Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Federal Rezerv, Enflasyonla Mücadele Araçları

Federal Rezerv, Enflasyonla Mücadele Araçları

0
Federal Rezerv, Enflasyonla Mücadele Araçları
paragunlugu-abd-merkez-bankasi-fed

Geçmişte finansal piyasa katılımcıları enflasyonist baskılardan çekinirdi ve bazı ekonomistler, Fed’in düşük oranlara bağlılığının enflasyonu artıracağından endişe duydukları için bu durum farklı değil. Ancak Powell, 1960’lar ve 70’lerde yaşanan yüksek enflasyondan alınan derslerin “çok dikkatli” olduğunu belirterek bu endişelere karşı çıktı, ancak bu durumun farklı olduğuna inanıyor.

“Çok dikkatliyiz ve bence insanların potansiyel risklere dikkat çekmesi yapıcı bir şey. Bunu her zaman duymak isterim” dedi. “Ancak, önümüzdeki yıl içinde olacakların fiyatların yükselmesine, ancak yükselmemesine ve kesinlikle enflasyon beklentilerini önemli ölçüde %2’nin üzerine çıkaracak noktaya kadar kalmamasına yol açmasının daha muhtemel olduğunu düşünüyorum.”

Powell ayrıca, Fed’in %2 enflasyonu ekonomi için sağlıklı bir seviye olarak gördüğünü ve merkez bankasına politika için manevra alanı sağladığını da sözlerine ekledi. Enflasyon kontrolden çıkarsa, Fed yetkilileri onu kontrol edecek araçlara sahip olduklarına inanıyor. Bu makale, ekonomi için bir tehdit oluşturması durumunda hızla yükselen enflasyonla mücadele etmek için Fed’in elinde bulunan bazı araçları inceleyecektir.

Federal Rezerv Neden Daha Uzun Vadede %2 Enflasyonu Hedefliyor?

Federal Rezerv belgelerine göre, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC), kişisel tüketim harcamaları fiyat endeksindeki (PCE) yıllık değişimle ölçüldüğü üzere, uzun vadede %2’lik enflasyonun, Federal Rezerv’in enflasyon oranıyla en uyumlu olduğuna karar verdi. Maksimum istihdam ve fiyat istikrarı görevi için.

Eğer hane halkı ve işletmeler, enflasyonun düşük ve istikrarlı kalmasını makul bir şekilde bekleyebilirlerse, iyi işleyen bir ekonomiye katkıda bulunan tasarruf, borçlanma ve yatırım konularında sağlıklı kararlar alabilirler.

Uzun yıllar boyunca Amerika Birleşik Devletleri’ndeki enflasyon, Federal Rezerv’in %2 hedefinin altında kaldı. Gıda, benzin ve barınma gibi temel ihtiyaç maddelerine yönelik daha yüksek fiyatların, birçok ailenin, özellikle de iş ve gelir kaybıyla mücadele edenlerin karşı karşıya olduğu yükleri artırması anlaşılabilir bir durumdur.

Aynı zamanda, çok düşük enflasyon ekonomiyi zayıflatabilir. Enflasyon istenen seviyenin çok altına düştüğünde, hane halkı ve işletmeler bunu zamanla bekleyecek ve gelecekteki enflasyon beklentilerini Federal Rezerv’in uzun vadeli enflasyon hedefinin altına itecektir. Bu, fiili enflasyonu daha da aşağı çekebilir, bu da daha düşük enflasyon ve enflasyon beklentileri döngüsüne neden olabilir.

Enflasyon beklentileri düşerse, faiz oranları da düşecektir. Buna karşılık, ekonomik bir gerileme sırasında istihdamı artırmak için faiz oranlarını düşürmek için daha az alan olacaktır. Dünyanın dört bir yanından gelen kanıtlar, bu sorun bir kez ortaya çıktığında, üstesinden gelmenin çok zor olabileceğini gösteriyor. Bu zorluğun üstesinden gelmek için, enflasyonun sürekli olarak %2’nin altında seyrettiği dönemlerde, uygun para politikası muhtemelen bir süre için enflasyonu %2’nin biraz üzerinde tutmayı hedefleyecektir. Zaman içinde ortalama %2 olan enflasyonu arayarak. FOMC, daha uzun vadeli enflasyon beklentilerinin %2’de sabit kalmasını sağlamaya yardımcı olacak.

Ayrıca, Fed defalarca kısa vadeli oranları sıfıra yakın sabit tutacağını ve yalnızca düşük bir işsizlik oranı değil, aynı zamanda gelir, cinsiyet ve ırk çizgileri arasında “kapsayıcı” bir istihdam iyileşmesi görene kadar aylık tahvil alım programına devam edeceğini söyledi.

Powell, Fed’in Enflasyonu Yönetecek Araçlara Sahip Olduğuna İnanıyor

Genel olarak konuşursak, şimdi Federal Rezerv’in neden enflasyonu %2’de görmek istediğini biliyoruz, ancak Powell ve politika yapıcıları, ekonominin pandeminin şokundan tamamen kurtulduğundan emin olana kadar enflasyonun bu zorunlu seviyenin üzerine çıkmasına izin vermek istiyor. Mart ayında yatırımcıları korkutan şey buydu, ancak o zamandan beri hisse senetlerinin rekor seviyelere çıkmasıyla sakinleştiler. Powell’ın enflasyonla mücadele yeteneğine olan güveni, hisse senedi fiyatlarındaki ani talep artışından ve piyasanın artan Hazine getirilerini görünüşte kabul etmesinden sorumlu olabilir.

Enflasyon 2021 boyunca yükselirken, bazı yatırımcılar, mevcut düşük faiz oranları ve agresif tahvil alım politikasını değiştirmeden Fed’in eğrinin gerisinde olduğuna inanacağından, dalgalanma cepleri olacak. Bununla birlikte, enflasyonun kontrolden çıktığından şüphelenirse, enflasyonist dalgalanmayı durdurmak için genellikle açık piyasa işlemlerine, federal fon oranına ve iskonto oranına yönelir.

Açık piyasa işlemleri

Fed’in kaçak enflasyona karşı ilk savunma hattı tipik olarak açık piyasa işlemleridir. Bu politikayı uygularken üye bankalara Hazine bonosu gibi menkul kıymetler satar. Hareket, banka sermayesini azaltarak onlara daha az borç verme olanağı sağlıyor. Esasen, parayı ekonomiden uzaklaştırır. Sonuç olarak, bankalar faiz oranlarını yükseltir ve bu da ekonomik büyümeyi yavaşlatarak enflasyonu düşürür.

Federal Fon Oranı

Federal Fon Oranı, muhtemelen Fed’in en bilinen araçlarından biridir ve aynı zamanda açık piyasa operasyonlarının bir parçasıdır. Bankaların birbirlerine sağladıkları gecelik krediler için uyguladıkları faiz oranıdır. Bu, Fed’in kolayca manipüle edebileceği bir araçtır. Amaç, ekonomiden para çekmek ve enflasyonu yavaşlatmaktır.

İndirim Oranı

İndirim oranı, merkez bankasının üye bankalardan Fed’in indirim penceresinden borç almaları için talep ettiği faiz oranıdır. Oranları yükseltmek, para dolaşımından çekerek ve böylece krediler ve ipotekler için mevcut olan parayı azaltarak ekonomik büyümeyi ve enflasyonu yavaşlatmaya yardımcı olur.

Rezerv Gerekliliği

Fed’in elindeki en güçlü araç rezerv gerekliliğidir. Fed, 26 Mart 2020’den itibaren zorunlu karşılık şartını kaldırdı. Bu, COVID-19 pandemisinin başlangıcında gerçekleşti. Bu kritik dönemde, Fed’in istemediği son şey bankaların ekonomiden para çekmesiydi.

Ekonomi yeniden canlandığında ve enflasyon %2 veya üzerinde seyrettiğinde, Fed, üye bankaları rezervde daha fazla sermaye tutmaya zorlayabilecek zorunlu karşılık kuralını güçlendirme yeteneğine sahiptir. Bu, parayı ekonomiden çeken ve böylece enflasyonu düşüren başka bir araçtır.

Sonuç

Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell ve diğer Fed politika yapıcıları, merkez bankasının aylık en az 120 milyar dolarlık tahvil satın alma programına devam ederken, kısa vadeli borçlanma oranlarını sıfıra yakın tutmak için oy kullandı. Buna rağmen, enflasyon %2’nin altında seyretmeye devam ediyor.

Hazine getirileri haftalardır hızla yükseliyor, çünkü piyasa enflasyonun artmasını bekliyor; bu da Fed’i beklenenden daha erken politika değiştirmeye zorlayabilir. Ancak Fed, tam ve kapsamlı istihdam sağlamaya yardımcı olduğu sürece, %2’nin üzerinde enflasyon hedeflemeye devam eden politikayı değiştirmek için yeterli olmayacağını belirtiyor.

Bazı ekonomistler, Fed’in enflasyonun %2’lik hedefin üzerine çıkmasına izin vererek ekonomiye riskler getireceğinden endişe ederken, Fed politika yapıcıları, enflasyonu kontrol etmek ve enflasyonu %2’ye veya daha düşük bir seviyeye indirmek için gereken hızlı değişiklikleri yapabilecek araçlara sahip olduklarına inanıyorlar.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz