Ana Sayfa Ekonomi Başkan, Credit Suisse’in stratejisini bu yıl yeniden düzenleyeceğini söyledi

Başkan, Credit Suisse’in stratejisini bu yıl yeniden düzenleyeceğini söyledi

0
Başkan, Credit Suisse’in stratejisini bu yıl yeniden düzenleyeceğini söyledi

Yönetim Kurulu Başkanı Antonio Horta-Osorio, sorunlu kredi kuruluşundaki rolü üstlendiğinden bu yana ilk röportajında, Credit Suisse’in (CSGN.S) yıl sonuna kadar yeni bir stratejiye karar vermeyi beklediğini söyledi.

Credit Suisse’in üst yönetimi, iflas etmiş tedarik zinciri finans şirketi Greensill tarafından desteklenen 10 milyar dolarlık fonun çökmesinin hemen ardından, aile ofisi Archegos’un ticaretini çözme telaşında 5 milyar dolardan fazla kaybettikten sonra bir revizyon planı hazırlama baskısı altında. Başkent.

Eski Lloyds CEO’su Horta-Osorio, Nisan ayı sonlarında bu skandalların ortasında rolü üstlendi.

Horta-Osorio, iş yerindeki ilk yedi haftasının yanı sıra İsviçreli politikacılar ve İsviçreli, ABD’li ve İngiliz düzenleyicilerle bir araya geldiği ilk yedi haftasını “yoğun” olarak nitelendirerek, bankanın kısa sürede temizlenecek bir yeniden düzenlemeye ihtiyacı olduğunu söyledi. Vadeli krizler değil, aynı zamanda uzun vadeli olarak konumlandırıyor.

Perşembe günü İsviçre gazetesi Neue Zuercher Zeitung ile yaptığı röportajda, “Bankanın izlemesi gereken yöne dair net bir resmim var” dedi.

“Benim için soru, ‘bu sefer çalıştığından emin olmak için ne yapmalıyız?’ değil. Soru çok daha fazlası: İsviçre, Avrupa ve yüksek büyüme hızına sahip Asya’da harika bir servet yönetimi müşterisi olmasına rağmen banka neden ilerleme kaydetmiyor?

“Bu müşterilere en iyi nasıl hizmet verebileceğimiz ve en rekabetçi olduğumuz yer konusunda bunun bir bütün olarak banka için ne anlama geldiği konusunda anlaşmamız gerekiyor” dedi.

Başarıyı sağlamak için bankanın yalnızca doğru stratejik yöne değil, aynı zamanda “doğru yerde doğru insanlara” ihtiyacı olacağını da sözlerine ekledi.

İsviçre’nin en büyük ikinci bankasındaki son başarısızlıkları kabul edilemez olarak nitelendiren Horta-Osorio, 165 yaşındaki bankayı, tekerlekleri yanlış takılı bir otoyolda giden bir yarış arabasına benzetti ve kültürel değişimlerin zaman aldığını söyleyerek hızlı düzeltmeler vaat etmedi.

Yöneticiler korku skandallarıyla savunmasız bıraktı uzun süredir devam eden İsviçreli bankacı, onun ayrılık, ya da küçülen borsadaki değeri yabancı bir Düşmanca tavırları için bir hedef yapar, Reuters haziran ayında bildirilen talep yatırımcılar tarafından meydan edilebilir.

Reuters çarşamba günü bildirdiğine göre, kontrolleri sıkılaştırmanın ve operasyonları iyileştirmenin yollarını ararken, bankacılarının yönetimini dünyanın zenginlerine merkezileştirmeyi düşünüyor.

Kaynakların o sırada söylediğine göre, bazı yöneticiler, yerel İsviçre bankasını bir birleşmeye hazırlamak için yerel İsviçre bankasını kapatmak, yatırım bankacılığını budamak veya varlık yönetimi işini satmak gibi adımları tartıştı.

Yatırım bankasının geleceği hakkında sorulan Horta-Osorio, yönetim kurulu görüşmelerinin sonucunu tahmin etmek için çok erken olduğunu söyledi.

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz