Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaEkonomiEsnek ekonomi dünyanın teknolojisiyle birlikte nasıl büyüyor?

Esnek ekonomi dünyanın teknolojisiyle birlikte nasıl büyüyor?

İş ekonomisine daha yakından bir bakış


Gig ekonomileri, işletmelerin belirli görevleri yerine getirmek için bağımsız çalışanları veya serbest çalışanları işe alabilecekleri piyasa sistemleridir. Terim, konser dediğimiz tek bir iş, görünüm veya iş için para alan sanatçı ve müzisyenlerden geldi. Konserlerde, bireyler birden fazla teklif alabilir ve özgürlüklerini kullanabilir. Ancak, tam zamanlı bir işçinin aksine, tekliflerin sabit olmaması bir mücadele nedeni olabilir. 


İş ekonomisi hakkında daha fazla bilgi

Esnek ekonomide çalışan insanlar, bekar görevleri ve işleri gerçekleştirmek için kısa vadeli anlaşmalardan gelir elde ederler. Örneğin, insanlar sanatçıları, özellerine hediye olarak vermeleri için tek bir resim oluşturmaları için görevlendirir. Çevrimiçi satıcılar da iş ekonomisinde yer alır.

Bir işçinin geliri, ücretin sabit olduğu tam zamanlı işlerde çalışanların aksine, her ay değişir. Bir dönemde kabul edilen tüm konserlerin kollektifidir.

Esnek ekonomi, daha rahat olduğu için özellikle günümüzün modern dünyasında daha popüler hale geliyor. Uber, Grab ve Amazon gibi şirketler, cep telefonları ve internet gibi teknolojilerle çalışıyor. Uzaktan çalışmayı mümkün kılar.

Gig ekonomi numaraları

Konser ekonomisindeki insanların istatistiklerini görmek için Gallup Workplace raporuna bakalım. 2018’de Amerikalı işçilerin %36’sı konseri kabul etti. Alternatif işlerde çalışan Amerikalı işçiler %29’dur. Ayrıca, %24’ü tam zamanlı çalışıyor ve %49’u yarı zamanlı çalışıyor. Halihazırda birden fazla işte çalışan ve hala konser kabul eden insanların %36’sı kadar.

Kısacası, iş ekonomisi için çalışan tahmini 57 milyon Amerikalıya bakıyoruz. Pew Araştırma Merkezi, cep telefonlarının ürün ve hizmet ticareti yapmak için her yaştan insan tarafından giderek daha fazla tanınmaya başlamasıyla gelecekte gig ekonomisinin daha da büyük olmasını bekliyor.

Gig ekonominin avantajları ve dezavantajları

Bir işverenin bakış açısından, iş çalışanları bir şirket için faydalıdır çünkü eğitim ve sosyal haklar için fazladan para ödemek zorunda kalmazlar. Bununla birlikte, serbest çalışanlar için aynı bakış açısı olmayabilir. Neden?

İş ekonomisi ile birlikte çeşitli avantajlar gelir. Biri esnekliktir. Serbest çalışanlar, yaptıkları işlerin miktarını ve türünü istedikleri zaman özelleştirebilirler. Sosyal ve iş hayatında bir denge vardır. Sırada bağımsızlık var. Baskı olmadan uzaktan çalışılabilir. Ayrıca, konser işleri çok yönlü olabilir. Birden fazla çalışma alanında başarılı olan bir kişiye fayda sağlayabilir. 

Öte yandan, iş ekonomisinin birçok dezavantajı da var. İşçi birden fazla işi kabul etmezse asgari ücret alınır. Çoğu tam zamanlı işin aksine, iş çalışanları, kendileri için başvurmadıkları sürece sağlık ve emeklilik gibi herhangi bir yardım alamazlar.

Ayrıca, vergileri kendileri ödemeleri gerekir ve IRS’ye borçlu olmamak için kazançlarının %25 ila %30’unu bir kenara ayırmaları gerekir. Gig çalışanları , işlerinde ihtiyaç duyacakları tüm ekipman ve cihazları sağlar. Son olarak, her zaman konserler veya onlara bir konser verebilecek birini aramak yorucu olabilir. Ücret sabit ve akıcı değil.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım