Ana Sayfa Kripto EY, Blockchain ile sınır ötesi stopaj vergisi sürecini basitleştirmeyi hedefliyor

EY, Blockchain ile sınır ötesi stopaj vergisi sürecini basitleştirmeyi hedefliyor

0
EY, Blockchain ile sınır ötesi stopaj vergisi sürecini basitleştirmeyi hedefliyor

Küresel profesyonel hizmetler firması Ernst & Young (EY), yeni bir girişimle vergilendirme süreçlerini iyileştirmek için blockchain teknolojisinin potansiyelini keşfetmeye devam ediyor.

Şirket çarşamba günü yaptığı açıklamada, EY’nin sınır ötesi stopaj vergisi (WHT) sürecindeki karmaşıklıkları ve verimsizlikleri ele almak için blok zinciri tabanlı bir projeyi tamamladığını duyurdu.

EY, “Ayrıca, stopaj vergisinin doğru miktarının ya kaynakta indirim yoluyla ya da stopaj geri alınmasından sonra ödendiğini doğrulamak için daha fazla bilgiye ihtiyaç duyan karşı taraflar ve vergi makamları tarafından güvenilmeyebilir,” dedi.

Yeni WHT çözümü, vergi uyumunu iyileştirmek ve dolandırıcılığı azaltmak için vergi makamları ve ilgili aracılar arasında finansal bilgilerin güvenli, otomatik ve merkezi olmayan bir şekilde paylaşılmasını sağlamak için EY’nin blok zinciri tabanlı teknolojisini uygular.

Proje, Birleşik Krallık’ın vergi tahsilat kurumu HM Revenue & Customs, Hollanda Vergi İdaresi ve Norveç’teki ilgili makamlar dahil olmak üzere birçok küresel vergi makamını içeriyordu. Katılan şirketler arasında Fransız bankacılık grubu BNP Paribas, Amerikan yatırım bankası JPMorgan, finansal hizmetler şirketi Northern Trust ve Citibank yer aldı.

Projenin bir parçası olarak, EY uzmanları, eyalet ve sektör temsilcilerinin yanı sıra, vergi ve finans verilerini paylaşmak için finansal aracıları birbirine bağlayan çok taraflı bir blok zinciri ağı olan TaxGrid blok zinciri çözümünü özel olarak test etti. Çözüm, yatırım yetkilerini belirtmek için akıllı sözleşmeler uygular ve bunları çeşitli finansal kuruluşların sahip olduğu blok zinciri cüzdanlarına dağıtır. Araç, yatırım verilerini almak ve nihai yatırımcılar belirlendikten sonra uygun WHT’yi hesaplamak için belirteçleri kullanır.

Çözüm, TaxGrid ağında gizliliği sağlamak için, parolalar veya diğer özel bilgiler kullanmadan taraflar arasında veri paylaşımına izin veren dijital bir protokol olan sıfır bilgi kanıtı teknolojisini uygular.

Ey en BEYAZ dağıtılan defter raporu “stopaj zorluğu giderecek bir çözüm olarak Dağıtılmış defter teknolojisi artık sadece bir kavram ise,” notlar proje adrese mükellefleri ve vergi daireleri çeşitli taleplerini küresel bir çözüm sağlamak için bir temel teşkil ettiğini de sözlerine ekledi. EY, “Bu, Avrupa Komisyonu’nun kaynakta stopaj vergisi indirimi için AB çapında ortak ve standart bir sistem oluşturmaya başlama önerisini destekleyebilir” dedi.

EY, son yıllarda blok zinciri ve kripto parayla ilgili vergi çözümleri üzerinde aktif olarak çalışıyor. Şirket geçen yıl, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki vergi beyannamelerinde müşterilere yardımcı olmak için tam otomatik bir ürün sağlamak için EY CryptoPrep adlı bir kripto vergi uygulaması yayınladı.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz