Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Elliott Dalga Teorisinin Temelleri

Elliott Dalga Teorisinin Temelleri

0
Elliott Dalga Teorisinin Temelleri

Ralph Nelson Elliott 1930’larda Dalga Teorisini geliştirdi. Elliott fiyatların, zaman ve genlik açısından değil form olarak bir dizi tekrarlayan örüntü izlediğini keşfetti. Bu kalıplara “dalgalar” adını verdi ve her hareketin beş dalgadan oluştuğunu da fark etti.

Elliott Dalga Teorisi bir yatırım sistemi veya bir tahmin aracı değil daha çok piyasa davranışının bir tanımıdır. Bu anlamda Elliott dalgaları, mevcut fiyat pozisyonunu ve bundan beklenebilecek senaryoları anlamamızı sağlıyor.

Doğa ve dalgalar

1934 yılında R.N. Elliott, “Dalga Prensibi” adlı çalışmasını yayınladı. Onun dediği gibi dalga teorisinin temellerini açıklayan bu incelemedir. Bu çalışmada Elliott doğadaki her şeyin, nedenleri bilinemeyecek bir yasa tarafından yönetildiğini açıklar. Ancak kanun bilindiği zaman kanunu doğuran sebepler bilinip bilinmediğine bakılmaksızın tahminlerde bulunulabilir.

İnsan etkileşimleri doğanın bir parçasıdır ve dalga teorisinde bir istisna değildir. En yaygın sosyo ekonomik faaliyet finansal piyasalarda gerçekleştirilmektedir. Elliott, “finansal piyasalar kadar başarılı sonuç vermeyen ve bu kadar çok kaynağın tahsis edildiği hiçbir sosyo ekonomik faaliyet olmadığını” hatırlıyor. Bu bağlamda dalga teorisi, finansal piyasaların mevcut durumu ve olası bir sonraki yolu hakkında bir anlayışa sahip olmamızı sağlar.

Beş dalga yapısı

R.N.’ye ve Elliott’a göre finansal piyasalar sosyo ekonomik bir faaliyet olarak beş dalgadan oluşan belirli bir yapıya sahiptir. Bu dalgalar baskın trend yönünde hareket eder ve 1.  3. ve 5. dalga olarak tanımlanır. Benzer şekilde piyasa ilerlerken 2. dalga ve 4. dalga olarak zıt bir hareket tanımlanır. Bu hareketler, birincil trendin aleyhine gerçekleşir.

Neden başka bir sayı değil de beş dalga sorusuyla karşı karşıya kalan Elliott “bunun doğanın bir sırrı olduğunu” ve amacının beş hareketin kökenini veya açıklamasını belirlemek olmadığını açıklıyor.

Elliott, 2. dalganın asla 1. dalganın başlangıcından öteye geçmediğini, 3. dalganın asla en kısa olmadığını ve 4. dalganın asla 1. dalga alanına girmediğini gözlemledi.

Dalgalar, dürtüler ve düzeltmeler olmak üzere iki sınıfta gelişir. Dürtüsel hareketler beş dalgalı bir yapıya sahip olmaları ile karakterize edilir. Düzeltici dalgalar ise üç dalgalı bir yapı oluşturarak büyümedir.

Hareket dalgaları

Güdü dalgaları bu değeri alırlar çünkü hareket yaratırlar veya bir trendi takip ettiği için fiyat hareketine “itici” olurlar. Bir boğa piyasası durumunu inceleyen aşağıdaki şekilde 1, 3 ve 5 dalgaları dürtüsel dalgalardır. Bu yapı ayı piyasasına benzer.

Düzeltici dalgalar

Düzeltici dalgalar adından da anlaşılacağı gibi baskın eğilimin fiyatını geri iterek karakterize edilir. Önceki şekilden, 2. ve 4. dalgalar düzeltici dalgalara karşılık gelir.

Döngü kavramı

Daha önce gördüğümüz gibi bir dalga beş dalgadan oluşur ve tam bir döngü, sekiz dalga, bir itici kısım ve bir düzeltici kısımdan oluşur. Tanımlama sürecinde kolaylık olması için hareket dalgalarını sayılarla ve düzeltici dalgaları harflerle etiketleyeceğiz. Daha sonra incelenen piyasanın hangi aşamada olduğunu anlamak için dalga tanımlamasının faydasını göreceğiz.

Sekiz dalgalı bir döngü tamamlandığında aşağıdaki şekilde gösterildiği gibi aynı derecede yeni bir döngü başlar. Bu oluşum daha yüksek derecede bir beş dalga dizisi üretir. Şu anda, tanımlama sembolleri konusunda endişelenmemelisiniz. Elliott etiketleri tanımladı ve kendi içinde bir amaç değil, çalışmaya yardımcı olacak bir araç olarak anlaşılmalıdır.

Bu yapıyı tanımak, dalga teorisinin doğasını anlamak için esastır.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz