Pazartesi, Temmuz 22, 2024
Ana SayfaEkonomiEĞİTİMKripto para birimi nedir?

Kripto para birimi nedir?

Kripto para birimleri yıllardır piyasada ve dünyayı fethetme yolunda ilerliyorlar. Onları her yerde görürsünüz. Sosyal ağlarda, haberlerde, farklı makalelerde, uygulama mağazalarında kripto ile ilgili uygulamalar ve daha fazlasını görürsünüz.

Kripto para birimi nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi kripto para birimi bir para biçimidir. Bu yalnızca dijital biçiminde var olan dijital paradır. Yani kripto paraların cebinizde taşıyabileceğiniz fatura veya gerçek madeni para gibi fiziksel bir formu yoktur.

İnternette var olan bir koddur. İnternetin kendisi dünyaya yayılmaya başladığında uzun zaman önce hayal edildiler. Ancak dijital para kavramı ortaya çıktıktan sonra yıllarca hiç kimse çalışan bir kripto para birimi oluşturamadı.

Ardından bankaların açgözlülükleri ve daha fazla müşteri çekme istekleri nedeniyle ortaya çıkan 2006/2007 mali krizi geldi. Bankalar, sonunda iflaslarına ve dünya çapında finansal sorunlara yol açan krediler sundu. Bununla birlikte bankaların para üzerinde çok fazla güce, çok fazla kontrole ve etkiye sahip olduğunu ve tüm dünyaya çok fazla zarar verebilecek güçlerle oynadıkları görüldü.

Bu yüzden Bitcoin olarak bilinen ilk kripto para birimi icat edildi. Bitcoin kripto para birimlerinin altında yatan teknoloji olan blok zincirini de yarattığını belirtmek önemlidir.

Kripto para birimini nasıl kullanabilirim?

Dijital para olarak kripto para birimleri hala tanınmamaktadır ve çoğu gerçek dünyada o kadar kullanışlı değildir. Ancak bu durumun önümüzdeki yıllarda değişmesi muhtemeldir. Sonuçta, kripto para birimlerinin tek bir kullanım durumu olmadığı bir zaman vardı. Bugünkü durum o günlerden çok farklı.

Elinizde tutabileceğiniz fiziksel paradan dijital paraya geçiş zordur. İnsanlar onları anlamadıkları ve onlara güvenip güvenemeyeceklerini bilmedikleri için kodlara ve bilgisayarlara güvenmemeyi öğrendiler. Bununla birlikte, kripto para birimleri yıllar geçtikçe onları yavaşça kazanıyor.

Tabii ki kripto para birimleri için en yaygın kullanım durumu yatırım yapmaktır. Basitçe söylemek gerekirse, yatırımcılar USD, EUR, GBP ve benzerleri gibi geleneksel parayla belirli bir miktarda coin satın alacaklardı. Daha sonra bunları güvenli bir yerde saklar ve fiyatlarının yükselmesini beklerlerdi.

Herhangi bir kripto para biriminin oynaklığı sayesinde, genellikle uzun süre beklemek zorunda kalmazlar. Fiyat yükselir yükselmez, yatırımcılar temkinli bir şekilde ilerlemeyi takip ediyor ve ne zaman nakit çıkışı yapmak için en iyi zaman olduğunu belirlemeye çalışıyor. Bazıları, anahtarın coin’leri yıllarca kilitli tutmak olduğuna ve gelecekte farklı madeni paraların fiyatının çok daha yüksek olacağına inanıyor. Diğerleri, piyasa değişir değişmez satmak ve satın almak için ellerine geçen her fırsatı kullanma eğilimindedir. Hatta bazıları bundan bir kariyer yapmayı bile başardı.

Bu, kripto para birimlerinin en eski kullanım durumlarından biridir ve ilk günlerde onlarla başka bir şey yapamazdınız. Ancak yıllar içinde birkaç yatırımcı şanslarını denemeye ve kripto ödemelerini kabul etmeye karar verdi. Birkaç kişi daha onların örneğini izledi ve onlar da başkalarına ilham verdi. Zamanla, sayıları giderek arttı ve artık sayısız çevrimiçi mağazada mal satın alabilir ve hizmetler için ödeme yapabilirsiniz.

Hepsinden iyisi bunu anonim olarak veya en azından takma adla yapabilirsiniz. Adınız ve kripto para cüzdanınız herhangi bir şekilde bağlantılı olmadığı sürece kripto para birimi anonimdir. Bununla birlikte tüm borsalar platformlarında işlem yapmak için kimliğinizi doğrulamanızı talep ederken, uzun süre anonim kalmayı başaramayacaksınız.

Elbette kripto para kazanmanın tek yolu borsalar aracılığıyla coin almak değil. Ayrıca, bazı kripto projelerinden oluşan bir ağ çalıştırmanızı ve işlemleri doğrulamak için ödeme almanızı gerektiren madencilik süreci de vardır. Sadece bu değil, kendiniz bir iş yürütüyorsanız kripto para birimlerini de kabul etmeye başlayabilirsiniz. Visa ve Mastercard gibi firmaların talep ettiği gibi büyük bir işlem ücreti ödemek zorunda kalmamanıza kesinlikle yardımcı olacaktır.

Her şey, hangi parayı kabul etmeyi seçtiğinize, teknolojisine, blok zincirine, hedeflerine ve daha fazlasına bağlıdır.

En çok kullanılan kripto para birimleri nelerdir?

Dijital varlıklar söz konusu olduğunda, herkesin hangi kripto para biriminin en iyi olduğu konusunda kendi vizyonu vardır. Birey olarak neye inandığınıza, ne tür projeleri desteklediğinize ve gelecek hakkında nasıl hissettiğinize bağlıdır.

Tabii ki, her zaman bunun için endişelenmenize gerek olmayan bazı paralar var ve bunların çoğu, piyasa değerine göre en büyük 10 kripto para birimi listesinde bulunabilir.

Bitcoin (BTC) oradaki ilk ve en büyük kripto para birimidir. On yıldan fazla bir süredir var ve dünyanın en tanınmış kripto markası. Birçoğu, dijital altın gibi bir değer deposu haline geleceğini ve günlük işlemlerde kullanımının sona ereceğini tahmin ediyor.

Ardından, en büyük ikinci madeni para ve şimdiye kadar icat edilen en önemli ikinci kripto para birimi olan Ethereum (ETH) var. Ethereum, BTC’nin kendisinden altı yıldan fazla bir süre sonra 2015’te piyasaya sürüldü. Ancak kurucusu onu yalnızca işlemler için kullanılan kriptodan ziyade bir geliştirme platformu olarak tasarladı. Bu nedenle, dikkatleri kriptoların kendisinden temel teknolojilerine kaydırdı.

Ardından, eski ve yeni arasında aracı olmayı amaçlayan XRP gibi paralar var. XRP ve ana şirketi Ripple, insanlara anında uluslararası ödemeler için gelişmiş ve aynı zamanda tanıdık bir çözüm sağlamak için dünyanın dört bir yanındaki bankalarla birlikte çalışıyor.

Ardından, yalnızca işlemler için kullanılmaya adanmış kriptolar olmayı amaçlayan Bitcoin Cash (BCH) gibi paralar var. Bitcoin Cash aslında Bitcoin’in kendisinden geldi. Blockchain 2017’de bölündü.

Litecoin (LTC), Bitcoin ailesinden başka bir coin dir ve BTC ile neredeyse aynı teknolojiyi kullanır. Bununla birlikte, onu BTC’den daha hızlı ve daha iyi yapan birkaç değişiklik getirdi, bu yüzden genellikle gümüşün Bitcoin altınına karşılık geldiği düşünülür.

Tether (USDT) gibi sabit paralar da vardır. Bunlar yüksek oynaklıktan mustarip olmayan coin’lerdir ve fiyatları her zaman aynı kalır genellikle 1 madeni para başına 1 ABD doları.

Ardından, insanların gizlilik hakkının tehlikeye atılmaması gerektiğine inanan Monero (XMR) gibi gizli coinler var ve hükümetlerin tüm çabalarına rağmen anonim ödemelere izin verebiliyorlar.

Başka birçok kripto para birimi türü vardır ve zamanla daha pek çoğunun icat edilmesi muhtemeldir. Ancak şimdilik, bunlar dünya çapında en yaygın kullanılanlardır.

Kripto para birimlerine neden dikkat etmelisiniz?

Birincisi, kriptoların aslında geleceğin parası olma ihtimalinin yüksek olması. Daha güvenlidirler, işlem maliyetlerini düşürürler.

Yeni para biçimine geçiş zor olsa da her gün daha fazla insan kripto alanına katılıyor, onları öğreniyor ve kullanmaya başlamaya karar veriyor. Beş, on veya elli yıl daha sürsün, kriptoların yükselişe geçmesi ve finans dünyasına hakim olması muhtemeldir bu yüzden onları şimdi öğrenmek, yalnızca finans tarihindeki en büyük olaylardan bazılarının ortaya çıkışını izlemenize izin vermeyecek, aynı zamanda süreç hız kazandığında size bir avantaj sağlar.

Ayrıca kripto para birimlerinin sivil huzursuzlukların ve ekonomik durgunlukların yaşandığı alanlar için değerli ve işlevsel bir çözüm olduğunu kanıtladığını da belirtmekte fayda var. Venezuela, Türkiye ve benzerleri gibi finansal sorunlardan mustarip ülkeler, daha istikrarlı bir para kaynağı olarak çoğunlukla kriptoya döndü.

Ticaret savaşları bazı bölgelere de büyük zarar verebilir ve ABD ile Çin arasındaki 2019 ticaret savaşı çok uzun sürerse benzer bir şeye yol açabilir. Hiçbir hükümet veya banka dijital paraları kontrol etmediğinden, bu tür durumlar genellikle kriptonun geniş çapta benimsenmesine yol açar.

Bu durumlarda, dijital para birimlerinde yolunuzu bilmek ve ihtiyaç duyulduğu anda bunları bir alternatif olarak kullanmaya başlamak da önemlidir. Ve herhangi bir kripto para birimi oldukça değişken olsa da birçok uzman, endüstri uygun düzenleme ve benimsemeye başladıkça bunun gelecekte değişeceğine inanıyor. Bu nedenle, gelecekte geleneksel para birimlerine bir şey olursa, şimdi kripto para birimleri hakkında bilgi edinmek veya belki de onları biraz test etmek uzun bir yol kat edebilir. Bunları akılda tutmakta kesinlikle fayda var.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım