Ana Sayfa Forex Fiyat Kanalı

Fiyat Kanalı

0
Fiyat Kanalı

Fiyat Kanalı Nedir?

Bir menkul kıymetin fiyatı iki paralel çizgi arasında sınırlandırıldığında, bir grafikte bir fiyat kanalı görünür. Trendin yönüne bağlı olarak, kanal yatay, artan veya azalan olarak adlandırılabilir. Fiyat kanalları genellikle, bir menkul kıymetin fiyat hareketinin momentumunu ve yönünü ölçmek ve ticaret kanallarını belirlemek için teknik analiz sanatını uygulayan tüccarlar tarafından kullanılır.

Fiyat Kanalını Anlamak

Fiyat kanalı, bir menkul kıymetin fiyatı arz ve talep güçleri tarafından sarsıldığında oluşur ve yukarı, aşağı veya yan yönlü olabilir. Bu güçler bir menkul kıymetin fiyatını etkiler ve uzun süreli bir fiyat kanalı oluşturmasına neden olabilir. Bir gücün baskınlığı, fiyat kanalının trend yönünü belirler. Fiyat kanalları çeşitli zaman dilimlerinde ortaya çıkabilir. Vadeli işlemler, hisse senetleri, yatırım fonları, borsada işlem gören fonlar (ETF’ler) ve daha fazlası dahil olmak üzere her tür enstrüman ve menkul kıymet tarafından oluşturulabilirler.

Tüccarlar, özellikle teknik analizin müritleri olanlar, her zaman ticaret kararlarında kendilerine yardımcı olabilecek grafik modellerini ararlar. Bir menkul kıymetin fiyat hareketi, fark edilebilir bir örüntü izleyen ve iki paralel çizgiyle bağlanabilen bir dizi iniş ve çıkışlar oluşturduğunda, bir fiyat kanalı oluşturulmuştur.

Alt trend çizgisi, fiyat yükseldiğinde çizilirken, üst trend çizgisi, fiyat düştüğünde çizilir. Eğimlerin ve düşüşlerin dikliği, fiyat kanalının eğiliminin yönünü belirler. Yukarı doğru veya artan bir fiyat kanalı, her fiyat değişikliğinde fiyatın daha yüksek bir eğilim gösterdiğini gösteren pozitif eğimli eğilim çizgileriyle sınırlandırılacaktır.

Benzer şekilde, aşağı veya azalan bir fiyat kanalı, fiyatın her fiyat değişikliğinde daha düşük bir eğilim gösterdiğini gösteren negatif eğimli eğilim çizgilerine sahip olacaktır. Bir fiyat kanalının iki çizgisi, destek ve direnci temsil eder. Destek ve direnç çizgileri, karlı yatırım işlemleri için sinyaller sağlayabilir.

Fiyat kanalları, bir menkul kıymetin fiyatının üst veya alt kanal trend çizgisini ihlal ettiği kırılmaları belirlemede oldukça kullanışlıdır. Ek olarak, tüccarlar kanal içinde de işlem yapabilirler; fiyat kanalın üst trend çizgisine yaklaştığında satış yapabilir ve kanalın alt trend çizgisini test ettiğinde satın alabilir.

Fiyat Kanal Analizi

Potansiyel olarak, fiyat kanallarını doğru bir şekilde tanımlamanın birkaç yolu vardır. Hem uzun pozisyonları hem de kısa pozisyonları kullanan yatırımcılar, menkul kıymetler belirlenmiş bir fiyat kanalı yolunu izlediğinde en büyük kazanç fırsatına sahip olurlar.

Yükseliş trendlerinde kârları optimize etmek, avantajlı seviyelerde güvenlikte satın alma pozisyonları oluşturmaya dayanır. Bir fiyat kanalı belirlendikten sonra, yatırımcı muhtemelen bir menkul kıymetin fiyatı kanalın alt sınırına ulaştığında seyrini tersine çevirmesini ve yükselmesini bekleyebilir. Bu, indirimli fiyatla bir satın alma pozisyonu başlatmalarını sağlar. Yükselen bir fiyat kanalında, bir yükseliş yatırımcısı, fiyatta bir artışa yol açacak bir kırılma beklentisiyle varlıklarını yukarı doğru sınırda tutmak isteyebilir. Menkul kıymetin fiyat kanalı içinde kalması muhtemel görünüyorsa, satış yapmak veya yukarı yönlü sınırda kısa pozisyon almak karlılığı en üst düzeye çıkarabilir.

Tersine, aşağı yönlü bir fiyat kanalı da oldukça karlı olabilir. Düşen bir fiyat kanalında, yatırımcılar üst sınırda hisse senedini açığa almak ve bir kopuş onaylandıktan sonra daha da derin bir kısa pozisyon almak isteyeceklerdir. Ayrıca, hâkim eğilime karşı çıkabilir ve alt sınırdan uzun pozisyonlar alabilir, fiyat hareketinin belirlenmiş kanal sınırlarına bağlı kalmasını ve geri dönmesini bekleyebilirler.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz