Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaKriptoBITCOINÇin'in Bitcoin Gücü

Çin’in Bitcoin Gücü

Çin’in enerji tüketimi endişeleri nedeniyle Bitcoin (BTC) madenciliğine yönelik artan baskısı, madencilerin Asya’dan Batı ülkelerine göç etmelerine sebep olarak görülüyor. Ancak, Cambridge Alternatif Finans Merkezi tarafından yapılan yeni bir araştırma, madencilik gücündeki bu değişimin Çin’in yeniden incelemesinden önce başlamış olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmaya göre, Çin’in Bitcoin ağındaki toplam bilgi işlem gücüne (hash oranı) olan bağımlılığı, Eylül 2019’daki %75,5’ten Nisan 2021’de %46’ya düşmüştür. Aynı 18 aylık süre zarfında, ABD küresel Bitcoin hash oranındaki payını %4’ten %16,8’e çıkararak en büyük ikinci Bitcoin üreticisi haline gelmiştir. Madencilerin yer değiştirmesi için potansiyel bir destinasyon olarak görülen Kazakistan ise, payını %8’e yükselterek önemli bir Bitcoin üreticisi konumuna gelmiştir.

Nisan ayında Çin’in Sincan bölgesindeki madencilik merkezinde büyük elektrik kesintileri yaşandıktan sonra, Çinli yetkililer Bitcoin madenciliğinin enerji tüketimini incelemeye başlamışlardır. Yetkililer, karbon salınımı endişeleri nedeniyle madencilik faaliyetlerinin sıkı bir şekilde denetlenmesi ve birçok endüstriyel madencinin Çin dışına taşınmasına yol açtıklarını açıklamışlardır.

Çin’in madencilik yasağına ilişkin olarak iMining CEO’su Khurram Shroff, madencilik tesislerinin çeşitlendirilmiş konumlarının dünya genelinde olumlu bir gelişme olduğunu belirtmiştir. Shroff, “Toronto Menkul Kıymetler Borsası yakın zamanda dünyanın ilk Bitcoin ETF’sini listelemiştir.” diyerek, Kanada’nın kripto para birimlerinin yaygınlaşması açısından öncü konumda olduğunu ifade etmiştir.

Bazı uzmanlar, Çin’in Bitcoin madenciliği üzerindeki baskısını mantıklı bir karar olarak değerlendirmektedir. Bitmain’in EMEA ortağı, geçtiğimiz günlerde Cointelegraph’a yaptığı açıklamada, ülkenin Uluslararası Para Fonu veya Dünya Bankası’ndan fon alabilmesi için karbon ayak izini azaltması gerektiğini ve Bitcoin madenciliğinin enerji tüketiminin en aza indirilmesinin uygun bir hedef olduğunu belirtmiştir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım