Pazartesi, Mayıs 20, 2024
Ana SayfaBORSAHİSSEApple Car: Haberler, Fiyat, Çıkış Tarihi, Özellikleri

Apple Car: Haberler, Fiyat, Çıkış Tarihi, Özellikleri

Apple Car ne zaman piyasaya çıkacak?

Apple otomobil fikri, CEO Tim Cook’un Titan adlı bir otomobil projesini onayladığı bildirilen 2014’ten beri ortalıkta dolaşıyordu. Apple’ın bir şanzıman mühendisi ve Mercedes-Benz araştırma ve geliştirmenin eski başkanı ve CEO’sunu işe aldığı söylendi.

Kasım 2021 röportajı sırasında Cook, şirketin özerklik ve yapay zekaya odaklandığını söyledi. Apple’ın kurucu ortağı Steve Jobs’un bile iCar’ı tasarlamak istediği söylendi.

Apple Araba Fiyatı Söylentileri

Düşük fiyatlar ve Apple eş anlamlı değildir. Apple ürünleri düşük kaliteli değildir, bu nedenle Apple markalı ürün ne olursa olsun fiyatların artması beklenir. Kendi kendini süren elektrikli araçlarının davayı takip edeceğini ve güzel bir kuruşa mal olacağını varsaymak güvenli.

Aracı piyasaya sürülmeden bu kadar önce fiyatlandırmanın tek yolu, diğer şirketlerin ne yaptığına bakmak. Tesla ve Lucid Motors gibi rekabette yer alan lüks araçların fiyatları, otomobilin sahip olmasını istediğiniz özelliklere bağlı olarak geniş bir aralıkta değişmektedir. Sadece bu ikisi arasında, 40.000 ila 170.000 dolar arasında herhangi bir yere bakıyorsunuz.

Aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç model varsa, otomatik sürüş özelliği olmayan veya daha pahalı modellerle aynı avantajları içermeyen daha düşük kaliteli bir sürüm olabilir. Eğer öyleyse, daha basit ama yine de süslü, Apple markalı bir elektrikli araba yaklaşık 35.000 dolar olabilir ve bu da uygun fiyatlı olarak kabul edilenlerin çok daha fazlasıdır.

iPhone çok yaygın olduğu için Apple ürünlerini çoğu insan için finansal olarak makul kılacak şekilde fiyatlandırma oyununda olduğunu düşünmek cazip gelebilir. Ancak iPhone (ve Apple Watch, MacBook vb.) piyasadaki en ucuz akıllı telefon olmaktan çok uzaktır, bu nedenle çoğu insanı Apple ürünlerini seçmeye iten şey fiyatlandırma değildir.

Bunun yerine, kalite ve marka sadakati, herhangi bir şirkete bağlı kalmanın büyük motivasyonlarıdır. Apple’ın buradaki diğer ürünlerini göz önünde bulundurursanız, arabasını akıllı, güvenli ve kullanıcı dostu, muhtemelen o sırada mevcut diğer tüm araçlarınkinden daha fazla birinci sınıf malzemelerle üretmesi mantıklıdır.

Ön Sipariş Bilgileri

Apple Car için ön siparişler, gerçek piyasaya sürülmesinden bir yıl veya daha uzun bir süre önce başlayabilir. Tesla, Canoo ve Aptera gibi diğer yeni nesil araç üreticileri de bu taktiği kullandı.

Apple Araba Nasıl Çalışabilir?

Apple otomobil özelliklerini keşfetmek, kimsenin bu kadar erken yapabileceği bir şey değil. Ancak akıllı arabalar bugün yollarda olduğundan, Apple’ın arabasıyla ilgili en olası olanı tahmin ederken tamamen karanlıkta değiliz.

Kendi Kendine Sürüş

Şu anki söylenti, Apple’ın arabasıyla alacağı açı, onu tamamen otonom hale getirmek. Otomotiv Mühendisleri Derneği’ne aşina iseniz, SAE bunu Seviye 5 olarak adlandırır . En fazla bu, pedalların ve direksiyonun olmadığı anlamına gelir. Tam otomasyon.

Tabii ki, piyasaya sürülme anındaki düzenlemelere bağlı olarak, kendi kendine sürüş mekaniği başarısız olursa, manuel geçersiz kılma seçeneklerinin yerinde olması gerekli- hatta istenir- olabilir.

Apple’ın kendi kendine giden bir otomobilin öncülük etmesiyle otomotiv endüstrisine atlayacağından şüpheliyiz. Direksiyon simidi olmayan bir versiyona hemen geçmek yerine, şerit yardımı, yarı otomatik pilot vb. ile ortalamadan daha akıllı bir araba ile başlayarak diğer şirketlerin yaptıklarını takip etmek daha mantıklı.

Ancak, bunu doğru bir şekilde çerçevelemek önemlidir. Apple otomobilinin bundan birkaç yıl sonra sokaklara çıkması pek olası değil. Fikri keşfetmek için eklemek için çok zaman var. O zamana kadar şüphesiz yeni teknolojiler ortaya çıkacak, bazıları Apple’ın kendisinden.

Otomobilin özerkliğinin arkasındaki zekayı ne güçlendirecek? MacRumors’a göre geliştirilmekte olan işlemci, Apple’ın diğer ürünlerinde kullanılan işlemciye dayalı olabilir. The Elec’e göre Apple, Koreli bir OSAT şirketi ile otomobilin çip modüllerini ve paketlerini geliştiriyor.

PatentlyApple.com, 2021’in sonlarında hız, karşıdan gelen araçların durumu veya kendi kendine sürüş modundayken uyarılar ve dış metinler gibi araca yerleşik olabilecek uyarı sistemlerini ortaya çıkaran bir patent ortaya çıkardı. Gösterebileceği diğer bilgiler arasında yaklaşan hava durumu, çarpışma riskleri, yakındaki trafik sıkışıklığı vb.

Ocak 2022’de verilen bir patent , “amaç sinyalleri kullanarak hedef civarlarda otonom araçların yönlendirilmesi” içindir. Kısacası, bu arabanın arkasındaki temel fikirlerden birini yineliyor; bu, çevredeki ortamı anlamak için sensörleri kullanacak ve çok az girdiyle veya hiç girdi olmadan navigasyona izin verecek.

Kendi kendine sürüş ile ilgili başka bir şey de tüm operasyonu yöneten beyinlerdir. Görünüşe göre Apple, arabadaki her şeyi kontrol eden merkezi bir işletim sistemi üzerinde Koreli bir tedarikçiyle çalışıyor. Bu kaynağa göre şirket, “Tesla tipi otonom araç mimarisini benimseyecek. Bu, beyin görevi gören bir AP’de birkaç elektronik kontrol ünitesini (ECU) yöneten bir Etki Alanı Kontrol Birimi (DCU) yöntemidir.”

Mayıs 2022’de açıklanan ve Hedef Çevrelerde Amaç Sinyallerini Kullanan Otonom Araçların Rehberliği başlıklı bir patent, bir kullanıcının kendi kendine sürüş durumunda bile otomobilin rotasını nasıl kontrol edebileceğini detaylandırıyor. Apple, bir perakende mağazasının yakınında bir yolcunun şunları söylediği bir örnek sunar: “Bahçem için birkaç bitki satın almak istiyorum.” Araba daha sonra “aracın tercihen ‘bahçe işleri’ veya ‘bahçecilik malzemeleri’ olarak işaretlenmiş bir girişin yanına park edilmesi gerektiğine karar verebilir.” Patent ayrıca bunun nasıl çalışabileceğine dair başka bir yöntem öneriyor; ekrandaki bir açılır menünün çeşitli seçenekler sağladığı, bu nedenle araca sesli komutlar yerine bir metin arayüzü aracılığıyla ne yapması gerektiğini söylüyorsunuz.

İç mekân

Apple otomobilinde direksiyon yoksa, yolu izlemenize gerek olmadığı anlamına gelmelidir (bu düzeyde özerklik hala yıllar alabilir), öyleyse böyle bir araçta zamanınızı nasıl geçirirsiniz?

Bloomberg’den Mark Gurman’a göre Apple, elektrikli araç girişimi Canoo’s Lifestyle Vehicle’daki kuruluma benzer şekilde, otomobilin yolcuların birbirine baktığı yerde oturması fikriyle oynadı.

 Canoo Lifestyle Araç arka koltuk takımı. 

Kano

O arabanın bu kurulumu tekrarında, bu tür bir lüks içinde binen sadece arka koltuktaki yolcular. EV’lerin diğer araçlardan daha geniş olduğu biliniyor ve buradaki “sürücünün” tam zamanlı olarak sürüş yapması veya yolu izlemesi gerekmediğini düşündüğünüzde daha da rahat bir resim çiziliyor, bu nedenle ön koltuklar da aynı şekilde kolayca dönebiliyor. Bacaklarınızı uzatabilir ve herkese aynı anda bakabilirsiniz, dikiz aynası gerekmez. Apple, Ocak 2022’de yatar mekanizmalı bir araç koltuğu için patent aldı.

Vanarama

Navigasyon, müzik çalma, araç kontrolleri vb. konularda yardımcı olması için yeni bir arabanın iki ön koltuğu arasında geniş bir ekran görmeyi bekleyin. Tahmin edebileceğiniz gibi, bir söylentiye göre bu arabadaki ekran iPad’e benzeyecek.

Menzil

Tahmin, Apple’ın arabasının kendi kendini süren ve elektrikli olacağı, ancak menzil hakkında henüz söylenecek çok şey yok. Piller ve rejeneratif frenleme teknolojisi arasında, çoğu yeni EV en az 250 mil yapabilir, ancak bazıları 400 mili aşıyor ve Aptera gibi daha azı 1.000 millik bir menzile sahip olduğunu iddia ediyor.

Lucid Air , Apple otomobiliyle karşılaştırılabilecek lüks bir EV örneğidir ve iddiası şarj başına 520 mil’e kadardır. 2022’nin başlarından itibaren, onu dünyanın en uzun menzilli elektrikli otomobili olarak pazarlıyorlar.

Apple otomobilinin pil kapasitesiyle ilgili ayrıntıları bilmesek de mevcut otomobillerde bulunanlardan daha iyi bir şey geliştirmek zorunda kalacakları birkaç yılı göz önünde bulundurursak, muhtemelen kolayca aşabilecek düşük kaliteli bir modele bakıyoruz. 500 mil.

MacRumors’a göre Apple, geniş menzil sağlamak için yepyeni bir pil tasarımı geliştiriyor bile olabilir:

Apple, pil malzemelerini tutan torbaları ve modülleri çıkararak tek tek pil hücrelerini toplayacak ve pil paketinin içinde yer açacak bir “tek hücreli” tasarım yaratıyor. Bu, daha küçük bir pakette daha aktif malzemeye izin verecektir. Pil teknolojisi “bir sonraki seviye” olarak tanımlandı ve “iPhone’u ilk gördüğünüz zamana” benzer.

Vanarama

Vanarama’nın konsepti, aracın nasıl görünebileceğine dair sadece bir fikir. Elbette kimse kesin olarak bilmiyor ama Erick Martinez’in tasarımları çok daha pürüzsüz bir dış görünüş gösteriyor. İlginç ama gerçekçi olmayan bir bakış açısı için Devanga Borah’ın pod tarzı mikro araba tasarımlarına göz atın.

Emniyet

Otomatik sürüş, otomobili o kadar akıllı olmayan bir araçtan daha güvenli yapan birkaç önkoşul taşır. Şerit merkezleme , otomatik frenleme ve kör nokta uyarıları gibi özellikler verilmiştir, peki Apple, arabasını yoldaki diğer araçlardan daha güvenli hale getirmek için hangi benzersiz özellikleri yapabilir?

Henüz bilmiyoruz, ancak AppleInsider , Apple’ın “müşterileri uzun yolculuklarda yorgunluktan kurtulmak” amacıyla bazı benzersiz güvenlik önlemleri üzerinde çalıştığını bildiriyor. Ancak bu şekil alır, iPad benzeri ekranın bir rol oynayacağı akla yatkındır.

Bununla birlikte, eğer bu doğruysa, yorgunluk (en azından sürüş dikkati anlamında) gerçekten otonom bir araç için bir endişe olmadığından, Seviye 5 kendi kendini süren bir araba fikri pencereden dışarı çıkıyor. Apple’ın nihai güvenliği talep etmesi için, yedek önlem olarak direksiyon simidini tutmaları gerekebilir.

Şirketin diğer ürünleri, düşme algılama ve otomatik acil arama gibi güvenlik özelliklerine sahiptir, bu nedenle benzer sensörlerin ve diğer öngörücü davranışların arabasında ortaya çıkacağı kesindir.

Yolcular hareket halindeyken potansiyel olarak birbirlerine bakarken, çarpışma riskleri, herkesin aynı yöne baktığı geleneksel bir araçta olduğundan daha tehlikelidir. Apple’ın bu soruna bir çözümü var gibi görünüyor- Patently Apple tarafından 2020’de ortaya çıkarılan bir patent, geniş hava yastıklarını ve yolcular arasında mesafe oluşturmak için bir çarpışmaya tepki olarak hareket edebilen raya monte koltukları tanımlıyor.

Doluyor

Patently Apple tarafından tespit edilen bir şarj istasyonu patenti, Apple’ın araca bir tür otomatik şarj mekanizması eklemekle ilgilenebileceğini doğruladı, böylece yolcular tarafından herhangi bir manuel giriş olmadan bir şarj istasyonuna bağlanabilir. Çizimler ve diğer ayrıntılar için USPTO’daki 11,325,491 numaralı patente bakın.

Ayrıca, Haziran 2022’de dosyalanan ve evde şarj etme hızlarını artırabilecek Araçlar için Modüler Şarj Sistemleri patenti de var.

iPhone ve iPad’iniz için kablosuz şarj bu araca mutlaka dahildir. Peki ya tüm arabayı kablosuz olarak şarj etmeye ne dersiniz? Apple’ın bazı cihazları birbirini şarj edebiliyor, peki bu işlevsellik Apple arabasına da gelecek mi?

Kulağa ne kadar uzak gelse de, şirketin araçtan araca şarja izin verecek bir patenti olduğunu duyduk (bunu doğrulayamadık), yani bir Apple arabasının başka bir Apple arabasını şarj etmesi. Bunun otomobilin ilk işlevlerinden biri olacağından şüpheliyiz, ancak belki de uzak bir gelecekte. Bu aşamada bir varsayım, ancak akıl almaz değil.

Diğer özellikler

Apple’ın mesajlaşma servisleri FaceTime ve iMessage’ın tescilli doğası göz önüne alındığında, arabasının benzer şekilde çalışması olasıdır. Yerleşik iPad, yoldaki diğer Apple araç sürücüleriyle iletişim kurmak için kullanılabilir.

Araçtan araca iletişimin olağan anlayışı, araçların güvenlik nedenleriyle diğerlerinin nerede olduğunu bilmesini içerir: “Hızlanmayı bırakın, başka bir araba yaklaşıyor!” özellik türü. Ancak bu, diğer Apple arabalarına mesaj göndermek için tasarlanmış bir iCar mesajlaşma servisi de olabilir.

Aynı şekilde, Apple Watch ve iPhone da şüphesiz arabanın kilidini açmak için anahtarsız araçlar olarak işlev görecektir. Ve eğer Mark Gurman haklıysa, arabanızı kontrol etmek ve izlemek için iPhone’unuzu kullanabileceksiniz; hız göstergesi okumalarını, sıcaklık ayarlarını, radyo ve koltuk kontrollerini ve alarmı tetiklemeyi düşünün- bu, elektronik anahtarın ayrıntılarını veren bu 2022 Apple patentinde temel olarak onaylanmıştır. Yüz tanıma, Apple’ın aracına giden yolu da bulabilir, kilidini açabilir veya içini oturan kullanıcıya göre otomatik olarak özelleştirebilir.

Hiper hedefli iklim kontrolü, duyduğumuz başka bir söylenti. Modern araçlar, örneğin sürücüyü ısıtmak ve yolcuyu soğutmak için zaten bunu destekliyor. Apple, kullanıcının mevcut sıcaklık okumasına bağlı olarak vücudun belirli kısımlarını hedefleyen yerleşik sensörlerle bu işlevi genişletebilir (örneğin, doğrudan güneş ışığı altındaysa kolunuzu ve yüzünüzü soğutun, ancak vücudunuzun geri kalanını ısıtın). Apple tarafından 2017’de açılan araçla ilgili bir patent, yolcular için taşıt tutmasına yardımcı olabilecek bir VR sistemini detaylandırıyor. İşte özet: “VR sistemi, bir yolcunun yaşadığı fiziksel hareketlerle görsel ipuçlarını eşleştiren sanal görünümler sağlayabilir. VR sistemi, gerçek dünyanın görünümünü sanal ortamlarla değiştirerek sürükleyici VR deneyimleri sağlayabilir. Aktif araç sistemleri ve/ veya araç kontrol sistemleri, sanal deneyimlerle fiziksel efektler sağlamak için VR sistemi ile entegre edilebilir. Yolcunun hareket hastalığına yatkın olduğu veya belirtileri gösterdiğinin belirlenmesi üzerine sanal ortamlar bir yolcuyu barındıracak şekilde değiştirilebilir.”

*Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Ömer Çelik
Ömer Çelikhttps://paragunlugu.com/
Finansal okur-yazarlığımı iyi bir seviyede tutmaya çalışırken karşılaştığım haberleri ve piyasa koşullarını yorumlayarak paylaşıyorum.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En çok beğeni alanlar

Son yorumlananlar

versed Açık Metaverse Nedir?
oktay Açık CFD Sözleşmeleri
horexguy Açık GBP/USD Fiyat Tahmini
sonu Açık Enflasyondan Korunma
Selamet Açık Çinin Kripto Mücadelesi
Mrtrade Açık Biraz FOREX’e Bakalım