Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Dünyanın en büyük fon yöneticisi 52 yaşına kadar para kazanmadı

Dünyanın en büyük fon yöneticisi 52 yaşına kadar para kazanmadı

0
Dünyanın en büyük fon yöneticisi 52 yaşına kadar para kazanmadı

Finansal piyasalar ve genel olarak risk alma büyük ölçüde gençlerin alanıdır. Orta yaş ihtiyatlılık zamanıdır.

Yine de bu her zaman doğru değildir. Özellikle dünyanın en büyük yatırımcılarından bazıları için bu doğru değil.

Bunların arasında nicellerin kralı Jim Simons da var. Dün Gregory Zuckerman, “Piyasayı Çözen Adam: Jim Simons Quant Devrimini Nasıl Başlattı” kitabını yayınladı.

40 yaşındaki bir matematik profesörünün Stony Brook Üniversitesi’ndeki bir işten para ticareti yapmayı denemek için nasıl ayrıldığını anlatıyor. Ne yaptığı hakkında hiçbir fikri yoktu ama birkaç ortakla 4 milyon dolar topladı. Kendisine yardım etmesi için ünlü matematikçileri işe aldı. İşe yaramadı ve kayıplar 1 milyon doları aştı.

Bir arkadaşına “Para kazanırsan kendini bir dahi gibi hissedersin” dedi.

Daha fazla veri topladı ve 1980’leri karışık bir kayıtla sürdürdü. 1989’da %4 kaybetti.

Son olarak, Simons, yakın zamanda işe alınan meslektaşları Henry Laufer ve Elwyn Berlekamp ile birlikte kısa vadeli kalıplara odaklanmaya başladı pazartesi günkü fiyat hareketi genellikle cuma gününü takip ederken, Salı daha önceki trendlere dönüşler gördü.

İşe yaradı ve Madalyon fonu 1990’da %55,9 değer kazandı. Durmadı. Onun fonu ortalama %66 getiri sağladı ve 100 milyar dolarlık kazanç elde etti. Başka hiçbir fon veya yönetici yakın bile değil. 30 yıl önce ücretler hariç 10.000 dolarlık bir yatırım bugün 40 milyar dolar değerinde olurdu. Ücretlerden sonra bile, 195 milyon dolar değerinde olurdu.

Fonun nasıl para kazandığı dünyanın en sıkı korunan sırlarından biri ama hikayesi değil. Simonds kesinlikle matematiksel yeteneklere sahipti ancak 40 yaşında başladığında ve dünyanın en büyük servetlerinden birini toplamayı başardığında piyasalar hakkında neredeyse hiçbir şey bilmiyordu.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz