Ana Sayfa Ekonomi BYD, Volkswagen’i En Değerli Otomobil Üreticisi Olarak Geçti

BYD, Volkswagen’i En Değerli Otomobil Üreticisi Olarak Geçti

0
BYD, Volkswagen’i En Değerli Otomobil Üreticisi Olarak Geçti

Salı günü yayınlanan otomobil üreticileri için en son piyasa değeri sıralaması, Tesla’nın (NASDAQ: TSLA) 740,58 milyar dolarlık piyasa değeri ile toplam değerde ilk sırada yer almaya devam ettiğini ve onu Toyota’nın (NYSE: TM) izlediğini gösterdi. Bununla birlikte, en büyük değişiklik, Çinli elektrikli araç şirketi BYD’nin (OTC: BYDDY) Volkswagen’i (OTC: VWAGY) geçerek toplam 127,23 milyar dolarlık piyasa değeriyle listede üçüncü sırada yer almasıyla ortaya çıkıyor.

Sıralamaya göre dördüncü ila onuncu sıralar Volkswagen, Mercedes Benz (OTC: DDAIF), BMW (BIT: BMW), General Motors (NYSE: GM), Ford (NYSE: F), Stellantis (NYSE: STLA) ve Honda (NYSE: HMC).

3 Nisan’da BYD, saf elektrikli ve plug-in hibrit güç aktarma organlarına odaklanarak yakıtla çalışan araç satışını durduracağını ve bu kararı veren dünyanın ilk geleneksel otomobil üreticisi olacağını duyurdu.

Satış hacmi açısından, BYD bu yıl mayıs ayında yıllık %152,8 artışla 114.183 araç sattı. Hibrit ve saf elektrikli araçlar, BYD’nin satış hacminin geçen yıldan bu yana hızlı bir şekilde büyümesine yardımcı oldu. 2021 yılında minimum aylık satış hacmi sadece 20.000 adetin üzerindeydi ve bir yıl sonra BYD’nin aylık satış hacmi 120.000 adete yaklaştı.

Şu anda BYD, piyasa değerine göre dünyanın en büyük on otomobil üreticisi arasında yer alan tek Çinli otomobil üreticisidir. BYD’nin piyasa değeri ve hisse fiyatının yükselmesinde otomobil üretimi büyük rol oynamış olsa da BYD’nin cep telefonu bileşenleri ve montajı, fotovoltaik ve şarj edilebilir üniteler gibi başka girişimleri de var.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz