Ana Sayfa Teknoloji Amazon, minibüslerdeki yapay zeka kameraları hakkında casusluk iddialarıyla karşı karşıya

Amazon, minibüslerdeki yapay zeka kameraları hakkında casusluk iddialarıyla karşı karşıya

0
Amazon, minibüslerdeki yapay zeka kameraları hakkında casusluk iddialarıyla karşı karşıya

Amazon, sürücülerin görüntülerini sürekli olarak kaydeden ve yaptıkları hataları yükleyen teslimat kamyonetlerinde yapay zeka destekli kameralar kullanmaya başladı.

Firma bunun güvenliğe bir yatırım olduğunu söylüyor ancak gizlilik kampanyacıları bunu “gözetim” olarak tanımladı.

Kameralar her zaman açık olacak, ancak yalnızca sert frenleme, sürücünün dikkatinin dağılması ve uyuşukluk dahil olmak üzere 16 eylem için görüntü yükleyecektir.

Bir kişi CNBC’ye sistemin esnemesiyle bile tetiklendiğini söyledi.

Kentucky merkezli şoför, birisi esnerse 15 dakika kenara çekmesinin söyleneceğini söyledi.

Amazon yaptığı açıklamada BBC’ye şunları söyledi: “Operasyonlarımızda güvenliğe yatırım yapıyoruz ve teslimat hizmeti ortaklarına, yoldayken sürücülerin güvenliğini sağlamalarına yardımcı olacak bilgiler sağlamak için bir dizi kaynak kullanıma sunduk.”

Amazon’un ABD’de teslimat araçlarına kurmaya başladığı sistem, son kilometre güvenliği olarak bilinen şeyin üst düzey yöneticisi Karolina Haraldsdottir tarafından Vimeo’da yayınlanan bir videoda anlatıldı.

Sürücüyü, video ile yapay zekayı birleştiren bir nakliye şirketi olan Kaliforniyalı start-up Netradyne tarafından tasarlandı.

Sürücüler için bir Reddit grubunda biri şu yorumu yaptı: “Gökyüzündeki Big Brother bizi şimdi izlemek istiyor. Yapabileceğimiz her hatayı izlemek istedikleri için bize daha fazla para ödemeleri için dua ediyorum”

İngiltere merkezli Big Brother Watch’ın yöneticisi Silkie Carlo, sistem hakkında şunları söyledi: “Amazon’un gözetleme iştahı sınır tanımıyor. Çalışanların bu müdahaleci, sürekli izlenmesi, işçi haklarını tamamen baltalayan baskıcı, güvensiz ve güçsüzleştiren bir çalışma ortamı yaratıyor.”

İngiltere’de “Big-Brother tarzı personel casusluğu” girişiminde bulunulması halinde firmanın ciddi bir tepkiyle karşılaşacağını söyledi.

GMB sendikasının bir sözcüsü şunları söyledi: “Amazon’un yeni CEO’su, hile yapmak yerine, tüm Amazon çalışanları ve sürücüleri için işi güvenli hale getirmeye yatırım yapmalıdır.

“Artık ezilmiş teslimat sürücülerini izleyen robot kameralar fikri, distopik bir George Orwell romanından çıkmış bir şey gibi.”

Amazon bu hafta, bazı sürücüleri delil dışında aldattığı iddialarını çözmeyi kabul etti. ABD Federal Ticaret Komisyonu ile yapılan anlaşma uyarınca, yaklaşık 62 milyon $ (45 milyon £) ödeyecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz