Cuma, Nisan 12, 2024
Google search engine
Ana SayfaEĞİTİMKoleksiyon: Tutku ve yatırım arasında

Koleksiyon: Tutku ve yatırım arasında

Koleksiyonlar, alternatif bir yatırım olmanın yanı sıra, sahiplerine memnuniyet ve zevk veren, kişisel ilgi ve tutkularını ilerleten maddi varlıklardır.

Bazı koleksiyonerler için koleksiyonları, diğer gerçek varlıklar gibi yatırımlardır ve varlıklarının ve varlıklarının ayrılmaz bir parçasıdır. Gerçekten de koleksiyonlar, varlık dağılımını çeşitlendirmeye ve bir güvenlik unsuru sağlamaya yardımcı olarak yatırımcıların portföylerine ekstra bir boyut katabilir.

Ancak, her yatırım gibi, risksiz değildirler ve diğer varlıklarla aynı özeni ve yönetimi gerektirirler. 

Portföyün bir parçası olarak koleksiyon  

Gayrimenkul, diğer finansal varlıklarla düşük korelasyonları nedeniyle, özel şahıslar arasında büyüklük ve yaygınlık bakımından açık ara önde gelirken, tahsil edilebilir ürünler önemli çeşitlilik faydaları sunar. İster savaş ister yeniden yükselen enflasyon nedeniyle olsun, belirsizliğin arttığı zamanlarda, yatırımcılara değerli değer depoları bile sağlayabilirler.

Bununla birlikte, diğer herhangi bir yatırım gibi, kendi risklerini de içerirler. Oynaklık açısından farklılık gösterirler ve iş döngüsüne, faiz oranlarına ve diğer belirli faktörlere duyarlıdırlar.

Koleksiyonların diğer varlıklarla karşılaştırılması

Tahsil malları genellikle gerçek varlıklar olarak kabul edilir ve bu nedenle genellikle örneğin altın gibi diğer gerçek varlıklarla karşılaştırılır. Bununla birlikte, koleksiyon ürünleri ve altın, ekonomik gerileme sırasında mutlaka benzer performans göstermez.

Tahsilatın özelliklerini, korelasyonları, tipik tarihsel yıllık getirileri, oynaklıkları ve farklı küresel koşullar altında ve iş döngüsü boyunca performansları açısından diğer varlıklarla karşılaştırarak finansal planlama için yapı taşları olarak anlamak önemlidir.

Tahsil edilebilirler- diğer finansal varlıklar gibi- şu şekilde sınıflandırılabilir:

  • Değer depoları (düşük risk, düşük oynaklık ve genel olarak orta tek haneli getiriler) daha çok koruyucu yatırım stratejilerine yöneldi. Değer depoları, genellikle yavaş ama istikrarlı değer takdirine sahip nispeten güvenli varlıklardır ve daha kısa yatırım dönemleri için uygundur.
  • Sermaye büyüme stratejilerine yönelik risk varlıkları (orta ila yüksek oynaklık ile). Bu varlıklar genellikle daha yüksek oynaklığa sahip olur ve daha riskli olur, ancak yatırımcıların sermayelerini büyütmelerine izin veren daha hızlı ortalama getirilerle gelirler. Bunlar genellikle daha uzun yatırım ufku gerektirir.

Açık farkla en istikrarlı (düşük volatilite) kategoriler, yıllık %2-7 arası oynaklık ve orta tek haneli getiriler ile mücevher, saat ve lüks çantalardır.

COVID-19 nedeniyle kesintiye uğrayan koleksiyon satışları

Pandemi boyunca, koleksiyon pazarları büyük bir değişim gördü. Yüz yüze müzayedeler 2020’de iptal edildi ve bunun yerine canlı bir dijital pazarın önünü açtı. Bu da dijital olarak bilgili yeni koleksiyoncular ekledi, Asyalı koleksiyonculara eskisinden daha fazla erişim ve önem verdi ve satılan malların fiyat aralığı gibi diğer pazar yapılarını değiştirdi. Dengede, 2020, çoğu koleksiyon için makul bir yıl oldu, düşük-orta tek haneli getiriler ve beklenmedik niş alanlarda bazı güçlü performanslar. Ardından, 2021’de pandeminin azalması ve yüz yüze etkinliklerin yeniden başlamasıyla koleksiyoner iştahı güçlü bir şekilde arttı. Finansal varlıklar için görülene benzer şekilde 2021, birçok koleksiyon için gişe rekorları kıran bir yıl oldu.

Kriz zamanlarında koleksiyon

COVID pandemisinin başlangıcından bu yana, dünya büyük değişimler geçirdi ve yaşamaya devam ediyor. Enflasyon belirgin bir geri dönüş yaptı. Avrupa’da savaş üzücü bir gerçek oldu. Ekonomik büyüme hala esnektir, ancak güvence altına alınmamıştır ve bu nedenle yatırımcılar doğal olarak değer depolarına ve varlıklarını çeşitlendirme yollarına çekilir. Bu hedef, kendini adamış pek çok koleksiyoncu için olduğu gibi, kişisel yakınlıklara ve hatta tutkulara da yanıt verdiğinde, talep büyür.

Tüm belirsizliklere, makroekonomik değişimlere ve jeopolitik çalkantılara rağmen 2022, koleksiyon ürünleri için güçlü bir temel üzerinde başladı. Enflasyonun yüksek kalmaya devam etmesi ve faiz oranlarının yükselmesiyle, tahsil edilebilir ürünler üzerinde 2021’deki gibi benzer servet etkileri beklemiyoruz ve 2022’de genel olarak önceki yıla göre daha yavaş getiriler bekliyoruz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım