Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaEkonomiEfsanevi Yatırımcı Warren Buffet'ın 90/10 Stratejisine Açık mısınız ?

Efsanevi Yatırımcı Warren Buffet’ın 90/10 Stratejisine Açık mısınız ?

90/10 stratejisi nedir?

90/10 stratejisi, Warren Buffet’in %10’unu kısa vadeli devlet tahvilleri gibi düşük riskli yatırımlara ve kalan %90’ı düşük maliyetli S&P 500 endeks fonları gibi hisse bazlı endeks fonlarına koymaya yönelik yatırım stratejisidir . Buffet, bu politikanın bir yatırımcının portföyünde, yüksek ücretler alan bir emeklilik fonuna, kuruma veya yatırım yöneticilerine başvuranlardan daha uzun vadeli sonuçlar üretebileceğine inanıyor.

90/10 stratejisi açıklandı .

Bir endeks fonu tanımlayarak %90 ile ne yapılacağına odaklanalım. Endeks fonları, endeks performanslarını izleyen borsa yatırım fonlarıdır. Standard and Poor’s 500 (S&P 500), ABD’nin halka açık devasa şirketlerinin 500’ünü içeren bir endekse bir örnektir. S & P 500 yükselirse, endeks fonu da yükselir. Buffet’in önerdiği gibi, bir yatırımcı emeklilik fonlarının %90’ını hisse senedi bazlı bir endeks fonuna koymalıdır.

Diğer taraftan kalan %10’luk pay ise devlet tahvillerine ayrılıyor. Devlet tahvilleri, daha fazla sermaye yaratmak için finansman araçlarıdır. Biraz daha açıklarsak, yatırımcının alacaklı olduğunu söyleyebiliriz. Yatırımcılar hükümete borç para verirler, daha sonra hükümet vade tarihinde toparlanır. Bir devlet tahvili, garantili bir geri ödeme ve hükümetin kredibilitesi nedeniyle genellikle düşük risklidir. Ayrıca diğer yatırımların aksine düşük faiz oranları sunar. Bir yatırımcı, güvenlik ve gelir tutarlılığının orada olduğundan emin olabilir. Finans piyasasında veya ekonomide bir gerileme olursa, hisse senedi fonlarının aksine devlet tahvilleri etkilenmeyecektir. Diğer yatırımcılar, devlet tahvillerini güvenli liman yatırımları olarak görüyor.

Warren büfesinin ek ipuçları

Warren Buffet, yatırımcıların hızla biriktikleri için yüksek ücretler alan yatırım yöneticilerinden kaçınmaları gerektiğini öne sürüyor. Örneğin bir genç, her yıl ödeyeceği yüksek ücretli bir yatırım yöneticisine emeklilik hesabı başvurusunda bulunur. Yatırım müdürünün ücretini ödemek yerine daha düşük maliyetli fonlara yatırım yapsaydı, daha çok parayla emekli olurdu.

Finans çevreleri Warren Buffet’in yatırım stratejisinden farklı düşünüyor. Piyasa düşüşlerini önlemek için bir emeklilik portföyünün hisse senedi, tahvil veya uluslararası fonlar gibi iki veya daha fazla fonun bir karışımı olması gerektiğini söylüyorlar. Bu hisse bazlı fon stratejisi, daha sonra tek bir durgunluğun bir yatırımcının emeklilik tasarruflarını tehlikeye atabileceği durumlarda çok riskli olabilir.

Mali danışmanlar, yaşınıza göre tahvil yüzdesine yatırım yaptığınız tipik yatırım stratejisi kuralının muhafazakar olduğunu söyleyebilir. Örneğin, 80 yaşındaysanız, tahvillere %80 yatırım yapın. Bazıları bunun çok muhafazakar olduğunu söylüyor, ancak Warren Buffet’in stratejisi de çok riskli.

Özetlersek

Kişi her zaman ücretlerinin farkında olmalıdır. Bir yatırım yöneticisi veya finans danışmanı için çok fazla ödeme yapıp yapmadığınızı görmelisiniz. İşe alınan yatırım yöneticisinin yeterli olup olmadığını veya daha iyisine ihtiyaç olup olmadığını nasıl değerlendireceğini bilmek gerekir. Düşük bir ücret her zaman düşük performansa eşit değildir ve bunun tersi de geçerlidir. Daha yüksek fiyatlar her zaman daha yüksek getiri anlamına gelmez. Hiç kimse piyasa üzerinde hiçbir zaman kontrol sahibi olmayabilir, ancak ödediğiniz tutarı sonsuza kadar kontrol edebilir ve size ve ihtiyaçlarınıza göre uyarlanmış kişileri seçebilirsiniz.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım