Cuma, Nisan 19, 2024
Google search engine
Ana SayfaEkonomiAşı İyimserliğinin Fiyatlandırması Piyasaları Baltalayacak mı?

Aşı İyimserliğinin Fiyatlandırması Piyasaları Baltalayacak mı?

2021’in ilk ayının sonuna geldiğimizde, Wall Street stratejistlerinin çoğu, artmaya devam edecek hisse senedi arıyor. 2020’nin en yüksek ve en düşük seviyeli çılgın yolculuğunun ardından, yatırımcılar dalgalanmanın devam etmesini bekliyorlar, ancak geçen yılla aynı sorunları görmeyeceğimiz konusunda hemfikir görünüyorlar. Aşılarımız var ve Dünya ‘normale dönecek’, peki bu iyimserliğin fiyatını ödemekte haklı mıyız?

Biden’in 7 Kasım 2020’de resmi olarak ABD başkanı seçilmesinden bu yana küresel borsalar yükseliyor ve Dünya çapında koronavirüs aşılama kampanyalarının başlamasıyla daha da yükseldi. Aşıyı kitlelere dağıtmak için acele eden hükümetler, risk duyarlılığını aynı hızda harekete geçirdi. Plan, 2021’in ikinci yarısına kadar sözde “sürü bağışıklığına” ulaşmaktır.

Sürü bağışıklığı virüsün yayılmasını engellemeye çalışacak ve karşılığında ekonomik kilitlenmeler ve sosyal uzaklaşma politikaları kaldırılabilir, bu da sonuçta büyümeye ve ekonomik faaliyet açısından normale dönmeyi sağlar. Bununla birlikte, güçlü tüketici harcamaları ve teorik olarak hisse senetlerini daha da arttırması gereken daha güçlü kurumsal kazançlar geliyor.

Tabii ki, piyasanın durmak bilmeyen yükselişine katkıda bulunan başka olumlu şeyler de var: Merkez Bankaları tarafından teşvik planları, daha uzun faiz oranlarının düşürülmesi olasılığı ve ABD siyasetindeki belirsizliğin azalmasına ek olarak Joe Biden şimdi Beyaz Saray’da. .

Ancak sürü bağışıklığı, bu borsa coşkusuna katkıda bulunan önemli bir unsurdur çünkü piyasa, COVID-19 aşılarının hızlı bir şekilde piyasaya sürülmesini “fiyatlandırmıştır” ve bu nedenle, yatırımcılar bugün hisse senedi satın alırken, altın gibi; güvenli liman varlıklarını terk ederken, büyük olasılıkla bir an önce normale dönmesini bekliyorum.

Peki ya 2021’de ‘sürü bağışıklığı’ sağlanamazsa?

Acı gerçek şu ki; yeterince büyük sayıda insan aşılanmadıkça sürü bağışıklığı sağlanamaz ve virüs gidene kadar hayat tamamen normale dönemez.

Bu nedenle, yatırımcıların koronavirüse karşı zafer ilan etmeden ve S & P500’ü rekor seviyelerden daha yüksek seviyelere çıkarmadan önce cevaplamaları gereken sorular şunlar: Dünyadaki herkesin aşılara erişimi olacak mı ve hepsi bunu kabul edecek mi?

Epidemiyologlar başlangıçta, virüsün kaybolması ve hayatın normale dönmesi için nüfusun %60’ıyla %70’inin aşılanması gerektiğini tahmin ettiler. Ama şimdi, ABD’deki Dr. Anthony Fauci ve diğerleri bu sayıyı yukarı kaydırıyor. Geçen hafta CNBC News’e verdiği röportajda Dr. Fauci ’75, 80, 85′ dedi.

Ertesi gün bir telefon röportajında, duyması zor olsa da, virüsü durdurmanın %90’a yakın bağışıklık gerektirebileceğine inandığını söyledi – neredeyse bir kızamık salgınını durdurmak için gerektiği kadar. Gözden geçirilen sayının kısmen yeni bilime, kısmen de ülkenin Başkan Biden yönetiminde gerçekten ne söylemesi gerektiğini duymaya hazır olduğuna dair içgüdülerine dayandığını ekledi.

Kaiser Aile Vakfı tarafından yapılan yakın tarihli bir ankette, ABD’deki insanların bir kısmı, ücretsiz olarak bulunsa ve bilim adamları tarafından güvenli kabul edilse bile kesinlikle bir COVID-19 aşısı olmayacağını söyleyenler% 37’de oturuyor. (Kaynak: KFF https://www.kff.org/coronavirus-covid-19/report/kff-covid-19-vaccine-monitor-december-2020/)

Bu nedenle, dünyanın bu korkunç olayı nihayet geride bırakması için insanların neredeyse evrensel olarak kollarını sıvayıp şut atmayı kabul etmeleri gerekir.

The Wall Street Journal’da yakın zamanda yayınlanan bir makale, bazı şirketlerin çalışanlarına Covid-19 aşısı yaptırmaları için ödeme yapmayı düşündüklerini bildirdi. (Kaynak: WSJ https://www.wsj.com/articles/dollar-general-will-pay-workers-to-get-a-covid-19-vaccine-11610542800)

Örneğin, 157.000 çalışanı olan perakendeci Dollar-General, personeli aşı olmaya teşvik etmek için 4 saatlik ücret teklif ediyor. Diğer şirketler, çalışanlarını çekim yapmaya teşvik etmek için bir kerelik ikramiye almayı düşünüyor. Ancak bu makaleyle ilgili çevrimiçi yorumları okurken, çoğu okuyucunun kurumsal dünyayı bu tür aşı teşvik programlarını benimsediği için kınadığını fark ettim. Pek çok insan şüpheci ve aşının Big Pharma’dan bir aldatmaca olduğu konusunda uyarıyor. Diğerleri, aşının DNA’nızı bir şekilde değiştireceğinden korkar.

Koronavirüs salgınının izlenebilir mikroçipleri yerleştirme planının bir örtüsü olduğunu ve arkasında Bill Gates’in olduğunu iddia ederek sosyal medyanın her tarafına yayılan kıyamete dair bir komplo teorisi bile var. Beni şaşırtan şey, aşı şüphecileri arasında yer alan doktorlar da dahil olmak üzere eğitimli profesyonellerin sayısı oldu.

Geçenlerde, aynı makaleyle ilgili bir pollon LinkedIn ile karşılaştım ve sonuçların, katılımcıların %58’inin ofise dönmeden önce bir COVID-19 aşısı almayacağını öne sürdüm.

Ve yorumlar bölümündeki geri bildirimlerden ortaya çıkan aşı karşıtı duyarlılığın miktarı oldukça ilginç: yorumların çoğu, aşıların güvenliğini ve etkililiğini sağlamak için hükümetlere duyulan güvensizlik ve olası yan etkilerle ilgili endişelerden bahsediyor. Birçoğu, aşının çok yeni olduğu konusundaki endişelerini de yazıyor ve yaklaşık on kişiden dördü, COVID-19 risklerinin abartılmasının veya genel olarak aşılara güvenmemelerinin nedenleri olarak bahsediyor.

Bu ve diğer sosyal medya anket yanıtlarına, istatistiksel olarak geçerli olduklarını varsayarak, KFF (Kaiser Aile Vakfı) gibi Araştırma Merkezleri tarafından toplanan verilere ek olarak güvenirsek, bu noktada, hisse senedi gibi göründüğü sonucuna varabiliriz. 2021’de sürü bağışıklığına ulaşılmamasının gelecekteki kötü haberlerini olması gerekenden daha az önemsemiyor.

Newport News’deki Riverside Tıp Merkezi’nde doktor olan Zach Nayer tarafından aralık 2020’de yapılan bir araştırma, “virüsün, aşı olmadan mevcut hızında yayılmasına bırakılması halinde bile, 2020 Ekiminden itibaren sürü bağışıklığına ulaşmanın 55 ay alacağını belirtiyor. Birleşik Devletlerde.” (Kaynak: Statnews https://www.statnews.com/2020/12/17/calculating-our-way-to-herd-immunity/)

Bu, Mayıs 2025 demektir!

Konsensüs, iyileşmenin aşı olmadan ancak çok ileri ve hızlı gidebileceğini düşünüyor. JP Morgan Private Bank, müşterilere kısa süre önce gönderdiği bir notta, aşılamanın başladığı şu anda ekonomik iyileşme için hız sınırının, ABD’de aylık reel GSYİH’nın Aralık 2021’e kadar yaklaşık 20 trilyon dolara ulaşması konusunda fikir birliğine göre daha hızlı olabileceğini yazdı. .

Gelişmekte olan pazarlar ne olacak?

Gelişmiş pazarlarda sürü bağışıklığının sağlanmasındaki sorunlar, aşının gelişmekte olan pazarlarda kullanıma sunulmasıyla birlikte dikkate alınmalıdır. Aşı bu ülkelere sağlanırsa, o zaman yaygın bir aşı olma olasılığı yüksektir. Aşılarda daha az şüphecilikle, çok daha fazla kabul görmelidir.

Sorun her zaman lojistik ve aşının herkese bağışıklık oluşturmaması olacaktır. Bu olmazsa, virüs mutasyona uğramaya devam edecek ve hala sürü bağışıklığı kazanmamış pazarlara geri getirilecektir.

Sonuç

2021’de borsada bir çöküş öngörmüyorum. Bu salgının eninde sonunda sona ereceğine inanıyorum. Tıpkı son 100 yıldaki diğer büyük salgınlarda olduğu gibi ya aşılar yoluyla ya da çoğu durumda antikorlar, etkilenen nüfusun yeteri kadar uzun vadeli bağışıklık kazandırmak için geliştirildiğinde nihayetinde ortadan kayboldu.

Sahip olduğumuz endişeler orta vadede. Aşı iyimserliğinin pazarlarda coşkuyla fiyatlandırıldığını düşünüyoruz ve ilk yarıyılın sonuna yaklaştığımızda hala ölümler, kilitlenmeler ve kısıtlamalar görüyoruz, iyimserlik de aynı derecede ‘hevesle’ ortadan kaldırılabilir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili
kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel
niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak
yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

RELATED ARTICLES

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular

Recent Comments

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım