Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM ERC20 Simgesi Nedir?

ERC20 Simgesi Nedir?

0
ERC20 Simgesi Nedir?

Kripto para birimi alanını araştırıyorsanız, bir ERC20 terimi veya ERC20 belirteci ile karşılaşmış olabilirsiniz. ERC20 tokenlerinin ne olduğunu, ne yaptıklarını, faydalarını, diğer kripto para birimlerinden nasıl farklı olduklarını ve daha fazlasını anlatacağız.

ERC20 belirteci: Bu nedir?

Eskiden, Ethereum piyasaya sürülmeden önce her yeni kripto para biriminin kendi blok zincirine sahip olması gerekiyordu. Bu madeni paralarını destekleyebilecek bir blok zinciri oluşturmak veya mevcut bir blok zincirinin bir çatalını oluşturmak için zamana ve paraya ihtiyaç duyan geliştiriciler üzerinde çok fazla baskı yarattı.

Ethereum’un piyasaya sürülmesi, bir geliştirme platformu olarak hareket etmeye başlayan ilk proje olduğu için bunu değiştirdi. Bu dijital para birimi için sayısız yeni olasılık açtı.

Ethereum, merkezi olmayan uygulamaların, akıllı sözleşmelerin ve yeni belirteçlerin geliştirilmesi için bir platform haline geldi. Çok geçmeden, en popüler ve baskın olanı ERC20 olmak üzere bir dizi farklı token modeli ortaya çıktı.

Başka bir deyişle, ERC20 geliştiricilerin Ethereum ağında iyileştirmeler önermek için kullanabilecekleri bir protokoldür. ERC kısmı, Ethereum Taahhüt Talebi (Ethereum Request for Commitment) anlamına gelir. Bu protokol Ethereum’un blok zincirinde çalışacak yeni belirteçler oluşturmak için yeni bir standart haline geldi.

Geliştiricilerin, ilk önce blok zincirinin oluşturulmasında sahip olmadıkları zaman ve parayı harcamak zorunda kalmadan kendi kripto para birimini başlatmaları için kolay bir yol haline geldi. Bunun yerine bir jeton yaratacak fikirlerini ortaya koyacak, bir jeton satışı yapacak ve ardından ICO’lar aracılığıyla toplanan paradan blok zincirini oluşturacaklar.

ERC20 belirteçlerinin ICO’lardaki rolü

ICO’lar konusuna gelmişken, 2016 ve 2017 yıllarında meydana gelen ICO ateşinden ERC-20 tokenlerinin sorumlu olduğunu söyleyebilirsiniz. Gerekli bilgiye sahip olan hemen hemen herkesin kendi token’ını piyasaya sürmesi ile ICO’lar patladı ve kripto para birimi endüstrisi sadece iki veya üç kısa yılda 100 jetondan 2.000’in üzerine çıktı.

ICO token satış modelinin bu popülaritesi, kripto para birimlerinin gölgelerden çıkıp dünyayı ele geçirmeye başladığı zamanlarda kabaca aynı zamanda gerçekleşti. Aslında ICO’lar, kripto para biriminin şu anda almaya başladığı ek ilgiden muhtemelen sorumluydu.

Her zaman piyasaya sürülen sayısız yeni jetonun haberi medyanın dikkatini çekmeye başladı. Bu arada, dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılar, dijital para birimi adı verilen ve onları hızla Bitcoin ve altcoinlere yönlendiren bu yeni finansal varlığı öğrenmeye başladı.

Yatırımcılar, BTC fiyatını ve diğer tüm madeni paraların fiyatını başlatan piyasayı doldurmaya ve madeni paraları satın almaya başladı. Bu da daha fazla altcoin çıkaran daha fazla geliştiriciyi beraberinde getirirken, yükselen fiyatlar daha fazla yatırımcıyı cezbetti ve kripto endüstrisi, özellikle 2017’nin sonlarında patlama yaptı.

ERC20 belirteçlerinin faydaları

Daha önce belirtildiği gibi, ERC20 jetonunun kendi blok zinciri yoktur ve buna ihtiyacı yoktur. Ethereum’un ağında başlatılır ve aynı teknolojiyi kendi farklı şekilde kullanır. Bu belirteçlerin çoğu, para birimi olmak yerine gerçek belirteçler olarak kullanılmak içindir.

Bu rollerinin kendi ekosistemleri içinde olduğu ve “gerçek dünyada” çok fazla olmadığı anlamına gelir. Ancak hem geliştiricileri hem de kullanıcıları için pek çok fayda sağlarlar.

Örneğin, ERC20 jetonları geliştiricileri güçlendirir ve bu da onları tüm kripto endüstrisindeki en önemli jetonlar arasına sokar. Bunlar teknik bir standarttır ve bu nedenle başlatılması ve kullanılması kolaydır. Bazı istatistiklere göre, Nisan 2019’da ağında yaklaşık 181.000 farklı ERC20 tokeni vardı ve bundan sonraki aylarda daha da fazlası piyasaya sürüldü.

ERC20, Ethereum tabanlı belirteçlerin uyması gereken ortak bir kurallar kümesi tanımladığı için de önemlidir. Ayrıca geliştiricilerin tokenlerinin nasıl çalışacağını tahmin etmelerine olanak tanır.

Belirtildiği gibi bu protokolün ayrıca Ethereum destekli herhangi bir cüzdanda ERC20 tokeni tutmalarına izin verdiği için kullanıcılar için birçok faydası vardır. Aynı zamanda portföyleri çeşitlendirmeye, farklı projeleri, hedefleri ve girişimleri desteklemeye ve daha fazlasına yardımcı olan yatırım yapmaları için onlara sayısız yeni para verir.

Ayrıca, jetonların iyi tasarlanmış bir teknolojiye ve güvenilir bir ekosisteme dayandığını bilmek onlara belirli bir güvenlik sağlar.

Tabii ki, dolandırıcılıkların kurbanı olma tehlikeleri hala var ve bunu önlemek için herhangi bir ekosistemin yapabileceği pek bir şey yok.

Bununla birlikte, tüm ERC20 jetonlarının aynı teknolojiye dayanması, jeton uygulamasını anlamanın karmaşıklığını azaltarak yardımcı olurken, kendi blok zincirinde oluşturulan her bir jeton daha yüksek düzeyde bir teknik anlayışa ihtiyaç duyar. ERC20 belirteçleri ayrıca gelişmiş likidite avantajına sahiptir, birçok popüler borsa tarafından desteklenir ve sözleşmeleri bozma riskini azaltır.

Bu token modeli muhtemelen yeni kripto para birimleri oluşturmanın en etkili yoludur. Bu nedenle 2017/2018 dolandırıcılıklarındaki artışın ardından kullanımda kalmayı başardı ve bugüne kadar hala kullanılıyor.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz