürprizlerle karşılaşıyorsunuz.”

Uluslararası olarak faaliyet göstermeye başladığınızda işler katlanarak daha karmaşık hale gelir. Hasegawa, “İşçi sendikaları gibi potansiyellerle uğraşıyorsunuz, uluslararası vergi beyannameleriyle uğraşıyorsunuz” dedi. Dağıtılmış bir işgücüyle, finans ekibinin “insanların bunu yaparken ne yaptığını ve tüm bölgelerde nasıl çalıştığını bilmesi” gerektiğine inanıyor.

Makroekonomik Kaygı

Uluslararası tedarik zincirlerine sahip olmak, jeopolitik olaylar hakkında endişelenmek demektir. Hasegawa, geceleri dünyanın her yerinde olan olaylardan dolayı uyanık kaldığını söylüyor.

“Tayvan’da çip üreticilerinin çalışabileceği [eğer etki edecekse] herhangi bir etki olup olmadığı gibi, ulusal gerilimlerden sürekli endişe duyduk” dedi. Hasegawa, kesintinin “gelir akışları üzerinde kademeli bir etkisi” ve LightRiver’ın “bir iş olarak faaliyet gösterme yeteneği” olabileceğini çok iyi biliyor.

Çeşitli satıcılara dayanan sistemlerle ve finans uzmanlarının zorluklara yanıt verirken çevik olmalarını sağlayan finans sistemleri oluşturarak aksaklıkların etkisinin en aza indirilebileceğine inanıyordu.

Yaklaşan bir durgunluk ile Hasegawa, şirketler kaynakları satıcı ödemelerinden uzaklaştırdıkça, alacak hesaplarında çok daha fazla gecikme olacağını tahmin ediyor. Ve faturalandırmayı ve AR’yi daha verimli hale getirmek için otomasyonun potansiyelini değerlendirerek bu beklenmedik duruma hazırlanıyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz