Cuma, Nisan 19, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiYuan'ın küresel rezervlerdeki payı %2,45 ile yeni zirveye ulaştı

Yuan’ın küresel rezervlerdeki payı %2,45 ile yeni zirveye ulaştı

Yuan’ın küresel döviz rezervlerindeki payı, önceki üç aydaki yüzde 2,2’den 2021’in ilk çeyreğinde yüzde 2,45’e yükseldi ve para biriminin ivmesini sürdürdü ve uluslararasılaşma yolunu hızlandırdı.

IMF’nin Resmi Döviz Rezervlerinin Para Birimi Kompozisyonu (COFER) anketine göre, toplam Yuan döviz rezervleri ilk çeyrekte 287,46 milyar dolar eşdeğerine sıçrayarak art arda dokuz çeyrek büyüme kaydetti.

IMF, Yuan’ın payını 2017’de izlemeye başladı

IMF verilerine göre, dolar yüzde 59,5’e kadar çıkarak küresel merkez bankaları tarafından en yaygın olarak tutulan para birimi olmaya devam etti, onu yüzde 20,57 ile Euro ve yüzde 5,89 ile yen izledi.

Morgan Stanley analistleri, geçen yıl Eylül ayında, yuanın 2030 yılına kadar küresel döviz rezerv varlıklarının yüzde 5-10’unu oluşturacağını tahmin ediyor. Bu, Yuanı ABD doları ve avronun arkasına koyacaktır.

Yuan’ın etkisi, Çin’in salgın sonrası dönemde hızlı ekonomik toparlanması ve dünyadaki birçok kişinin hala virüsün alevlenmeleri tarafından tuzağa düşürüldüğü küresel bir üretim santrali olarak artan rolü ile küresel pazarda artmaya devam etti.

Gümrük Genel İdaresi’nin (GAC) Haziran ayı başlarında gösterdiği verilere göre, Çin’in toplam dış ticareti Nisan ayındaki yüzde 37’lik büyümeye kıyasla Mayıs ayında yıllık bazda yüzde 37,4 artarak 482,3 milyar dolara yükseldi.

Dünya Çapında Bankalar arası Finansal Telekomünikasyon Derneği’ne göre, Yuan Mayıs ayında değer bazında küresel ödemeler için en çok kullanılan beşinci para birimi oldu.

Analistler, yuanın güçlenen dayanağının ve artan güvenilirliğinin aynı zamanda Çin’in geçen yılki sağlam para politikasının bir sonucu olduğunu söyledi. Merkez bankası başkanı Yi Gang, ocak ayında Çin’in 2021’de para politikasında istikrara öncelik vereceğini söyledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım