Ana Sayfa BORSA HİSSE Tesla, bir yılda üçüncü kez değerinin üçte birini kaybetti

Tesla, bir yılda üçüncü kez değerinin üçte birini kaybetti

0
Tesla, bir yılda üçüncü kez değerinin üçte birini kaybetti

Tesla Motors Inc CEO’su Elon Musk, 9 Ekim 2014 tarihinde Hawthorne, California’da Model S otomobilinin yeni bir dört tekerlekten çekişli versiyonunu tanıttı.

Tesla’nın hisseleri, Pazartesi (8 Mart) günü kayıplarını artırdı ve şu anda Ocak rekorunun en yüksek seviyesinden üçte bir düşüşle elektrikli otomobil üreticisinin hisselerinin bunu dramatik bir şekilde düzelttiği yaklaşık bir yıl içinde üçüncü kez oldu.

Yatırımcıların son haftalarda yükselen faiz oranlarından ve yüksek değerli hisse senetlerini düşürmekten endişelenmesi ile Tesla’nın piyasa değeri, 26 Ocak’tan bu yana neredeyse 300 milyar ABD doları düşerek 550 milyar ABD dolarına geriledi ve Aralık ayında devraldığı Facebook Inc’in gerisinde kaldı. S&P 500’e katılmak.

Tesla hisseleri Pazartesi günü yüzde 4’ün üzerinde düştü ve 26 Ocak’taki zirvesinden neredeyse yüzde 35 düştü. Varlıklarının yüzde 10’unu Tesla’ya yatıran ARK İnovasyon ETF’si yüzde 6 düştü.

Teknoloji ve diğer büyüme stokları, Nadsaq’ın en son rekor seviyesinden kapandığı 12 Şubat’tan bu yana büyük ölçüde düştü. Bununla birlikte, Tesla’nın bu süre zarfındaki düşüşü, Wall Street’in diğer ağır sıkletlerinden çok daha derin oldu.

Tesla’nın son aylardaki yükselişi, otomobil üretimini hızlı ve karlı bir şekilde genişleteceği beklentilerinden kaynaklanıyor. Hisse senedinin en son düşüşü, Cumartesi günü İcra Kurulu Başkanı Elon Musk tarafından Tesla’nın planlanan Cybertruck alımıyla ilgili bir güncellemenin ikinci çeyrekte sağlanacağına dair bir tweetini takip ediyor. Musk, Cybertruck’ı 2019’da tanıttı.

Wall Street’in en büyük şirketleri arasında en değişken olan Tesla’nın hisseleri, 2020’nin başından bu yana mevcut satışa benzer veya daha yüksek miktarlarda düşüş gösterdi. Hisse, koronavirüs salgınının küresel piyasaları şok ettiği geçen yıl Şubat ve Mart aylarında yüzde 60’ın üzerinde düştü. Ağustos’ta yeni zirvelere yükseldikten sonra, meteorik yükselişine devam etmeden önce yüzde 33 düştü.

Tesla, Nasdaq’ın 12 Şubat’ta zirveye çıkmasından bu yana neredeyse yüzde 30 düştü ve son altı aydaki kazancını yaklaşık yüzde 43’e düşürdü. 12 Şubat’tan bu yana Apple Inc, Amazon.com Inc, Microsoft Corp ve Facebook Inc ile yüzde 10’un altında bir düşüşle yaklaşık yüzde 13 düştü.

Tesla, 8 Şubat’ta 1,5 milyar ABD doları değerinde Bitcoin satın aldığını duyurduğundan bu yana, hisse senedi istikrarlı bir şekilde düşerken, Bitcoin fiyatı yüzde 10’un üzerine çıktı. Tesla, Bitcoin’leri Ocak ayında satın aldığını ve varsayımsal olarak bu ay için yaklaşık 45.000 ABD doları olan orta nokta fiyatından satın alması durumunda, Reuters hesaplamalarına göre yatırımının 1,7 milyar ABD doları değerinde olabileceğini söyledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz