Ana Sayfa Ekonomi EĞİTİM Blockchain Neden Tarihin Kilit Teknolojilerinden Biri Olacak?

Blockchain Neden Tarihin Kilit Teknolojilerinden Biri Olacak?

0
Blockchain Neden Tarihin Kilit Teknolojilerinden Biri Olacak?

Tarihteki önemli aşamalar, insanoğlunun yaşam biçimimizi tüm yönleriyle etkileyen büyük teknolojik sıçramalarıyla tanımlanır.

Buhar, elektrik ve bilgisayar gibi bu teknolojiler, ekonomi ve toplum üzerindeki derin etkileri nedeniyle genellikle genel amaçlı bir teknoloji (GPT)olarak sınıflandırılıyor.

Blockchain sadece on yıldır var ancak yankılarının çok geniş kapsamlı olacağı ve tarihin GPT’leri arasında bir yeri hak ettiği zaten açık.

Birinci Sanayi Devrimi buhar, ikincisi elektrik ve üçüncüsü bilişim üzerine inşa edildi. Yapay zekâ, sanal gerçeklik, bağlantı, bulut bilişim ve Nesnelerin İnterneti (IoT) ve on yıllık en yeni blockchain dahil olmak üzere GPT’lerin bir kombinasyonu tarafından yönlendirilen Dördüncü Sanayi Devrimi’nin veya Endüstri 4.0’ın eşiğindeyiz.

GPT’ler tipik olarak tek bir sorunu çözmek için geliştirilmiş ve daha sonra çok yönlülükleri belirginleştikçe yaygın olarak uyarlanmıştır. İlk ticari buhar makinesi kömür madenlerinden su pompaladı. Daha sonra buhar gücü fabrika otomasyonu ve demiryollarının geliştirilmesini sağladı. Günümüzün nükleer santralleri hala elektrik üretmek için buhara güveniyor.

Blockchain de başlangıçta tek bir amaç için tasarlandı, çünkü bitcoin’i destekleyen teknoloji ve ardından gelen binlerce kripto para birimi.

Güvenli, değişmez ve merkezi bir varlığa güveni olmayan bir dijital defter olarak ilk benimseyenler arasında ödeme veya ödül aracı olarak kendi kripto para birimlerini veya jetonlarını veren şirketler yer alır. Birçok banka kripto para birimlerini piyasaya sürmeyi araştırıyor.

Büyük değişim, bazılarının düşündüğü gibi merkez bankalarının geleneksel basılı banknotların yerini alacak kendi kripto para birimlerini piyasaya sürmeleri ile ortaya çıkacaktır.

Kripto para birimleri, akıllı sözleşmeleri dağıtmak için de yararlanılabilen temel blockchain teknolojisi için buzdağının ucunu temsil eder. Alıcılar ve satıcılar arasında özerkliğe izin verecek, tedarik zincirinde izleme ve izleme için bir araç olarak hareket edecek ve Nesnelerin İnterneti’ni ticarileştirmek için mikro sözleşmeler ve mikro ödemeler sağlayacaktır.

Blockchain’in İş Dışındaki Potansiyeli

İş dünyasından öte, ilaç dağıtımı, sağlık kayıtları, vatandaşların kimliği ve oy kullanma gibi alanlarda kamu hizmetlerinde muazzam bir potansiyele sahiptir.

Blockchain giderek yaygınlaştıkça, Stratis olarak kuruluşların büyük işletmelere ve finansal hizmet şirketlerine ve devlet kuruluşlarına büyük fayda sağlayabileceğini düşündüğümüz teknolojiyi benimsemelerini kolaylaştırmaya kararlıyız.

Blockchain’de çalışan bizler, bizden önce giden buhar, elektrik ve bilişimin öncüleri gibi hissediyoruz ancak geriye dönük avantaja sahibiz.

Çığır açan teknolojileri göz ardı eden işletmeler, buhar, elektrik ve bilgisayarlar karşısında keşfedilen su değirmenleri, gaz lambaları ve evraklara bağımlı olanlar gibi tarih kitaplarına atanma riskiyle karşı karşıyadır. Geleceğe bakan şirketler, blockchain gibi GPT’lerin etrafımızda ortaya çıkan Dördüncü Sanayi Devrimi’nin en son noktasında olmak için büyük bir fırsatı temsil ettiğini görebilirler.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz