Ana Sayfa Ekonomi ABD getirileri artıyor – Bu ABD ekonomisi için ne anlama geliyor?

ABD getirileri artıyor – Bu ABD ekonomisi için ne anlama geliyor?

0
ABD getirileri artıyor – Bu ABD ekonomisi için ne anlama geliyor?

Artan ABD getirilerine daha yakından bir bakış

ABD hazine getirilerindeki son artış, hızla o anın ana piyasa teması haline geldi. ABD devlet tahvillerinin getirileri 2020 yazından bu yana sessizce yükseliyor, ancak son birkaç aydır bu ince artış, 10 yıllık nottaki getirilerle çok daha büyük bir ivme kazandı ve bu yıl şu ana kadar %71 gibi etkileyici bir artış gösterdi. sadece iki ayda geçen yılın en düşük seviyelerini aştı. Karşılaştırma niteliğindeki 30 yıllık getiride de benzer hareketler gördük.

Getiri ve Tahvil Bonoları hakkında

Getiri ve hazine bonolarına tamamen aşina olmayan herkes için hızlı toparlama. Hazine bonoları ABD hükümeti tarafından ihraç edilen borçtur, bunların getirisi, yatırımcının borcu satın almak için elde ettiği getiridir ve fiyatla ters orantılıdır, örneğin, bononun fiyatı düştükçe getiri yükselir ve fiyat yükseldikçe getiri artar. düşüyor.

Şimdi, ekonomi iyi performans gösterdiğinde, fiyat düştükçe getiri tipik olarak yükselir. Bunun nedeni, başka yerlerde bulunabilecek daha iyi getiriler olması ve bu nedenle tüccarların T-bonolarından uzaklaşması, dolayısıyla fiyat düşüşü ve getirilerde artış olmasıdır. Benzer şekilde, kötü zamanlarda (evet, onları iyi biliyoruz), ABD hükümetinin desteğiyle sermayelerini depolamak isteyen tüccarlar ile tahvillere olan talep arttıkça fiyat yükselme eğilimindedir ve getirilerin düşmesine neden olur.

Getiriler aynı zamanda enflasyon beklentilerinin ve Fed beklentilerinin bir yansımasıdır. Örneğin, tüccarlar enflasyonun artacağına ve Fed’in politikayı sıkılaştıracağına karar verirlerse, tüccarlar başka yerlere bakmaya başladıkça getiriler yükselmeye başlar. Benzer şekilde, enflasyon beklentileri düşüyorsa ve Fed gevşeyecek gibi görünüyorsa, tüccarlar hazine bonolarının güvenliğine koşarken getiriler yükselmeye başlar.

Getiriyi Artıran Nedir?

Tamam, şimdi aynı sayfada olduğumuza göre, şu anda hazine getirilerini artırmak için neler olduğu ve bunun neden önemli olduğu hakkında konuşabiliriz.

Enflasyon Beklentileri

Enflasyon beklentileri artıyor. Hızlı bir şekilde. ABD ekonomisi, Büyük Buhran’dan bu yana en zor dönemden geçti ve şimdi tüccarlar ekonominin bir dönüm noktasına ulaştığını tahmin ediyor. ABD aşılama programı ilerlemeye devam ederken ve Biden Temmuz ayına kadar tüm ABD vatandaşlarına aşı sağlama sözü verirken, tüccarlar toparlanmanın ikinci çeyrekte gerçekten hızlanmaya başlamasını bekliyorlar.

Teşvik Beklentileri

Bu enflasyon beklentileri, mevcut ve tahmin edilen ABD mali teşvikleri ile de yükseliyor. Trump-Biden geçişinden önce onaylanan 900 milyar dolarlık teşvik paketi Ocak ayında yürürlüğe girdi ve somut sonuçlar aldı. Perakende Satışlar ve Dayanıklı Tüketim Malları, üretimdeki artışla birlikte beklenenden çok daha yüksek oldu. ABD yönetimi şimdi 1,9 trilyon dolarlık bir mali paketi geçirmeyi planlarken, tüccarlar bunun ABD ekonomisini daha da ateşlemeye yardımcı olacağını tahmin ediyor. Dahası, sosyal kısıtlamalar ve kilitlenme önlemlerinin ikinci çeyrekte daha geniş ölçekte hafiflemesi muhtemel gözükürken, tüccarlar yeniden açılışın harcamalarda bir artış göreceğini ve enflasyonun yükselmesine yardımcı olacağını tahmin ediyor. Bu hafta yayınlanan en son imalat verileri seti, üretici fiyatlarının son aylarda salgının bir sonucu olarak yükseldiğini ve tüketicilere aktarılması gerekeceğini gösterdi ve yine enflasyonu yükseltti.

Fed Beklentileri

Şimdi, enflasyon beklentileri ve getirilerindeki bu yükselişin en önemli anlamı, tüccarların Fed’in vaktinden önce rekor gevşeme ile mevcut durumunun dışına çıkmaya zorlanacağı yönünde spekülasyon yapmasıdır. Fed geçen yıl, faizlerin en az Mart 2023’e kadar mevcut seviyelerde tutulacağını, varlık alımlarının da bu zamana kadar devam edeceğini açıkladı. Ancak, azaltma sorununa bu kadar net bir zaman çizelgesi verilmemiştir. Tüccarlar, önümüzdeki aylarda enflasyonun güçlü bir şekilde yükselmesi ve getirilerin Doların yükselmesiyle birlikte Fed’in cari varlık alımlarını azaltmaya başlayacağını ve bunun da ABD Dolarını daha da yukarı çekeceğini tahmin ediyorlar.

Fed Şimdiye Kadar Nasıl Tepki Verdi?

Şimdiye kadar, Fed bu görüşü küçümsedi ve bu enflasyonist korkuların abartıldığını söyledi. Özellikle merkez bankası, enflasyonun kısa vadede ısınmasına izin vermeye istekli olduğunu, bu da enflasyonun geleneksel olarak yaptığı gibi %2’ye ulaştığı için oranları yükseltmeye çalışmayacağını ve bunun yerine bir maksimum istihdama dönüş. Bu nedenle, şimdi büyük soru, Fed’in değerlendirmesinde haklı olup olmadığı ve herhangi bir ayarlamaya gerek olup olmadığı veya spekülatörlerin doğru olup olmadığı ve Fed bu yılın sonlarında parasal genişlemeyi azaltmaya başlayacak.

Bu arada tekniklere bir göz atalım.

US 30Y

2018’in en yüksek seviyelerinden gelen düşüş eğilimi çizgisinin üzerindeki kırılmanın ardından, 30 yıllık getiri, ralliyi çerçeveleyen boğa kanalı içinde istikrarlı bir şekilde yükseliyor. Getiri, kısa süre önce yeniden test edildikten sonra destek olarak kalan 2.099 seviyesinin üzerine çıktı. Burada yukarıda iken, odak, kanal içinde daha yüksek bir devam ve sonraki 2.451 seviyesinin bir testidir. Olumsuz tarafı, 2.099 seviyesinin altındaki herhangi bir kırılma, odağı düşük kanal ve bir sonraki 1.760 seviyesine getirecektir.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz