Ana Sayfa Kripto Çin, yerel yasakların ardından Bitcoin madencilik kapasitesinin %90’ından fazlasını kapatacak

Çin, yerel yasakların ardından Bitcoin madencilik kapasitesinin %90’ından fazlasını kapatacak

0
Çin, yerel yasakların ardından Bitcoin madencilik kapasitesinin %90’ından fazlasını kapatacak

Çin’in en büyük kripto para madenciliği üslerinden biri olan Güneybatı Çin’in Sichuan Eyaletindeki birçok Bitcoin madeni, yerel yetkililerin kripto para madenciliğine karşı ülke çapında yoğun bir baskının ortasında Cuma günü bölgedeki madenciliği durdurma emri vermesinden sonra Pazar günü itibariyle kapatıldı.

Yasak ayrıca, Çin’in kuzey ve güneybatı bölgelerindeki diğer önemli madencilik merkezlerindeki düzenleyiciler benzer sert adımlar attığından, Çin’in Bitcoin madencilik kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasının en azından kısa vadede kapatılacağı tahmin ediliyor.

Bazı endüstri oyuncuları, hidroelektriğin bol olduğu Sichuan’daki düzenleyicilerin daha yumuşak bir yaklaşım benimseyebileceğini ummuştu. Ancak gözlemciler, son yasağın Çinli düzenleyicilerin yerel ekonomilere belirli faydalara rağmen finansal riskleri kontrol etmek için spekülatif kripto ticaretini engelleme kararlılığının altını çizdiğini söyledi.

Adının açıklanmaması koşuluyla konuşan Sichuan merkezli bir endüstri yetkilisi pazar günü Global Times’a verdiği demeçte, “Çıkış penceresi kapanıyor ve madencilik cihazlarımızı yerleştirmek için denizaşırı madenler bulmaya çalışıyoruz” dedi. Büyük kayıplar verdiler.

Sichuan Eyaleti Kalkınma ve Reform Komisyonu ve Sichuan Enerji Bürosu cuma günü ortak bir bildiri yayınlayarak yerel elektrik şirketlerine madencilik operasyonlarını pazar gününe kadar “taramalarını, temizlemelerini ve sonlandırmalarını” emretti.

Duyuru, Heishui Kedi Big Data Tech Co ve Kangding Guorong Tech Co. Dahil olmak üzere, denetlenen ve potansiyel kripto para madenciliği işletmeleri olarak rapor edilen 26 firmayı listeledi. 

Bildirim ayrıca yerel elektrik şirketlerine, tespit ettikleri kripto madenciliği projelerine güç sağlamayı derhal durdurmalarını emretti ve kendi kendini denetleme ve düzeltmeyi yürütür ve sonuçlarını cuma gününe kadar rapor eder. Ayrıca, yerel yetkililerin yeni madencilik projelerini onaylamasını yasakladı.

“Yağmur mevsiminde orada bir elektrik bolluğu olduğu için Sichuan’ın kısıtlama sırasında bir istisna olacağını ummuştuk. Ancak Çinli düzenleyiciler şimdi Çin’de gelişen Bitcoin madencilik endüstrisini elden geçirecek ve dizginleyecek tek tip bir yaklaşım benimsiyorlar.” Shenzhen merkezli blok zinciri şirketi BankLedger’in CEO’su Shentu Qingchun, pazar günü Global Times’a verdiği demeçte.

Basında çıkan haberlere göre, Huobi Pool, Binance ve AntPool gibi Çinli şirketler tarafından desteklenen Bitcoin madencilik havuzları, son 24 saat içinde gerçek zamanlı hash oranlarında yüzde 20 ila yüzde 40’lık bir düşüş yaşadı. 

Kuzeybatı Çin’in Sincan Uygur Özerk Bölgesi, Kuzey Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi ve Güneybatı Çin’in Yunnan Eyaleti, Bitcoin madenciliğini engelleyen kuralları açıkladı. 

“Bu, Bitcoin madencilik kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasının veya küresel kripto ağının işlem gücünün üçte birinin kısa vadede askıya alınacağı anlamına geliyor. Sonuç olarak, Çinli madencilerin denizaşırı ülkelere göç etmek için ittifaklar kurması gerekiyor. Kuzey Amerika ve Rusya,” dedi Shentu. 

Madencilik makinelerinin fiyatının kısa vadede bir dalış yapabileceğini, çünkü birçok kripto madencisinin işleme ekipmanını boşaltacağını, ancak piyasanın arz fazlasını sindirme isteğinin ılık kalacağını da sözlerine ekledi. Bu aynı zamanda yukarı akıştaki malzemeleri “çekiç” haline getirecektir. 

Çin Renmin Üniversitesi’ndeki Gaoling Yapay Zekâ Okulu’nda yardımcı doçent olan Wang Peng, pazar günü Global Times’a yaptığı açıklamada, Çinli yetkililerin hareketinin küresel finansal düzenleyicilerin dijital para ticaretini sıkı bir şekilde incelemesiyle uyumlu olduğunu söyledi.


Mayıs ayında, üst düzey Çinli yetkililer, Bitcoin madenciliği ve ticaretini azaltmanın ve bireysel risklerin daha geniş topluma iletilmesini kararlılıkla önlemenin gerekli olduğunu söyledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz