Ana Sayfa Kripto BITCOIN Bitcoin Çatal Açıklaması

Bitcoin Çatal Açıklaması

0
Bitcoin Çatal Açıklaması

Başlangıçtan beri

2008’in küresel mali krizine yanıt olarak, Satoshi Nakamoto bilinmeyene doğru yola çıktı ve küresel finans piyasalarına Bitcoin ve blok zinciri teknolojisi ile hizmet etti.

Bitcoin’in yaratıcısı, merkez bankalarının küresel finans piyasaları üzerindeki kontrolünü sona erdirmek için bir yola koyuldu.

Blockchain ve nihayetinde Bitcoin kavramı ve ideolojisi, topluluğun merkez bankalarını ve dünyanın en büyük finansal kurumlarını devirmek amacıyla teknolojiyi birleşik bir cephede ilerletmesine izin vermekti. Belki de işler Satoshi’nin istediği gibi olmadı.

Madenciler ve Geliştiriciler

Bitcoin ve blok zinciri dünyasının ilerlemesini sağlamak ve sürdürmek için Bitcoin ve kripto topluluğu, yalnızca geliştiricilere değil, aynı zamanda madencilere de Bitcoin ağı ve diğer kripto ağlarındaki işlemleri doğrulamak için ihtiyaç duyuyordu.

Satoshi’nin ademi merkeziyetçilik hırsının aksine, madenciler ve geliştiriciler zaman zaman blok zinciri geliştirmeleri ve/veya geliştirmeleri konusunda anlaşmazlığa düştüler.

Bitcoin için, reşit olmayanlar, küçük olmak isteyenleri soğukta bırakarak, madencilik çiftlikleriyle piyasayı köşeye sıkıştırmıştı. Bu aynı zamanda gelir akışının kontrolü bırakamayacak kadar büyük olduğu anlamına geliyordu. Merkezi olmayan, birkaç yıl içinde merkezi hale geldi.

Sonuç olarak, Bitcoin topluluğu ve kripto topluluğu, kripto geliri arayanlar ile hükümetlerin, merkez bankalarının ve dünyanın en büyük finans kurumlarının kontrolünü ödüllendirmeye devam etmek isteyen ideologlar arasında bölündü.

Görüş ve niyetteki bu farklılık, nihayetinde kripto topluluklarının bölünmesine yol açtı. Bunun için kripto teknik terimi “Çatal”dır.

Çatal

Kripto alanında, yatırımcıların ilgilenmesi gereken iki tür çatal vardır. Değere ve daha geniş pazara ilk ve genellikle çok az etkisi olan yumuşak çatallardır.

Yumuşak çatal durumunda, kullanıcılar blok zincirinde yapılan değişiklikleri benimseyerek yalnızca bir blok zinciri geçerli kalır.

Buna karşılık, hard fork’lar, bir fork’un başlangıcında ve hemen sonrasında fiyat üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir.

Bir hard fork olayında her iki blok zinciri bir arada bulunur. Birlikte var olma, orijinal blok zincirini desteklemeye devam eden düğümlerden oluşur.

Bu nedenle bazı durumlarda, her iki blok zinciri de bir arada var olabilir ve kripto pazarında öne çıkabilir. Bu hem eski hem de yeni sürümler için yeterli desteğin olduğu zamandır.

Ancak bazı durumlarda, düğümler sonunda yeni sürüme geçerek eski blok zincirini geçersiz kılabilir. Yatırımcı açısından, hard forkun önemli bir özelliği, hard fork tamamlandıktan sonra orijinal kripto para sahiplerine yeni coinlerin verilmesidir. Her iki zincirin bir arada bulunduğu başarılı bir hard fork durumunda, madeni paraların değeri önemli ölçüde artabilir. Bu nedenle, beklenti ve nihai bir hard fork, fiyat ve kripto piyasası oynaklığı üzerinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Bitcoin’in yaratılmasından bu yana, piyasadaki toplam kripto sayısı, CoinMarketCap’ten alınan rakamlara göre 11.064’e yükseldi. Özellikle, sayısız yumuşak ve sert çatala rağmen, Bitcoin (“BTC”) baskın kripto olmaya devam ediyor.

2017 Yakınsama

2017 yılının sonlarında, Bitcoin’in hakimiyetinin Ethereum’un beğenileriyle birleştiğini gördük. Bu, Bitcoin Cash’in (“BCH”) yaratılmasıyla sonuçlanan Bitcoin’in ilk büyük hard forku ile aynı zamana denk geldi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz